Reklama
Reklama

Solidna dawka żelaza i nie tylko. Jak zrobić pesto z młodej pokrzywy?

Pokrzywa to roślina powszechnie uważana za chwast, podczas gdy można wykorzystać ją zarówno w ziołolecznictwie, jak i w kuchni. Świeże liście pokrzywy mogą posłużyć ci między innymi do przygotowania pysznego pesto. Podpowiemy ci, jakie ma właściwości oraz jak zrobić pesto z młodej pokrzywy.

W dzieciństwie podczas zabaw unikaliśmy ich jak ognia. Nic w tym dziwnego, bliskie spotkanie z pokrzywami kończyło się zazwyczaj bąblami na nogach i rękach oraz nieprzyjemnym pieczeniem. Mając w pamięci przykre doświadczenia, wiele osób do dziś unika pokrzywy, podczas gdy roślina ta kryje w sobie mnóstwo leczniczych właściwości. Od dawna używana jest w medycynie naturalnej, nie wszyscy jednak wiedzą, że można również wykorzystać ją w kuchni. Sprawdź, jakie właściwości ma młoda pokrzywa i co można z niej zrobić.  

Jakie właściwości ma młoda pokrzywa? 

W pokrzywie znajduje się witamina C, witaminy z grupy B, a także substancje mineralne, żelazo oraz cynk. Jest także źródłem antyoksydantów, które wspierają walkę organizmu z wolnymi rodnikami, działają przeciwstarzeniowo i antynowotworowo. Roślina ta pomaga również obniżyć wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi.

Pokrzywa polecana jest również w celu łagodzenia alergii. Ma właściwości moczopędne, wspiera pracę nerek, pomaga w leczeniu kamicy nerkowej oraz usuwaniu toksyn z organizmu. Ułatwia pozbycie się z organizmu nadmiaru wody, usuwając opuchlizny i obrzęki. Pokrzywie przypisuje się również właściwości zmniejszające widoczność cellulitu. Wpływa również korzystnie na kondycję skóry, w szczególności dla skór trądzikowych oraz ze skłonnością do stanów zapalnych. 

Młoda pokrzywa jest również świetnym źródłem żelaza, dlatego poleca się ją osobom, które chorują na anemię. Warto włączyć ją do diety osób, które cierpią z powodu reumatyzmu, pomaga łagodzić ból oraz zwalczać stany zapalne. 

Roślina ta korzystnie wpływa również na pracę układu pokarmowego, wspiera prawidłowe trawienie. Co więcej, przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu będzie pomocna podczas procesu utraty zbędnych kilogramów. Pokrzywa w formie naparów pozytywnie oddziałuje na pracę wątroby i trzustki. 

Jak zrobić pesto z młodej pokrzywy?


Przede wszystkim, warto pamiętać, żeby zbierać młodą pokrzywę na terenach oddalonych od dróg i zabudowań. Najlepiej wybierać świeże, górne, nieuszkodzone liście. Maj będzie idealnym miesiącem, aby wybrać się na poszukiwania młodej pokrzywy. 

Do zrobienia pesto z młodej pokrzywy, będziesz potrzebować: 50 g liści pokrzywy, 50 g rukoli, sporą garść bazylii, 60 g orzechów (pinii, włoskich, makadamia), 60 g parmezanu, dwa ząbki czosnku, 80 ml oliwy, sok z cytryny oraz sól. 

Zacznij od dokładnego umycia pokrzywy pod bieżącą wodą, możesz także sparzyć ją wrzątkiem. Następnie liście osusz i wrzuć do kielicha blendera, dodaj również umytą i osuszoną rukolę i bazylię, orzechy, oliwę, obrany czosnek, parmezan, odrobinę soku z cytryny oraz sól do smaku. Wszystko zmiksuj na gładką masę. 

Z czym jeść pesto z pokrzywy?

Pesto z pokrzywy możesz wykorzystać na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się jako smarowidło do kanapek, tostów czy tortilli. Gotowe pesto może posłużyć ci również jako błyskawiczny sos do ulubionego makaronu

Źródło: Smaker.pl

Zobacz też:

Najlepsze dania ze szpinakiem. Sezon na świeży szpinak rozpoczęty

Dziś zapomniane, a w PRL-u było przysmakiem. I słusznie, bo to warzywo to witaminowa bomba

Zdrowsze od brzoskwiń, w sezonie warto jeść codziennie. Knedle wychodzą obłędne

INTERIA.PL