Reklama
Reklama

Traktujemy jako ozdobę, tymczasem to wartościowe warzywo. Dobra dla alergików, ma dużo witaminy C i kwasów organicznych

Tę roślinę często spotykamy w przydomowych ogrodach, parkach i nie zdajemy sobie sprawy, że nie jest tylko ozdobą. Nie dość, że jej owoce są jadalne, to także bogate w witaminy i cenne związki. Następnym razem, gdy zobaczysz ją u bliskich, koniecznie musisz je zebrać i spróbować.

Miechunka pomidorowa - nie tylko ozdoba ogrodu

Rośliną, którą w Polsce zwykle uprawia się tylko w celach ozdobnych, a to duży błąd, jest miechunka pomidorowa. Pochodzi ona z Ameryki Południowej, gdzie jest uprawiana do tej pory. Największą popularnością cieszy się w Meksyku, ale też Gwatemali i Salwadorze.

Miechunka pomidorowa stanowi ozdobę, gdyż wytwarza ona charakterystyczne lampiony. W ich wnętrzu kryją się owoce nazywane "złotymi jagodami". Są one nieduże, kuliste o barwie pomarańczowo-złotej. Ich smak jest nieco cierpki i kwaskowy, przypomina połączenie pomidora i ananasa.

Owoce miechunki pomidorowej są obecne na roślinie od sierpnia do października. Jest to więc ostatni moment, gdy możemy wybrać się na zbiory i skorzystać nie tylko z ich niepowtarzalnego smaku, ale również właściwości dla zdrowia.

Jakie właściwości ma miechunka pomidorowa?

Miechunka pomidorowa swoje właściwości zawdzięcza bogactwu witamin A, C i tych z grupy B. Do tego dostarcza organizmowi wapnia, fosforu, żelaza i różnych związków polifenolowych.

Owoce miechunki pomidorowej mają właściwości antyoksydacyjne, które hamują szkodliwe działanie wolnych rodników. Tym samym działają przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo. Wspierają odporność organizmu, zmniejszają liczbę rozwijających się stanów zapalnych czy przeziębień. Dodatkowo mogą wspomagać leczenie kaszlu czy astmy.

Ponadto miechunka pomidorowa ma właściwości antyalergiczne. Jedzenie jej dostarcza do organizmu cennej kwercetyny, czyli związku, który reguluje wydzielanie histaminy. Tym samym jest on naturalnym środkiem przeciwhistaminowym i świetnie wpisze się w codzienną dietę alergików.

Miechunka pomidorowa posiada też właściwości wspierające układ nerwowy. Duża dawka fosforu zadba o prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Zachowa dobry stan kości i razem z wapniem będzie przeciwdziałać urazom czy rozwojowi osteoporozy.

Wysoka zawartość witaminy A nadaje miechunce pomidorowej właściwości wspierających wzrok. Składnik pomoże w zachowaniu prawidłowego widzenia i zapobiegnie rozwojowi wad wzroku. Zmniejszy ryzyko rozwoju tzw. kurzej ślepoty, czyli zaburzeń widzenia po zmroku. W dodatku pozwoli na utrzymanie prawidłowego wyglądu i wytrzymałości włosów, skóry i paznokci.

Co zrobić z miechunki pomidorowej - zastosowanie w kuchni

Miechunka pomidorowa może przede wszystkim stanowić samodzielną przekąskę. Owoce jednak mają dosyć cierpki i kwaśny smak, przez co mogą nie zachęcać. Z tego powodu chętniej wykorzystywane są jako urozmaicenie różnych dań.

Dodatek miechunki pomidorowej wzbogaci zarówno słodkie, jak i wytrawne propozycje. Sprawdzi się w deserach, sałatkach warzywnych czy w kanapkach. Niejednokrotnie wykorzystuje się ją też na przetwory takie jak dżemy, konfitury, przeciery czy kiszonki.

Źródło: wapteka.pl, terazgotuje.pl

Zobacz też:

Jest smaczniejsza i zdrowsza od łososia, ale i tak ją omijamy. Do tego delikatne mięso, brak tłuszczu i ości

Jak rozpoznać słodkie i bezpestkowe pomarańcze? Kilka prostych wskazówek, które ułatwią zakupy

Jedna z najlepszych polskich ryb. Zdrowa, prawie nie ma ości, smakuje lepiej niż dorsz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: owoce