Reklama
Reklama

W jakich godzinach najlepiej pić kawę? O tej porze lepiej się powstrzymaj

Kawa pobudza, daje energię do działania, wiele osób deklaruje, że pomaga im się skupić. Nic więc dziwnego, że sięgamy po nią nawet przed śniadaniem. Tu pojawia się jednak pytanie, czy kawa na czczo jest zdrowa? A może należy pić ją dopiero po posiłku? Kiedy natomiast można wypić ostatnią filiżankę w ciągu dnia? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Dietetycy zapewniają, że kawa, obok wody mineralnej, herbaty, oraz ziół, to jeden z najzdrowszych napojów. Oczywiście najlepsza dla organizmu będzie ta bez dodatku cukru, śmietanki, czy pełnotłustego mleka. Sprawdź, jakie prozdrowotne właściwości ma kawa, oraz kiedy najlepiej ją pić.

Sprawdź także: Niektórzy twierdzą, że jest lepsza od kawy. W upalne dni robię z nich orzeźwiający napój

Czy kawa na czczo jest zdrowa?

Kawa pozytywnie wpływa na zdrowie, wspiera układ nerwowy, wspiera koncentrację, skupienie i pamięć, pomaga redukować stres, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i Parkinsona. Kawa to także sprzymierzeniec osób na diecie odchudzającej, podkręca przemianę materii, co może pomóc w szybszej utracie kilogramów. Napój ten wpływa także na układ pokarmowy, stymulując pracę jelit, a także korzystnie wpływa na wątrobę, zmniejsza również ryzyko marskości wątroby.

Przypisuje się jej także działanie przeciwnowotworowe. Będzie dobrym wyborem dla osób, które są aktywnych fizycznie, ponieważ wspiera siłę i wytrzymałość mięśni. Dodatkowo regularne picie kawy ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, między innymi pomaga stabilizować ciśnienia krwi. Warto jednak dodać, że u osób, które piją ją jedynie od czasu do czasu, może powodować lekki wzrost ciśnienia.

Zastanawiasz się jednak, czy kawa na czczo jest zdrowa? O ile nie występują u ciebie żadne dolegliwości, możesz spożywać filiżankę kawy bez śniadania. Warto jednak wspomnieć o tym, że u osób, które zmagają się z refluksem i nadkwasotą, kawa na pusty żołądek może powodować nasilenie dolegliwości, takich jak pieczenie w przełyku, czy odbijanie kwaśną treścią. Dlatego w ich przypadku lepszą opcją będzie zjedzenie posiłku, a dopiero potem sięgnięcie po kawę.

W jakich godzinach najlepiej pić kawę?

Warto pamiętać jednak o tym, że z kawą, tak jak z innymi produktami spożywczymi, nie należy przesadzać. Zbyt duża ilość może powodować uczucie niepokoju, czy trudności z zasypianiem. Dlatego, jeśli masz problemy ze snem zrezygnuj z popołudniowej kawy, staraj się pić ją w godzinach porannych, czy okołopołudniowych.

Po ten aromatyczny napój sięgamy zazwyczaj podczas pracy lub nauki, aby dodać sobie energii i bardziej skupić się na zadaniu. Kiedy w takim razie pić kawę? Doktor Marek Skoczylas w jednym ze swoich filmów na kanale YouTube, przywołuje badanie, w którym stwierdzono, że:

(...) czas działania kawy jest kilkugodzinny, więc osoby badane, pijące kawę rano wykazały lepsze wyniki w porannych niż popołudniowych testach pamięci. Stąd też płynie prosty wniosek, picie kawy tuż przed rozpoczęciem procesu uczenia się zwiększa zdolność do zapamiętywania.

Zastanawiasz się, ile filiżanek kawy, można wypić w ciągu dnia? Według dietetyków nie należy przekraczać czterech filiżanek dziennie.  


Źródła: marekskoczylas.pl, terazgtouje.pl

Zobacz też:

Nazywany jest najzdrowszym grzybem świata. Możesz zrobić zupę lub wyborne pierożki

Czym różni się dżem od konfitur? Co jest lepsze i zdrowsze?

Jest smaczniejsza i zdrowsza od łososia, ale i tak ją omijamy. Do tego delikatne mięso, brak tłuszczu i ości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kawa