Włosi używają go niemal do wszystkiego. Ten ocet wspiera trawienie, hamuje apetyt i trzyma cukier w ryzach
Najczęściej dodawany jest do sałatek, równie dobrze sprawdza się w marynatach do mięs, a nawet w deserach. Mowa tu o produkcie, którego nie może zabraknąć we włoskiej kuchni, czyli occie balsamicznym. Jakie właściwości kryje ten powstający z winogron specjał, oraz do czego go dodawać? Podpowiadamy.
Ocet balsamiczny znany był we Włoszech już w czasach średniowiecznych. Produkowany jest z gotowanego moszczu winogronowego, pod tą tajemniczą nazwą kryje się nic innego jak sok z wyciśniętych owoców. Tradycyjna metoda uwzględnia również długotrwałe dojrzewanie octu w beczkach. Z produkcji najlepszych octów balsamicznych słynie Modena, prowincja w regionie Emilia-Romania w północnej części Włoch.
Ocet balsamiczny znany jest ze swoich walorów smakowych, nie wszyscy jednak wiedzą, że ma on również korzystny wpływ na zdrowie. Jakie właściwości ma ocet balsamiczny? Przede wszystkim wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Może być pomocny podczas infekcji, np. przeziębieniu. Co więcej, wspiera pracę układu pokarmowego, w tym prawidłowe trawienie, będzie także pomocny podczas odchudzania. Pomaga także stabilizować poziom cukru we krwi.
W jego składzie znajduje się witamina C, a także minerały wapń, żelazo, czy miedź. Obecne są tu także antyoksydanty, które wspierają walkę organizmu ze szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także mają działanie przeciwzapalne.
Produkt ten ma charakterystyczny, słodko-kwaśny, lekko cierpki smak. Do czego używać octu balsamicznego? Najczęściej dodaje się go do sałaty, może także być składnikiem przeróżnych sosów i dipów, nada im wyrazistości.
Świetnie sprawdzi się na przykład we włoskiej sałatce caprese, wystarczy, że pokroisz w plastry świeże pomidory, przełożysz je kawałkami mozzarelli, dodasz listki bazylii, a na koniec skropisz wszystko oliwą z oliwek i octem balsamicznym.
Bardzo dobrze smakować będzie w słodko-słonych połączeniach, na talerzu wyłóż rukolę, dodaj kawałki świeżej brzoskwini, sera blue, podprażone na patelni orzechy włoskie oraz kawałki szynki parmeńskiej. Dressing wykonaj na bazie octu balsamicznego, oliwy, musztardy, soku z cytryny oraz odrobiny miodu.
Ocet balsamiczny może być również elementem marynat do mięs, dzięki niemu mięso skruszeje i będzie miękkie. Co więcej, może być stosowany jako naturalny konserwant, zabezpieczający jedzenie przed przedwczesnym psuciem. Produkt ten pasuje również do dań z grilla, np. ryb, mięs, oraz warzyw. Można także dodać go do makaronów we włoskim stylu.
Jednym ze sposobów na jedzenia octu balsamicznego w krajach śródziemnomorskich jest łączenie go z oliwą z oliwek. Następnie w takiej mieszance można moczyć pieczywo. To popularna przystawka podawana przed daniem głównym.
Źródła: olini.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Na odporność lepsze niż miód i cytryna. Dwie łyżeczki zalej wodą i wypij przed śniadaniem
Zdrowa ryba nie tylko na piątek. Zapominamy o niej, a ma dużo białka i kwasów omega-3
Najczystsza polska ryba, najlepsza na wigilię. Smaczna i bez ości