Kvarg czy skyr - który jogurt jest lepszy na diecie?
W sklepach coraz częściej możemy spotkać różne nowości w postaci wysokobiałkowych musów, jogurtów czy deserów. Ponieważ wiele osób zaczyna dbać o swoją dietę, a także o codzienne spożycie białka, przekąski te zdobywają sporą popularność. W sklepach znajdziemy je pod różnymi, często obco brzmiącymi nazwami. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czym jest skyr lub kvarg, przychodzimy z odpowiedzią. To zdrowe jogurty, które nie mają w sobie chemii.
Kvarg to gęsty serek twarogowy, który powstaje na bazie odtłuszczonego mleka oraz bakterii fermentacji mlekowej. Możemy spotkać jego wiele różnych rodzajów, a do najpopularniejszych należą kvarg waniliowy, truskawkowy oraz naturalny.
Ma prosty skład, a jego naturalna wersja nie zawiera sporej dawki cukru. W 200 g serka znajduje się ok. 22,4 g białka. Dodatkowym plusem jest jego mała kaloryczność oraz niska zawartość tłuszczu. W 100 g znajduje się jedynie ok. 65 kcal. Dzięki temu stanowi doskonałą bazę do śniadania. Możemy zmieszać go z orzechami, pestkami, siemieniem lnianym, a także świeżymi owocami. Co więcej, nadaje się idealnie jako smarowidło do kanapek, omletów i naleśników.
Dodatkową zaletą jest to, że kvarg bogaty jest w wapń oraz bakterie probiotyczne. Dzięki temu wspiera zdrowie układu kostnego oraz mikroflory bakteryjnej jelit. Jego regularne jedzenie może poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego, a także ułatwić proces odchudzania.
Zobacz także: Kaszubskie racuchy robię przynajmniej raz w tygodniu. Chrupią aż miło
Skyr to jogurt, który znany był mieszkańcom Islandii od lat. Dopiero od niedawna można spotkać go na rynku polskim. Jest bardzo podobny do klasycznych jogurtów, które znamy. To, co go jednak wyróżnia to gęsta konsystencja, lekko kwaskowaty smak, a także ilość cennych składników odżywczych.
Podobnie jak kvarg, zawiera sporą dawkę białka, bakterie probiotyczne, a także jest niskokaloryczny. Skyr jest również źródłem witamin z grupy B, które są kluczowe do właściwego działania układu krążenia, układu nerwowego oraz pracy serca. W 100 g jogurtu znajdziemy 12 g białka oraz ok. 65 kcal. Podobnie jak kvarg, znajdziemy wiele różnych wariantów skyru, które będą odpowiednie na każdą okazję.
Nie da się ukryć, że oba produkty są niezwykle zdrowe. Dzięki sporej dawce białka w porcji zapewniają sytość na długo i mogą ułatwić odchudzanie. Dodatkowo bakterie probiotyczne wspierają działanie układu pokarmowego, a tym samym sprawiają, że metabolizm dobrze działa.
To sprawia, że wybierając kvarg czy skyr na sklepowej półce, nie musimy pamiętać o ich zdrowotnych właściwościach, a raczej o ich smaku oraz konsystencji. Kvarg jest gęstszy, mniej kwaśny i będzie odpowiednim zamiennikiem dla popularnych serków śmietankowych. Lepiej sprawdzi się jako smarowidło do kanapek czy farsz do naleśników.
Z kolei skyr jest lżejszy i będzie lepszym dodatkiem do sezonowych owoców, owsianek czy koktajli. Oba produkty sprawią, że dieta będzie przyjemna i nie odczujemy jej negatywnych skutków. Z tego powodu najlepszym wyborem jest urozmaicenie swojego jadłospisu i używanie w kuchni tych dwóch jogurtów zamiennie.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Amerykanki pokochały polską kaszę. Pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę
Dodaj zamiast cukru do porannej kawy. Napój idealny dla cukrzyków i dbających o linię
Najlepsze na odchudzanie. Co można jeść na diecie odchudzającej, a czego unikać?