Reklama
Reklama

Łączysz z piciem kawy. Na własne życzenie niszczysz wątrobę i trzustkę

Kawa to napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie poranka. Pije ją praktycznie każdy, a jej działanie na organizm jest w większości przypadków pozytywne. Kawa w końcu zawiera sporo cennych składników odżywczych. Problem pojawia się, kiedy jesteśmy chorzy albo czujemy ból. Jeśli połączymy ten napój z popularnymi lekami przeciwbólowymi, konsekwencje mogą nas zaskoczyć.

Kiedy coś nam dolega, nie wahamy się przed użyciem leków przeciwbólowych. Potwierdzają to badania. Każdego roku Polacy przyjmują ok. 2 mld tabletek przeciwbólowych. Niewiele z nas przed wzięciem środków sprawdza, z czym można je łączyć. Okazuje się, że jednym z napojów, na które trzeba uważać, jest kawa.

Sprawdź także: Działa jak naturalna aspiryna, pomaga przy infekcjach. Mało kto wie, że warto go pić podczas odchudzania

Jak oddziałują na siebie kawa i tabletki przeciwbólowe?

Substancje, które najczęściej znajdziemy w lekach przeciwbólowych to kwas acetylosalicylowy i aminofenazon. Wiele leków dodatkowo zawiera kofeinę. Z tego powodu połączenie ich z filiżanką małej czarnej może sprawić, że leki zaczną działać silniej. Nie jest to jednak pozytywny skutek uboczny. W wielu przypadkach może łączyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Wiele zależy od tego, jaki jest skład danego leku. Sprawdzamy, co się stanie, kiedy połączymy kawę z najbardziej popularnymi środkami, dostępnymi w aptece.

Kawa i aspiryna

Do kupienia aspiryny niepotrzebna jest recepta. Lek jest łatwo dostępny, a dla wielu osób stanowi podstawę w walce z bólem. Najczęściej używa się jej do walki z przeziębieniem, bólem mięśni, a także zapaleniem stawów. Wykazuje działanie przeciwzapalne i rozrzedzające krew.

Kawa zaburza działanie leku. Wynika to z zawartości garbników, które mogą zmniejszać wchłanianie leku, tym samym zmniejszając jej skuteczność. Należy pamiętać, że aspiryna rozrzedza krew. W połączeniu z kawą ta właściwość specyfiku może zostać wzmocniona. Może to skutkować zwiększonym ryzykiem krwawienia.

Kawa i aspiryna zawierają salicylany, które odpowiadają za redukowanie gorączki. Kiedy będzie ich zbyt dużo w organizmie, możemy odczuć dokuczliwe skutki uboczne. Zwykle objawiają się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Kawa i paracetamol

Wiele popularnych środków przeciwbólowych, które zawierają paracetamol, kryje w sobie również kofeinę. Jeśli połączymy je z filiżanką kawy, możemy spodziewać się silniejszego działania leku. Dodatkowo mogą pojawić się objawy związane ze zbyt dużą ilością tego związku w organizmie. Do najpopularniejszych należą:

  • ból głowy,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • bezsenność,
  • rozdrażnienie.

Przyjmowanie paracetamolu, a szczególnie przedawkowanie go sprawia, że cierpi nasza wątroba. Z tego powodu należy uważać na dawki leku, jakie przyjmujemy. 

Kawa i ibuprofen

Ibuprofen to środek przeciwbólowy stosowany równie często co paracetamol. Warto jednak zwrócić uwagę, że wykazuje on drażniące działanie na błonę śluzową żołądka. W połączeniu z kawą jego działanie jest wzmocnione. Przyjmowanie kofeiny z ibuprofenem może sprawić, że organizm nadmiernie zareaguje na lek.

Podsumowując, leki przeciwbólowe i kawa to nie jest dobre połączenie. Konieczne jest zachowanie odstępu czasowego pomiędzy przyjmowaniem tych dwóch produktów. Pod żadnym pozorem nie należy popijać tabletek kawą. Najlepiej, jeśli wybierzemy do tego zwykłą wodę. 

Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl

Zobacz też:

Jesienią i zimą powinna być na talerzu kilka razy w tygodniu. Reguluje poziom cukru we krwi, obniża "zły" cholesterol

Wystarczy dodać łyżeczkę do porannej kawy, serce będzie wdzięczne. I talia się wysmukli

Ani cynamon, ani imbir. Wrzuć do herbaty najlepszą z przypraw, działa kojąco

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: napoje