Reklama
Reklama

Działa jak naturalna aspiryna, pomaga przy infekcjach. Mało kto wie, że warto go pić podczas odchudzania

Maliny to bogactwo składników odżywczych niezależnie od formy, w jakiej je przyjmujemy. W okresie jesienno-zimowym, kiedy nie mamy dostępu do świeżych owoców, możemy wybrać je w postaci soku. Ma on niezwykły wpływ na nasze zdrowie i przyda się szczególnie podczas chłodnych miesięcy. Rozgrzewa, wspiera w walce z infekcjami i sprzyja odchudzaniu.

Słodki i delikatnie kwaśny - sok z malin jest pyszny i przypadnie do gustu praktycznie każdemu. Warto włączyć go do diety, szczególnie kiedy zależy nam na wzmocnieniu organizmu. 

Jakie właściwości ma sok z malin?

Sok z malin to bogactwo składników odżywczych. Kryje w sobie:

  • witaminy z grupy B (B1, B2, B6),
  • witaminę C,
  • witaminę E,
  • magnez,
  • potas,
  • cynk,
  • wapń,
  • żelazo,
  • kwasy organiczne,
  • kwas foliowy,
  • pektyny.

Przede wszystkim wspiera on nasz organizm w przypadku przeziębień, grypy oraz infekcji. Zawiera on kwas salicylowy, który pomaga rozgrzać organizm oraz sprzyja poceniu. Może obniżyć temperaturę ciała, przez co wspiera walkę z gorączką. Dodatkowo ma właściwości antyseptyczne. Szczególnie warto przyjmować go w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych.

Ze względu na zawartość pektyn, wpływa pozytywnie na działanie układu pokarmowego. Usprawnia jego pracę i przyspiesza proces usuwania toksyn z organizmu. Garbniki, które się w nim znajdują, mają z kolei działanie antybakteryjne, przez co pomogą w przypadku zatruć, które objawiają się np. w formie biegunek.

Ma także właściwości moczopędne, przez co poleca się jego stosowanie przy zapaleniach pęcherza czy reumatyzmie. Pomoże w przypadku wszelkiego rodzaju zastoju płynów w organizmie.

Sok z malin wpływa pozytywnie na układ krążenia i pracę serca. Zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości miażdżycy oraz pomaga uregulować ciśnienie krwi, przez co może być stosowany w walce z nadciśnieniem.

Dodatkowo maliny mają w sobie mnóstwo antyoksydantów, które wpływają na organizm przeciwzapalnie. Spowalniają proces starzenia się organizmu i chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Zobacz także: Jak mrozić maliny, żeby się nie sklejały? Stosuję metodę mojej mamy, po odmrożeniu owoce są całe

Jak pić sok z malin?

Sok z malin najczęściej pijemy w formie rozcieńczonej. Doskonale smakuje ze zwykłą wodą, a także jako dodatek do herbaty. Sprawdzi się również jako baza do lemoniady czy składnik mrożonej herbaty. Możemy użyć go jako polewę do deserów. Rewelacyjnie będzie komponował się z budyniem czy lodami

Jeśli kupujemy go w sklepie, powinniśmy zwrócić uwagę na skład produktu. W wielu przypadkach sok ma w sobie mnóstwo cukru, a niewiele malin. Nie warto kupować tego rodzaju napoju, ponieważ nie będzie miał on pozytywnego wpływu na nasz organizm. Najlepszą opcją jest przygotowanie soku z malin samodzielnie w domu. W ten sposób będziemy mieć pewność, ile cukru oraz malin się w nim znajduje.

Sok z malin ma pozytywny wpływ na nasz organizm i nie ma przeciwwskazań do jego spożywania. Mogą go pić dzieci, dorośli i osoby starsze. Nie powinny pić go osoby, które są uczulone na maliny.

Często sok może zawierać w sobie sporo cukru, przez co powinny uważać na niego osoby, które cierpią na cukrzycę oraz insulinooporność. Jego spożycie może znacząco podnieść poziom cukru we krwi.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Jem zamiast ziemniaków. Jest wyjątkowo dobre, zdrowe i pomaga schudnąć

Przekąski na zbicie cholesterolu. To, co jesz pomiędzy posiłkami ma duże znaczenie

Chrupiące schabowe w odchudzonej wersji. Rodzina już nie chce smażonych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: napoje | owoce | zdrowie