Ciasto drożdżowe rośnie w oczach. To zasługa jednego składnika
Przygotowanie idealnego ciasta drożdżowego może być wyzwaniem, szczególnie dla początkujących kucharzy. Drożdże potrzebują specyficznych warunków, aby właściwie wyrosnąć, przez co czasami nawet ze sprawdzonego przepisu wychodzi zakalec. Podpowiadamy, co zrobić, aby zapobiec takiej sytuacji.
Wszystko zrobiłeś zgodnie z przepisem, a ciasto pomimo to wyszło z zakalcem? Jest duża szansa, że zawiodły drożdże. Poznaj sposób, który pomoże ci przygotować idealne drożdżowe ciasto. Wystarczy jedna łyżka tego składnika, aby wypiek był puszysty i ładnie wyrośnięty.
Na ciasto drożdżowe wpływa wiele czynników, które mogą sprawić, że wypiek w końcowym efekcie nie wyjdzie. Zwykle przyczyną są drożdże. Ich niewłaściwe przechowywanie oraz przygotowanie może sprawić, że masa nie wyrośnie. Z tego powodu, zanim zabierzesz się za robienie drożdżówki, upewnij się, że kupione przez ciebie drożdże nie są przeterminowane i były przechowywane w lodówce. Jeśli boisz się, że nie uda się wykorzystać całej kostki świeżego produktu, zainwestuj w suche drożdże, które mają dłuższą datę przydatności do spożycia i są bardziej stabilne podczas wypieków. Z ich dodatkiem nie będzie musiał przygotowywać najpierw zaczynu.
Drugim aspektem, o który musisz zadbać, jest właściwa temperatura, zarówno podczas zagniatania masy, jak i przy późniejszym wyrastaniu. Składniki, których używasz, powinny mieć temperaturę pokojową, a mleko powinno być letnie. Zbyt wysoka temperatura może zabić drożdże i sprawić, że ciasto nie wyrośnie. Kiedy już zagnieciesz masę, powinieneś przykryć ja szmatką albo folią spożywczą i pozostawić do wyrastania w ciepłym miejscu. Jeśli twoje mieszkanie jest zimne, może się okazać, że ciasto będzie najlepiej wyrastać w piekarniku z włączoną żarówką. Powstrzymaj się od podglądania, ponieważ nagłe przeciągi mogą skutecznie popsuć proces wyrastania.
Zobacz także: Ciasto drożdżowe z przepisu mojej babci. Dzięki jednemu składnikowi rozpływa się w ustach
Jeśli nie chcesz ryzykować porażką, możesz dodać do ciasta drożdżowego jeden składnik, który sprawi, że będzie puszyste oraz lekkie jak chmurka. Jest to ocet, który wspiera proces wyrastania ciasta. Wynika to z jego działania na gluten, zawarty w mące. Dzięki dodatkowi płynu ciasto od razu staje się bardziej elastyczne i miękkie, a proces wyrabiania go jest krótszy. W takiej masie bąbelki powietrza pojawią się z łatwością i będą równomiernie rozłożone.
Dodatkową zaletą octu jest to, że wpływa stymulująco na pracę drożdży, przyspieszając ją. Przez to, że wzmacnia aktywność drożdży, ciasto urośnie szybciej, a jego końcowa struktura będzie lekka i puszysta. Ocet podczas pieczenia całkowicie wyparuje, dzięki czemu jego smak nie będzie wyczuwalny w końcowym wypieku.
Przepis na drożdżówkę z dodatkiem octu jest uniwersalny i prosty. Można zrobić z niego ciasto albo małe bułeczki. Przed włożeniem masy do piekarnika warto rozłożyć na niej ulubione owoce albo posypać domową kruszonką. Końcowy wypiek można polukrować. Wybierz swój ulubiony sposób na ciasto i nie bój się eksperymentować.
Do przygotowania ciasta drożdżowego potrzebne będzie:
- 500 g mąki,
- 50 g świeżych drożdży,
- 2 żółtka,
- 50 g rozpuszczonego i ostudzonego masła,
- pół szklanki mleka,
- pół szklanki cukru,
- łyżka octu.
Zaczynamy od przygotowania zaczynu. W misce umieszczamy pokruszone drożdże, zasypujemy je łyżką cukru oraz łyżką mąki, a następnie zalewamy odrobiną ciepłego mleka. Mieszamy razem, aby stworzyć luźną masę, przykrywamy i odstawiamy na 15-20 minut, aby drożdże zaczęły pracować.
Po tym czasie przesiewamy do miski resztę mąki, cukru oraz mleka. Dodajemy żółtka i ocet i mieszamy najpierw za pomocą łyżki, a potem zagniatamy ciasto rękami. Na samym końcu dodajemy masło. Ciasto będzie gotowe, kiedy zacznie odchodzić od dłoni oraz ścianek miski z łatwością.
Formujemy z niego kulę, przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia na ok. godzinę. Następnie przekładamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia, a na wierzchu rozkładamy ulubione owoce lub kruszonkę. Rozgrzewamy piekarnik do 180 st. C i pieczemy przez ok. 45-50 minut.
Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Dlaczego łosoś jest różowy albo czerwony? Kolor nie ma nic wspólnego z naturą
Najzdrowszy owoc na świecie to przysmak Polaków. Jest na każdym straganie
Działa jak naturalny antybiotyk, dobra dla cukrzyków. Jedz tę kaszę, gdy chcesz zrzucić kilogramy