Reklama
Reklama

Dlaczego śledzie są gorzkie? W prosty sposób uratujesz ich smak

Śledź to ryba, której nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Przygotowujemy je w przeróżnych wersjach i zawsze smakują dobrze. Czasem jednak mimo sprawdzonego przepisu na marynatę, płaty mogą zrobić się gorzkie. Dlaczego śledzie są gorzkie? Powodów może być wiele.

Dlaczego śledzie są gorzkie?

Śledzie mogą być gorzkie ze względu na świeżość lub jakość wybranych płatów. Zdarza się, że w transporcie nie były one przechowywane tak, jak powinny. Z tego powodu zawsze przy zakupie zwracaj uwagę, żeby mięso było jędrne i nie za miękkie. Unikaj ryb, które stały się matowe lub żółtawe. Istnieje wtedy większa szansa na to, że potrawa wyjdzie niesmaczna.

Gotowe, solone lub marynowane w occie, śledzie mogą być gorzkie z powodu nieodpowiedniego przechowywania. Choć zalewa jest mocnym, naturalnym konserwantem, to jeśli wcześniej była źle przetrzymywana, stała się nieświeża, to ryba nabierze niechcianego aromatu.

Ale gorzkość u śledzi może pojawić się, nawet gdy przygotowujemy je od początku samodzielnie. Stanie się tak szczególnie przy śledziach z cebulką. Choć jest to najpopularniejsze połączenie, to mały błąd w przygotowaniu może spowodować katastrofę. Powodem jest nieodpowiednia obróbka cebuli.

Śledzie z cebulą staną się gorzkie, jeśli warzywa wcześniej nie przygotujemy. Dodając zwykłą, surową cebulę do dania zaczyna uwalniać się siarka. W efekcie nabierają one charakterystycznego, ale niepożądanego smaku.

Jak pozbyć się goryczy ze śledzi?

W przypadku śledzi z cebulą, goryczy możemy zapobiec, jeśli należycie przygotujemy warzywo. Istnieje na to kilka sposobów. Pierwszym i najpopularniejszym jest sparzenie cebuli. Posiekaj ją w kostkę, przerzuć do sitka o drobnych oczkach, a następnie przelej wrzątkiem lub zamocz na około 20-30 sekund w gorącej wodzie. Następnie przelej ją zimną wodą, a cała gorycz zostanie wypłukana.

Aby śledzie nie były gorzkie, możesz zarazem cebulę posolić po posiekaniu. Zasyp ją przyprawą i odstaw na bok. W tym czasie zmięknie i puści soki. Powstały płyn odciśnij, a ostry dodatek przelej zimną wodą.

Goryczy ze śledzi z cebulą pozbędziesz się również, wcześniej ochładzając cebulę. Zostaw ją na kilka godzin w lodówce lub kilka minut w zamrażarce. Gorzki smak stanie się łagodniejszy, a dodatkowo podczas krojenia nie będą boleć i szczypać oczy.

Jak przygotowywać śledzie, żeby nie były gorzkie?

Jeśli chcemy mieć pewność, że śledzie na pewno nie będą gorzkie, trzeba się zająć też samą rybą. Moczenie płatów to jeden z kluczowych procesów, który zaważy o tym, czy danie wyjdzie smaczne. Odpowiednio długie trzymanie ich w wodzie pozwoli na pozbycie się nadmiaru związków, które odpowiadają za gorzki smak.

Śledzie moczymy w zimnej wodzie, przefiltrowanej czy przegotowanej i ostudzonej. Ryba powinna spędzić w ten sposób od 6 do 12 godzin. Przez krótszy czas niecała sól zostanie wypłukana, natomiast przez dłuższy czas śledzie mogą utracić swój smak i zaczną się rozpadać.

W przypadku, gdy nawet po moczeniu w wodzie śledzie są gorzkie, warto przejść do moczenia ich w mleku. Ten etap powinien trwać do 2 godzin. Mleko wyjątkowo potrafi neutralizować niechciane smaki i może pomóc także przy zasoleniu ryby.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Kroję dwa cienkie plasterki i wrzucam do kawy. Dobrze się czuję, mam dużo energii i mniejszy apetyt

Jak długo gotować suszone grzyby? Nie zrób tego błędu, bo będą twarde i stracą smak

Nie ma ości, jest chuda - ryba idealna na Wigilię. Wspiera pracę serca i wzmacnia kości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: śledzie | kuchnia polska | ryby | Boże Narodzenie