Reklama
Reklama

Do tej pory robiłam to źle. Sprawdź, czy wyrzucasz słoiki tam, gdzie trzeba

Szkło to materiał, który może być przetwarzany nieskończoną ilość razy. Z tego powodu każdy z nas powinien segregować śmieci. Wiele osób jednak z tego rezygnuje przez brak wiedzy oraz dużą ilość zasad, których wymaga recykling. Właśnie dlatego podpowiadamy, w jaki sposób segregować słoiki, aby miały szansę na drugie życie. Nie jest to nic trudnego.

W trosce o ekologię warto zacząć segregować śmieci. Nie jest to takie trudne i wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby robić to poprawnie.

Gdzie wyrzucać szklane słoiki? Jak się je utylizuje?

Słoiki to nie tylko szkło, ale również metalowa zakrętka, papierowa etykieta oraz resztki jedzenia w środku. Przez taką ilość materiałów, możemy się zastanawiać, do jakiego kosza należy wyrzucać słoiki. Okazuje się, że jest to bardziej oczywiste, niż nam się wydaje.

Słoiki należy wyrzucać do zielonych pojemników na szkło. Najpierw warto jednak odkręcić zakrętkę i składować ją osobno. Przez to, że zrobiona jest z metalu, należy wrzucić ją do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metal.

Słoików nie trzeba pozbawiać etykiet, ani myć przed wyrzuceniem. Nowoczesna urządzenia w przetwórniach z łatwością oddzielają etykiety od słoików i płuczą je przed dalszymi etapami obróbki.

Jeśli zanosimy słoiku do kosza na śmieci w plastikowym worku, musimy pamiętać, aby nie wrzucać ich w nim do śmietnika. W kontenerze powinno znaleźć się samo szkło.

Zobacz także: Zostawiam na noc w czajniku, rano jest jak nowy. Odkamieniam bez octu

Co zrobić ze słoikami z zepsutym jedzeniem?

Przed wyrzuceniem słoików do kosza na szkło nie trzeba ich myć, ani płukać. Warto jednak zadbać o to, aby w środku nie znajdowały się resztki jedzenia.

W sytuacji, kiedy jedzenie w słoiku się popsuje, nie powinniśmy wyrzucać całości do zielonego kontenera. Najpierw należy opróżnić jego zawartość i umieścić ją w czarnym kontenerze lub brązowym, który przeznaczony jest na odpady bio. Dopiero pusty słoik może znaleźć się w pojemniku na szkło.

Zobacz także: Często wkładasz pomidory i awokado do lodówki? Fachowiec wyjaśnia, czy to jest zdrowe

Gdzie wyrzucić potłuczony słoik?

Nie ma znaczenia, czy słoik lub butelka są całe czy potłuczone. Można wrzucać je do pojemnika na szkło niezależnie od ich stanu. Warto jedynie pamiętać, o oddzieleniu szkła od innych odpadów, jak nakrętki czy resztki jedzenia.

Szkła nie powinno się celowo kruszyć na drobne kawałki. W takiej sytuacji powstaje inny odpad, czyli stłuczka szklana, którą przetwarza się w innych warunkach niż standardowe szkło. 

źródła: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Ogiński robi małosolne inaczej. Wychodzą super twarde i chrupiące

Jak dobrze zrobić leczo z cukinii? Pilnuj jednej zasady, inaczej potrawa straci smak

Wreszcie wchodzę w ulubioną sukienkę. To zasługa porannego smoothie z tajnym składnikiem

INTERIA.PL