Jak rozpoznać, że mandarynki są słodkie? W łatwy sposób sprawdzisz też, czy nie mają pestek
Mandarynki to owoce, które są bardzo popularne jesienią i zimą. W sezonie grypowym jemy je, żeby wzmocnić organizm potężną dawką witaminy C. Z kolei w grudniu, w okolicy świąt Bożego Narodzenia, służą do dekoracji wypieków lub są owocową przekąską. W sklepie najlepiej kupić te najsłodsze i bez pestek. Jak je rozpoznać?
Mandarynki to owoce, które naturalnie wywodzą się z Azji. Do Europy trafiły na początku XIX wieku. Składają się w ok. 85 proc. z wody, dlatego świetnie nawadniają organizm. Zawierają też dużą porcję witaminy C i tych z grupy B. Są skarbnicą antyoksydantów, błonnika pokarmowego i minerałów, w tym potasu, fosforu, wapnia i magnezu.
Choć wiele osób chwyta mandarynki w supermarkecie bez większego zastanowienia, to jednak warto wiedzieć, że owoce łatwo się krzyżują z innymi cytrusami. To właśnie dlatego smak mandarynek raz może być nieco słodszy, a raz bardziej cierpki. Jakie odmiany są najpopularniejsze?
Pierwsza z nich to klementynka, czyli najmniejsza dostępna do kupienia mandarynka. Powstała w wyniku połączenia gorzkiej pomarańczy i mandarynek. Wyróżnia się słodko-kwaśnym miąższem i małą liczbą pestek. Kolejną odmianą jest satsuma. Nie ma w ogóle pestek, smakuje jak pomarańcza i bardzo szybko się obiera. Wśród cytrusów można też wymienić tangelo (zwane też tangerynką), czyli skrzyżowanie mandarynki z grejpfrutem. Ma nieco inny kształt (zwęża się na czubku), grubą skórkę i orzeźwiający smak.
Na słodycz mandarynek mogą wpłynąć aż trzy czynniki, czyli ich odmiana, kraj pochodzenia i zawartość soku owocowego. Najsłodszą odmianą jest klementynka, więc jeśli zależy ci na takim smaku, w sklepie sięgaj właśnie po ten rodzaj cytrusów. Szukaj też raczej owoców z Hiszpanii lub Maroko, bo są zazwyczaj bardziej soczyste i słodsze. Z kolei te importowane z Turcji bywają cierpkie i mają mniej aromatycznego soku.
Jak jeszcze rozpoznać, że mandarynki są słodkie? Oceń ich wygląd i wagę. Smaczne cytrusy cechują się intensywnym pomarańczowym kolorem. Bledsze lub zielonkawe mogą być jeszcze niedojrzałe. W dotyku powinny być miękkie, ale wciąż sprężyste. Nie mogą mieć ani zbyt grubej, ani zbyt cienkiej skórki. Powinny być również cięższe - to oznaka, że mają w sobie dużo słodkiego soku. Wyróżniają się także wyrazistym, cytrusowym zapachem oraz małym rozmiarem. Mniejsze są zwykle soczyste i słodkie, co potwierdzają niewielkie klementynki. Duże i owalne owoce mogą być kwaskowate. Spójrz także na miejsce po gałązce, znajdujące się na górze owocu. Słodkie mandarynki zazwyczaj mają biały, miękki punkcik. Jeśli jest brązowawy i twardy, to znaczy, że są przejrzałe.
Najłatwiej jest sięgnąć oczywiście po odmianę, która jest bezpestkowa. Najpopularniejszą słodką i pozbawioną pestek mandarynką jest klementynka. Owoce bez pestek da się również rozpoznać jeszcze przed ich zakupem, nawet jeśli nie możemy posmakować ich w sklepie. Sprawdź, czy skórka mandarynek nie przylega ściśle do miąższu owoców. Właśnie takie okazy mają mniej lub zero nasionek. Przy ich obieraniu, skórka łatwo odchodzi, okazując soczysty i bezpestkowy miąższ.
Źródło: terazgotuje.pl, pomorska.pl
Zobacz też:
Ta zupa to "płynne złoto". Pomaga na bóle stawów, jelita i wątrobę
Gdzie wyrzucać spleśniały chleb? Nie dla wszystkich jest to oczywiste
Co dodać do herbaty, żeby wzmocnić odporność. Nie tylko cytryna pomaga