Jak uratować sklejony makaron? Zastosuj prosty, kuchenny trik
Makaron to szybki sposób na obiad, który wiele osób uwielbia. Niestety źle przygotowany może popsuć całe danie. Sprawdź, w jaki sposób ugotować ten składnik, aby nie był zbyt miękki, nie sklejał się i pięknie prezentował się na talerzu. To prostsze, niż myślisz. Wystarczy, że będziesz pamiętać o tych kilku zasadach. Jeśli makaron wyszedł sklejony to nie problem! Możesz jeszcze go uratować.
Głównym składnikiem makaronu jest mąka. To właśnie ona jest winna sklejaniu się, które występuje podczas gotowania. Sprawdź, w jaki sposób możesz zapobiec temu procesowi.
Jest kilka aspektów, o których należy pamiętać podczas gotowania makaronu. Kiedy o nie zadbamy, będziemy mieć pewność, że wyjdzie jędrny i nie będzie sklejony.
Na samym początku należy wybrać odpowiedni garnek. Powinien być duży, aby makaron miał więcej miejsca. Im szerszy i wyższy, tym mniejsze ryzyko porażki. Powinniśmy zalać go sporą ilością wody. Przyjmuje się, że najlepsze proporcje do gotowania makaronu to 1:4, czyli jedna część makaronu na cztery wody. Kiedy te dwa warunki będą spełnione, makaronu nie trzeba będzie nawet mieszać. Wystarczy pozwolić mu się gotować, aby nie wpływać niepotrzebnie na jego strukturę.
Czas, który makaron potrzebuje na gotowanie, podany jest na opakowaniu. Warto trzymać się instrukcji producenta i nie przedłużać tego procesu. Jeśli boimy się, że makaron będzie twardy, wystarczy spróbować go przed odcedzeniem.
Zobacz także: Absolutny hit dla smakoszy włoskiej kuchni. Makaron prosto z Grana Padano
Aby uniknąć sklejania się makaronu, wiele osób decyduje się na wlanie odrobiny oleju albo oliwy do garnka z gotującą się wodą. Nie jest to jednak skuteczne. Olej pozostaje na powierzchni wody i nie wpływa na końcowy efekt. Może jedynie zwiększyć kaloryczność dania i jego smak.
Wiele osób po odcedzeniu makaronu od razu przelewa go zimną wodą. To proces zwany hartowaniem, który jest niezwykle popularny. Nie zawsze jednak ma sens. Jeśli makaron dodajemy do sosu, lepiej go nie wykonywać. Dzięki temu skrobia doda daniu kremowości oraz gęstości, a produkt wchłonie smak dania. Hartowanie makaronu przyda się, jeśli chcemy zostawić go na później albo dodać do sałatki. W takim wypadku rzeczywiście przelanie go zimną wodą będzie dobrym pomysłem.
Sklejony makaron to żaden problem. Przed użyciem wystarczy przelać go wrzątkiem. W ten sposób zmięknie i od razu zmieni swoją strukturę. Tak przygotowany możemy dodać do sosu — bez problemu uda się połączyć te składniki.
Jeśli makaron pozostał na metalowym sitku i skleił się, mamy do wyboru jeszcze jedną opcję. Możemy ustawić go nad gotującą się wodą. Para wodna od razu wpłynie na jego konsystencję. Po 2-3 minutach będzie gotowy do użycia.
Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Jak przyrządzić karpia bez ości? Wypróbuj prosty trik Magdy Gessler
Dodaj do rosołu zamiast maggi. Zupa zyska zupełnie nowy, niepowtarzalny smak
Dlaczego kompot z suszu jest gorzki? Jest tylko jeden winowajca