Reklama
Reklama

Neapol to nie tylko słynna pizza. Ten kociołek zrobisz w mniej niż pół godziny

Dania, które sycą i rozgrzewają, są wprost idealne na chłodne, jesienne dni. Po powrocie z mrozu na pewno najdzie cię ochota na pożywny Kociołek Neapolitański. Inspirowany kuchnią południowych Włoch, zawiera w sobie świeże warzywa i pyszny makaron. Dowiedz się, jak prosto go przygotować.

Kociołek neapolitański

Inspiracją do stworzenia kociołka neapolitańskiego jest melanzane a funghetto (tzn. bakłażany - grzybki). To bardzo popularne w tamtym regionie danie, które składa się ze smażonego bakłażana z pomidorami. Gotowe warzywa przypominają w wyglądzie smażone grzyby, skąd wzięła się nazwa potrawy. Zazwyczaj serwowane są jako przystawka, na pizzy albo na bruschetcie. 

Kuchnia neapolitańska jest prosta i minimalistyczna - zawsze jednak składa się z soczystych i świeżych warzyw oraz sycącego makaronu. Każdy mieszkaniec ma w domu patelnię grillową, na której smaży nie tylko mięso, ale właśnie też cukinię czy bakłażana. 

W Kociołku Neapolitańskim, inspirowanym melanzane a funghetto, nie mogło więc zabraknąć aromatycznej pulpy pomidorowej, bakłażanów i pomidorów, makaronu fusilli (świderków), ale też typowo włoskich przypraw. To właśnie one sprawiają, że potrawa tak pięknie pachnie i rozbudza apetyt. Danie wychodzi naprawdę sycące i przyjemnie rozgrzewa. Miłośnicy włoskiej kuchni będą nim zachwyceni.

Kociołek neapolitański - przepis

Składniki:

  • 300 g makaronu fusilli,  
  • 300 g pomidorków koktajlowych, 
  • ok. 500 g bakłażana, 
  • puszka pomidorów krojonych, 
  • 2 ząbki czosnku, 
  • świeża bazylia do smaku, 
  • 2 łyżki oliwy z oliwek. 

Sposób wykonania:

Makaron ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Kiedy będzie gotowy, nie przelewaj go wodą. 

Bakłażana umyj, odetnij końcówki i pokrój w kostkę. Umyte pomidorki przekrój na pół. Całość podsmaż na głębokiej patelni z dodatkiem oliwy. W trakcie obierz ząbki czosnku i pokrój w cienkie paski. Dodaj na patelnię. Dalej smaż warzywa, co jakiś czas mieszając. Posól i popieprz. Po 10 minutach wlej zawartość puszki pomidorów. Zostaw na 5 minut. Posiekaj bazylię i pod koniec dodaj na patelnię. 

Do przygotowanego sosu, dodaj makaron i całość wymieszaj. Podawaj na ciepło. Możesz udekorować pokrojonymi oliwkami.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Zapomnieliśmy już o kultowym deserze z PRL-u. Jest dobry, a do tego wzmacnia odporność i serce

Dobry, bo nie za słodki. Przygotuj dżem z dyni z nutą przypraw korzennych

Odrobina gałki muszkatołowej podbija smak jesiennej zupy. Robię przynajmniej raz w tygodniu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: makarony | kuchnia włoska | dania główne | warzywa