Reklama
Reklama

Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Domowe patenty radzą sobie nawet z rdzą

Przypalony tłuszcz, rdza, resztki zaschniętego jedzenia to zanieczyszczenia, które najczęściej pozostają po pieczeniu. Jak wyczyścić blachę piekarnika? Poznaj cztery domowe sposoby, które wykorzystują bezpieczne dla zdrowia produkty.

Profesjonalne środki chemiczne są drogie i nie zawsze bezpieczne dla zdrowia. Zanim skorzystasz z takich rozwiązań, spróbuj postawić na naturalne specyfiki przygotowane z produktów, które znajdziesz w swojej kuchni. Jak wyczyścić blachę piekarnika? Domowe sposoby z pewnością przyniosą oczekiwany efekt.

Dlaczego czyszczenie blachy piekarnika jest ważne?

Piekarnik to jeden z najczęściej używanych sprzętów kuchennych. Nic więc dziwnego, że szybko się brudzi, gdy przyrządzasz w nim mięsa, zapiekanki lub słodkie ciasta. Niestety papier, rękaw czy naczynie do pieczenia nie zapewni stuprocentowej czystości.

Choć po przyrządzaniu potrawy łatwo jest zgarnąć widoczne okruchy, to na blasze pozostaje jednak również przypalony tłuszcz czy przyklejone resztki jedzenia, które do usunięcia są już znacznie trudniejsze, zwłaszcza jeśli nie zadbasz o nie od razu po wystygnięciu raszki.

Dlaczego czyszczenie blachy piekarnika jest ważne? Używanie pokrytych spalenizną lub brudem sprzętów kuchennych może wpłynąć nie tylko na smak lub aromat kolejnych przygotowywanych dań, ale przede wszystkim jest niehigieniczne. Blacha staje się doskonałym miejscem do rozwoju bakterii. Choć wysokie temperatury mogą później zabić drobnoustroje, wciąż nie warto ryzykować.

Jak wyczyścić blachę piekarnika - domowe sposoby

Istnieje mnóstwo profesjonalnych płynów do odtłuszczania sprzętów kuchennych. Problem w tym, że niedokładnie spłukane z raszki, pod wpływem temperatury, najprawdopodobniej przedostaną się do jedzenia. Może się to skończyć spożyciem rakotwórczych związków chemicznych, bo wiele detergentów w składzie zawiera silne substancje czyszczące, nieprzeznaczone do kontaktu z żywnością. Dlatego bezpieczniej sięgnąć najpierw po naturalne metody.

Jak wyczyścić blachę piekarnika? Oto cztery domowe sposoby, które pomogą ci szybko uporać się z zaschniętym brudem. Przed sprzątaniem przygotuj tylko: sodę oczyszczoną, ocet, cukier, sól, tabletkę do zmywarki i/lub wodę. 

1) Czyszczenie sodą i octem

Doświadczone gospodynie doskonale wiedzą, że soda oczyszczona i ocet to najlepsze domowe środki czyszczące. Można nimi przecierać blaty, zlewy, a nawet czyścić osad w toalecie. Wyjątkiem nie będzie więc też blacha piekarnika. Sodą posyp obficie tackę. W międzyczasie połącz wodę z octem, w równych proporcjach. Taką mieszanką spryskaj całą blaszkę. Gdy soda się spieni, zauważysz, że unosi również brud do góry (odtłuszcza), co ułatwi usuwanie zabrudzeń wilgotną gąbką lub szczotką. Pozostaw naturalny specyfik na chwilę, potem przetrzyj i umyj blachę pod ciepłą wodą.

2) Czyszczenie cukrem 

Jak wyczyścić blachę piekarnika? Wsparciem, szczególnie w przypadku zardzewiałej, starej i przypalonej tacki, może okazać się też cukier puder i cebula. Warzywo świetnie rozpuści rdzę i wszystkie zabrudzenia. Przygotuj dużą i świeżą cebulę, którą przekrój na pół i posyp sporą warstwą cukru pudru (tak, aby przykleił się do wilgotnego wnętrza cebuli). Blachę natrzyj i wyszoruj takim domowym specyfikiem. Gdy już to zrobisz, dobrze opłucz blachę pod ciepłą wodą i osusz przed włożeniem do piekarnika.

3) Czyszczenie solą

Każdy wie, że sól posypana na plamę, może wchłonąć zabrudzenie i pomóc w szybkim oczyszczeniu obrusu czy ubrania. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że sól może przydać się też jako domowy specyfik na brudną blachę piekarnika. Rozsyp na niej równomiernie sporą ilość gruboziarnistej przyprawy. W międzyczasie rozgrzej piekarnik na 100 stopni Celsjusza i gdy osiągnie właściwą temperaturę, wstaw raszkę. Trzymaj, aż do momentu, gdy sól nie zbrązowieje. Następnie wyjmij tacę, ostudź i przetrzyj z tłustych zabrudzeń wilgotną gąbką. 

4) Czyszczenie jak w zmywarce

Choć kapsułka do zmywarki zawiera środki czyszczące, to oczywiście są one bezpieczne w kontakcie z przedmiotami mającymi styczność z żywnością. Czyszcząc talerze czy sztućce, którymi później będziesz jeść, nie musisz więc obawiać się o szkodliwe substancje. Właśnie dlatego czyszczenie blachy kostką może przynieść oczekiwany skutek. Wystarczy ułożyć tabletkę na blasze i następnie zalać ją wrzątkiem. Detergent powinien odtłuścić zabrudzenia. Po ok. dwóch godzinach usuń resztki tabletki, a blaszkę opłucz bardzo dokładnie ciepłą wodą i przetrzyj szmatką kuchenną.

Źródło: Smaker.pl, Deccoria.pl

Zobacz też:

Do tej pory robiłam to źle. Sprawdź, czy wyrzucasz słoiki tam, gdzie trzeba

Gdy dżem jest zbyt rzadki, nie dodawaj żelatyny ani cukru żelującego. Jest lepszy sposób

Wiesz, gdzie wyrzucać opakowanie po maśle? Nieliczni robią to dobrze

INTERIA.PL