Lepiej jeść na ciepło. Te warzywa po ugotowaniu są zdrowsze niż surowe
Wielu dietetyków wspomina o tym, że każdemu posiłkowi, który spożywamy w ciągu dnia powinny towarzyszyć warzywa i owoce. Wiele z nich warto jeść je na surowo, wówczas dostarczymy organizmowi mnóstwo witamin i minerałów. Okazuje się jednak, że niektóre warzywa są zdrowsze po ugotowaniu. Dziś sprawdzimy, dlaczego nie wszystkie warzywa powinniśmy jeść na surowo.
Jedzenie warzyw to jeden ze sposobów na zachowanie zdrowia i smukłej sylwetki. Mają niewiele kalorii, mnóstwo błonnika, antyoksydantów oraz wartości odżywczych, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce w codziennej diecie. Kolorowe sałatki i surówki, warzywa gotowane na parze, grillowane czy pieczone w piekarniku będą doskonałym dodatkiem do różnych posiłków. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie warzywa powinniśmy jeść na surowo, niektóre z nich będą znacznie zdrowsze po ugotowaniu.
Niektóre warzywa wymagają obróbki termicznej nie tylko ze względu na poprawę walorów smakowych lub zbyt dużą twardość. Spożycie ich w wersji surowej może po prostu skończyć się bólem brzucha, niestrawnością, a nawet biegunką czy wymiotami. Tyczy się to przede wszystkim surowych ziemniaków, już w dzieciństwie babcie i mamy ostrzegały nas przed spożyciem ich w nieugotowanej wersji. Zawarta w nich substancja solanina należąca do grupy alkaloidów zwanego może spowodować ciężkie zatrucie, objawiające się m.in.: niestrawnością, gorączką, bólem brzucha, mdłościami, biegunką, zawrotami głowy, a nawet zatrzymaniem krążenia i śmiercią. Solanina jest także obecna w bakłażanach, dlatego je również przed zjedzeniem należy ugotować lub upiec.
Kolejnym warzywem, które warto jeść w wersji ugotowanej są szparagi. W ich składzie zawarte są saponiny, które przyczyniają się do uszkodzenia erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Substancje te mogą powodować zatrucia pokarmowe, a nawet porażenie układu nerwowego.
Pamiętaj również o tym, aby unikać niedojrzałych warzyw i owoców. Tyczy się to przede wszystkim pomidorów, które kiedy są zielone zawierają tomatynę, ich zjedzenie może skończyć się biegunką i wymiotami. Większość warzyw strączkowych również wymaga ugotowania przed zjedzeniem.
Do warzyw, które po ugotowaniu są zdrowsze należy szpinak. Oczywiście możesz jeść go na surowo, okazuje się jednak, że po obróbce termicznej zawiera w sobie większą ilość żelaza, magnezu i wapnia. Dodatkowo w wersji surowej ma także więcej szczawianów, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych i kamieni nerkowych.
Warto gotować również dynię, ponieważ w tej wersji zawiera więcej witaminy A, K i błonnika, a zawarty w niej barwnik beta-karoten, dużo lepiej się przyswaja. Ponadto dzięki obróbce termicznej pozbędziemy się goitrogenów, przez której gorzej wchłania się jod.
Wróćmy jeszcze raz do pomidorów, w wersji ugotowanej zawierają znacznie więcej niezwykle zdrowego barakżwnika, którym jest likopen. Ma on działanie antyoksydacyjne, chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, działa przeciwstarzeniowo i antynowotworowo, a te pomaga zapobiegać chorobom serca.
Zaleca się również gotowanie warzyw kapustnych, między innymi kalafiora, brokułów, kapusty czy brukselki, obecny w nich błonnik po obróbce termicznej łatwiej się przyswaja.
Źródło: Smaker.pl
Zobacz też:
Sól himalajska a kuchenna. Czy różowa sól naprawdę jest zdrowsza?
Na męczący kaszel pomaga lepiej niż produkty z apteki. Naturalne składniki i obłędny zapach
Bez niego szarlotka nie wyjdzie. Jak zrobić najlepsze kruche ciasto?