Marynata do karkówki petarda. Strzelczyk zdradza, czym smaruje mięso podczas grillowania
Sezon grillowy trwa, a my możemy korzystać z pięknej pogody i przygotowywać jedzenie na zewnątrz. Dla wielu najlepszą potrawą, którą można przygotować na grillu, jest karkówka. Żeby mieć pewność, że wyjdzie krucha i soczysta, warto upewnić się, że jest odpowiednio zamarynowana. Sprawdzamy, w jaki sposób robi to Tomasz Strzelczyk. Popularny kucharz zdradza również, jak grillować mięso, aby było przepyszne.
Grillowanie karkówki nie jest tak proste, jak się wydaje. Należy przyrządzić ją w odpowiedni sposób, aby mieć pewność, że wyjdzie miękka i soczysta. Sprawdzamy, co trzeba zrobić, aby cieszyć się jej pysznym smakiem i strukturą.
Zanim przejdziemy do przyrządzania karkówki, warto zwrócić najpierw uwagę, jakie mięso wybieramy w sklepie. Karkówka powinna być przede wszystkim świeża. Aby ją rozpoznać, zwróćmy uwagę na jej kolor. Powinien być naturalnie różowy. Nie wybierajmy egzemplarzy, na których zauważymy oznaki szarości.
Na grilla sprawdzą się egzemplarze, które mają więcej tłuszczu. Dzięki temu będą soczyste i łatwiej zadbamy o to, aby były miękkie. Jeśli kupujemy karkówkę w plastrach, zwróćmy uwagę, aby nie były one zbyt cienkie. Takie kawałki mięsa bardzo prosto przypalić oraz rozerwać.
Przed grillowaniem karkówka należy odpowiednio przyrządzić. Dobrze jest zacząć od rozbicia mięsa. Dzięki temu będzie miękkie i soczyste. Tak przygotowane zanurzamy w marynacie na kilka godzin lub całą noc. To dzięki niej uzyskamy głęboki smak oraz kruchość mięsa.
Zobacz także: Lubisz ekspresowe obiady? Zakochasz się w przepisie na Kotlety rug cug
Ogórkowa marynata Tomasza Strzelczyka. Składniki:
- karczek lub gotowe plastry karkówki,
- woda z ogórków konserwowych,
- 4 duże cebule,
- 3 łyżeczki musztardy francuskiej gruboziarnistej,
- 2 łyżeczki miodu,
- 4 łyżeczki keczupu,
- 1 łyżeczka papryki,
- 20 ml sosu sojowego,
- sól i pieprz.
Zaczynamy od przygotowania naszej karkówki. Mięso myjemy i kroimy je w grube plastry. Cebulę kroimy w plastry. Do dużej miski przekładamy część cebuli, następnie układamy warstwę mięsa. Na nim znowu układamy cebulę i ponownie mięso. Powtarzamy do momentu, aż skończą nam się składniki.
Ogórki konserwowe odcedzamy i wodą zalewamy mięso z cebulą wodą z ogórków. Warzywa oraz koperek możemy również dodać do mięsa. Tak przygotowane mięso wkładamy do lodówki i trzymamy tam całą noc.
Następnego dnia wyjmujemy karkówkę z miski i dokładnie każdy kawałek mięsa odsączamy z wodą. Nie wykorzystujemy cebuli z moczenia do dalszych kroków.
Dokładnie osuszone mięso kładziemy po stronie grilla, pod którą nie znajduje się rozpalony węgiel. Jest to metoda odwróconego smażenia, dzięki której mięso jest jeszcze pyszniejsze.
Kiedy karkówka dochodzi na grillu, zajmujemy się przygotowaniem glazury. W miseczce mieszamy ze sobą musztardę, keczup, niewielką szczyptę soli, czerwoną paprykę, miód, sos sojowy oraz pieprz. Dokładnie mieszamy składniki.
Kiedy mięso będzie praktycznie gotowe, przekładamy je na stronę grilla, gdzie znajduje się węgiel, aby mięso się przyrumieniło. W tym momencie sięgamy również po naszą glazurę. Najlepiej za pomocą pędzelka smarujemy nią dokładnie mięso. Odwracamy karkówkę na drugą stronę i powtarzamy czynność. Kiedy karkówka będzie przyrumieniona, ściągamy ją z grilla. Dajemy jej chwilę odczekać i podajemy.
Źródło: terazgotuje.pl, YouTube @ODDASZFARTUCHA
Zobacz też:
Na męczący kaszel pomaga lepiej niż produkty z apteki. Naturalne składniki i obłędny zapach
Bez niego szarlotka nie wyjdzie. Jak zrobić najlepsze kruche ciasto?