Na co zwracać uwagę, kupując owoce i warzywa w sezonie?
Uwielbiasz zaopatrywać się w warzywa i owoce na lokalnym targowisku? Najbardziej wartościowe to te sezonowe – które z nich są charakterystyczne dla danej pory roku? I na co zwracać uwagę, kupując owoce i warzywa w sezonie?
Kierując swoje kroki do lokalnego sklepu lub na pobliski targ w poszukiwaniu świeżych warzyw i owoców, warto zaczerpnąć wiedzy na temat produktów sezonowych. Stawiając właśnie na nie, możesz cieszyć się nie tylko pełnią smaku i soczystymi kolorami, ale również mocą mikroelementów. Co warto o nich wiedzieć i które z nich są charakterystyczne dla określonych pór roku?
Sprawdź także: Warzywna pasta do słoików na zimę. Idealne smarowidło do kanapek i sos do makaronu
Lato to okres cechujący się upalnymi dniami, burzową pogodą i krótkimi, ale silnymi ulewami. Taka pogoda sprzyja szybkiemu wzrostowi wielu roślin, dzięki czemu na straganach można dostrzec rozmaite produkty o przepięknych barwach i kryjących się w nich witamin. Które warzywa i owoce wchodzą do sprzedaży w sezonie letnim?
Wśród pojawiających się w lecie warzyw wymienić można bakłażana, kalafior, cukinię, zielone ogórki, por, fasolkę szparagową, szpinak, rzodkiewkę, kapustę, chrzan, kukurydzę, paprykę oraz koper włoski. Dają one ogromne pole do popisu w kwestii przygotowywania świeżych sałatek, sosów, dodatków do dań głównych, zup oraz lekkich kolacji.
Jeśli chodzi o letnie owoce, w czerwcu pojawiają się poziomki, maliny oraz czerwone porzeczki, w lipcu morele, wiśnie, brzoskwinie, jagody oraz borówki amerykańskie, a w sierpniu aronie, winogrona oraz śliwki. Są to owoce, z których wyczarujesz nie tylko sezonowe kompoty, ale również słodkie drożdżówki, kruche ciasta, a nawet dekoracje do urodzinowych tortów.
Jesień często kojarzy się z deszczową pogodą oraz jej negatywnym wpływem na odporność. Na szczęście w trakcie jesiennej chandry możesz wspomóc się całą gamą smacznych i soczystych owoców i warzyw. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
Na długiej liście darów jesieni znajdują się m.in.:
- gruszki,
- pigwa,
- jarmuż,
- dynia,
- seler,
- por,
- buraki,
- marchewka,
- ananas,
- pomidory,
- śliwki,
- daktyle,
- papaja,
- buraki,
- cebula,
- ziemniaki,
- chrzan,
- rukola,
- kalarepa.
Uwielbiasz rozgrzewającą zupę dyniową z chili? A może skusisz się na sałatkę z ananasem, tuńczykiem i białym serem lub ziemniaki w mundurkach w towarzystwie pieczonych warzyw korzennych? Jesienne miesiące to zdecydowanie czas na powyższe przysmaki.
Zima, spośród wszystkich pór roku, najmniej kojarzy się z napływem sezonowych warzyw i owoców. Jednak mimo ograniczonego dostępu do świeżych produktów, można z nich wyczarować moc ciekawych przekąsek.
Grudzień to miesiąc, w którym organizm szczególnie tęskni za solidną dawką minerałów. W jaki sposób można zapewnić ich podaż, gdy za oknem szaleje mróz? Stawiaj na owoce cytrusowe, w tym mandarynki, pomarańcze, dynie, jarmuż, jabłka, gruszki, pory, selery, buraki oraz ananasy.
W styczniu i lutym warto spożywać takie owoce jak grejpfruty, mango, pomarańcze, jabłka, cytryny oraz awokado. Z kolei jeśli chodzi o warzywa, na twoim talerzu powinny królować ziemniaki, seler, roszponka, por, pietruszka, cykoria, dynia, kalafior, brukselka, brokuł, czosnek, rośliny strączkowe, marchewka, rzodkiewka, kalafior oraz kapusta.
Na wiosnę przyroda budzi się do życia. Pierwsze nowalijki pojawiają się w sprzedaży już w kwietniu i maju. W tym okresie wybieraj takie owoce jak rabarbar, mango, gruszki, jabłka oraz czerwone pomarańcze.
Ze względu na duży dostęp do warzyw wiosenne miesiące sprzyjają eksperymentom kulinarnym. Na największą uwagę zasługują takie produkty jak:
- karczochy,
- marchew,
- papryka,
- młode ziemniaki,
- warzywa strączkowe,
- młoda kapusta,
- szparagi,
- sałata lodowa,
- rzodkiewka,
- cykoria,
- pietruszka,
- koperek,
- szczypiorek,
- groszek,
- rukola,
- botwinka,
- cebula.
Co zrobić, jeśli sezon na twoje ulubione warzywa nadejdzie dopiero za 12 miesięcy? Stawiaj na takie, które dostępne są przez okrągły rok. Wbrew pozorom ich lista jest dość długa! Wśród najpopularniejszych z nich można znaleźć marchew, czosnek oraz pietruszkę będącą bogatym źródłem żelaza.
Jakie inne owoce i warzywa dostępne przez cały rok stanowią ciekawe uzupełnienie potraw? Należą do nich przede wszystkim jabłka i gruszki, które można dodawać zarówno do dań mięsnych, jak i słodkich przysmaków.
Najlepiej kierować się ich jakością. Jeśli nie wiesz, skąd pochodzą wybrane przez ciebie produkty, rób zakupy u mniejszych, lokalnych dostawców, którzy korzystają z tradycyjnych metod uprawy. Pamiętaj również, że to nie wygląd jest decydującym wyznacznikiem dobrego pochodzenia owoców i warzyw. Te mniej okazałe i z niewielkimi skazami często okazują się być o wiele zdrowsze aniżeli te piękne i nieskazitelne.
Warto rozważyć także zakup owoców i warzyw pochodzących z upraw ekologicznych. Posiadają one specjalne oznaczenia i certyfikaty, które świadczą o mniejszej zawartości lub braku szkodliwych substancji. Ekologiczne produkty mają zazwyczaj wyższą cenę, więc jeśli nie chcesz dopłacać, możesz postawić na warzywa, które kumulują w sobie znacznie mniejszą ilość pestycydów i związków chemicznych używanych podczas upraw przemysłowych. Wśród nich znajdują się bataty, kiwi, cebula, kapusta, kalafior, papaja, szparagi, melon, awokado, grejpfrut, bakłażan, ananas, mango oraz słodka kukurydza.
Na co zwracać uwagę, kupując owoce i warzywa w sezonie? Istnieje również druga grupa roślin, która w szybkim tempie chłonie szkodliwe substancje ze środowiska. Robiąc zakupy, uważaj przede wszystkim na jarmuż, zielone ogórki, paprykę, winogrona, szpinak, pomidorki koktajlowe, świeży groszek, nektarynki, seler, brzoskwinie, jabłka, ostrą paprykę, ziemniaki oraz truskawki.
Źródła: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Kroję dwa cienkie plasterki i wrzucam do kawy. Dobrze się czuję, mam dużo energii i mniejszy apetyt
Jak długo gotować suszone grzyby? Nie zrób tego błędu, bo będą twarde i stracą smak
Nie ma ości, jest chuda - ryba idealna na Wigilię. Wspiera pracę serca i wzmacnia kości