Reklama
Reklama

Najzdrowszy owoc na świecie to przysmak Polaków. Jest na każdym straganie

Który owoc jest najzdrowszy na świecie? Lider rankingu nie powinien dziwić, bo od lat zalicza się go do tzw. superżywności. W Polsce jest dostępny na straganach, w osiedlowych warzywniakach i w każdym supermarkecie. Warto włączyć go do codziennej diety, bo może uchronić przed wieloma przewlekłymi chorobami.

Choć potocznie uznaje się go za warzywo, to znalazł się na szczycie rankingu na najzdrowsze owoce. Dowiedz się, jakie kryje w sobie właściwości i dlaczego powinien znaleźć się na stałe w jadłospisie.

CDC - ranking najzdrowszych owoców na świecie

Centers for Disease Control and Prevention, w skrócie CDC, to krajowa agencja zdrowia publicznego Stanów Zjednoczonych. Jej głównym zadaniem jest ochrona zdrowia obywateli, ale także kontrola i zapobieganie chorobom, urazom i niepełnosprawności na całym świecie. Instytucja regularnie wydaje więc raporty i zalecenia dotyczące zdrowego odżywiania, które ma duże znaczenie w profilaktyce wielu chorób przewlekłych.

W jednym z najnowszych rankingów agencja opublikowała, który z owoców uznaje za najzdrowszy na świecie. Jak podkreśliła, jedzenie owoców i warzyw powinno być na stałe wpisane w codzienną dietę, aby dostarczać niezbędnych witamin i minerałów organizmowi. Szczególnie jednak poleciła spożywanie pomidorów. CDC doszła do wniosku, że to niekwestionowani zwycięzcy zestawienia. Wysoko w rankingu znalazły się też: cytryny, truskawki, pomarańcze, limonki, borówki i grejpfruty. 

Pomidor to owcoc - dlaczego jest najzdrowszy

Według agencji zdrowia publicznego Stanów Zjednoczonych pomidor to najzdrowszy owoc na świecie, ale tak właściwie dlaczego? Głównym powodem jest zawartość likopenu, czyli silnego antyoksydantu, który zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i nowotworów (w tym szczególnie prostaty, jamy ustnej, przełyku, gardła, płuc oraz wątroby). Substancja zapobiega odkładaniu się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych i obniża zbyt wysoki poziom cholesterolu.

W pomidorach kryje się jednak znacznie więcej potrzebnych organizmowi składników odżywczych. To źródło witaminy C i K, które zapewniają prawidłowe krążenie, wspierają metabolizm, poprawiają odporność i wzmacniają kości. Są również skarbnicą potasu, który obniża ciśnienie krwi i zapobiega chorobom serca. 

Co więcej, witaminy z grupy B oraz likopen pomagają chronić skórę przed negatywnym działaniem promieniowania UV. Witaminy A i C również zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się organizmu, dbając o narząd wzroku i cerę. Skóra staje się elastyczna, sprężysta i wygładzona. Pomidory mogą być więc nazywane owocem odmładzającym.

Ze względu na powyższe wartości odżywcze i właściwości specjaliści ds. zdrowego żywienia zalecają zjadanie nawet jednego średniego pomidora dziennie. Jak używać pomidorów w kuchni, żeby wykorzystać ich prozdrowotny potencjał? Możesz zajadać je surowe - np. w sałatkach czy na kanapkach - ale jeszcze lepiej poddać je obróbce cieplnej. Likopen najszybciej przyswaja się z gotowanych pomidorów, dlatego warto przyrządzać sosy, zupy i przeciery. Aby zwiększyć wchłanianie likopenu, powinieneś też łączyć owoce z oliwą z oliwek lub innymi zdrowymi tłuszczami. 

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy mogą jeść pomidory. Owoce odradza się osobom chorującym na zapaleniem żołądka i wrzody, a także wszystkim tym, którzy mają problemy z przewodem żołądkowo-jelitowym. Ich spożywanie powinni ograniczyć również cierpiący na dnę moczanową i reumatoidalne zapalenie stawów.

Źródło: terazgotuje.pl, msn.com

Zobacz też:

Ciasto drożdżowe rośnie w oczach. To zasługa jednego składnika

Działa jak naturalny antybiotyk, dobra dla cukrzyków. Jedz tę kaszę, gdy chcesz zrzucić kilogramy

Ma tylko 120 kcal w szklance. Z tymi dodatkami nie tylko wspomaga odchudzanie, działa dobrze na jelita i kości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: owoce | zdrowie