Nie wyrzucam szypułek truskawek. Babcia nauczyła mnie, jak zrobić z nich ocet
Większość z nas po zakupie truskawek, od razu je myje i obiera. Tak oczyszczone mogą być samodzielną przekąską albo bazą do koktajli i ciast. Niewiele osób myśli w ogóle, czy szypułki truskawek są jadalne. Okazuje się, że do kosza trafia naprawdę spora dawka witaminy C.
Sezon na truskawki zazwyczaj zaczyna się w Polsce w czerwcu. W tym roku ruszył już w połowie maja - korzystne warunki atmosferyczne przyspieszyły hodowlę owoców. Choć majowe przymrozki mogły grozić wzrostem cen truskawek, na szczęście nic takiego się nie wydarzyło. Polacy chętnie kupują już pierwsze polskie owoce na targach. Gdy wracają z nimi do domu, od razu myją je i obierają. Trzeba jednak zastanowić się, czy na pewno warto to robić.
Niewiele osób zastanawia się, czy szypułki truskawek są jadalne i od razu wyrzuca je do kosza. Po ich połknięciu martwi się z kolei, czy nie skończy się to rozstrojem żołądka. Tymczasem - podobnie jak liście rzodkiewki - szypułki można jeść bez żadnych obaw. Nie są toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia, a wręcz przeciwnie - zawierają sporą dawkę wartościowych składników odżywczych.
Ciemnozielone listki są skarbnicą witaminy C i witamin z grupy B. Dostarczają organizmowi wapnia i żelaza, ale też błonnika pokarmowego, kwasu kawowego, chlorofilu i antyoksydantów. Jedząc - już nieprzypadkowo, a świadomie - truskawki z szypułkami, chronimy organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym. Przeciwutleniacze opóźniają procesy starzenia, łagodzą stany zapalne i obniżeniem ryzyka poważnych chorób, np. nowotworów czy cukrzycy.
Wapń wzmacnia układ kostno-mięśniowy, a żelazo - usprawnia krążenie i zapobiega anemii. Kwas kawowy cechuje się właściwościami moczopędnymi, co skutkuje usunięciem nadmiaru wody z organizmu i zmniejszeniem obrzęków. Błonnik pokarmowy ma korzystny wpływ na układ trawienny, łagodzi bóle brzucha i wzdęcia, mobilizuje jelita do właściwej pracy.
Choć szypułki truskawek są jadalne, to nie są zbyt smaczne. Listki mają też szorstką i łykowatą teksturę, więc nie każdy będzie w stanie zjeść je po prostu razem ze świeżym owocem. W takim razie jak jeść szypułki truskawek, aby skorzystać z ich właściwości, a jednocześnie podkręcić ich walor smakowy?
Najlepiej zmiksować szypułki wraz z owocami - możesz przygotować pyszne smoothie, koktajl albo mus do owsianki. W całości wrzuć je też do wody, tworząc napój smakowy. Wystarczy, że do dzbanka z przykrywką włożysz owoce, zalejesz wodą i odstawisz - przykryte - na kilka godzin. Płyn nabierze aromatu. Bardzo podobnie stworzysz herbatkę truskawkową (zalej łyżkę świeżych szypułek szklanką wrzątku i parz przez 10 minut) i ocet truskawkowy (do octu winnego lub balsamicznego wrzuć szypułki. Po tygodniu możesz nim doprawiać sałatkę czy zupę krem).
Chesz zjeść świeże truskawki, ale nie dasz rady połknąć szypułek? Nic straconego, zbierz obrane końcówki i wrzuć do blendera. Zmiksowane z oliwą z oliwek, sokiem z cytryny i solą posłużą za pyszny sos do makaronu, kanapki lub sałatki. Listki możesz też po prostu użyć jako składnik lub dekorację wspomnianych dań.
Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Kroję dwa cienkie plasterki i wrzucam do kawy. Dobrze się czuję, mam dużo energii i mniejszy apetyt
Jak długo gotować suszone grzyby? Nie zrób tego błędu, bo będą twarde i stracą smak
Nie ma ości, jest chuda - ryba idealna na Wigilię. Wspiera pracę serca i wzmacnia kości