Reklama
Reklama

Ogiński robi małosolne inaczej. Wychodzą super twarde i chrupiące

Lipiec to sezon przygotowywania domowych przetworów, jeżeli jeszcze nie zabrałeś się za zrobienie ogórków małosolnych, przychodzimy z pomocą. Piotr Ogiński w internecie znany od lat jako kochamgotować zdradził swój mistrzowski przepis na chrupiące i wyraziste ogórki małosolne. Stosuje kilka trików, które warto zapamiętać.

Ogórki małosolne to doskonała przekąska, nie tylko są niskokaloryczne, ale i dostarczą ci błonnika, witamin i minerałów, mają także działanie probiotyczne. W sezonie warto jeść je jak najczęściej. Najlepiej smakują oczywiście domowe ogórki. Jeśli w tym roku postanowiłeś po raz pierwszy zrobić je samodzielnie, będzie ci potrzebny sprawdzony przepis.  

Sprawdź także: Siekam i posypuję mizerię zamiast koperkiem. Sałatka w takim wydaniu to prozdrowotny rarytas

Jaka woda zalewać ogórki małosolne - zimną czy gorąca?

Każda doświadczona gospodyni ma własny przepis na ogórki małosolne, które stosuje w swojej kuchni od lat. Istnieje spora grupa zwolenników zalewania ogórków wrzącą, lub bardzo gorącą wodą. Argumentują oni, że w ten sposób robią się szybciej, a także przy okazji pozbywamy się ewentualnych drobnoustrojów, które mogłyby wpłynąć na psucie się ogórków. W opozycji są ci, którzy zalewają ogórki zimną wodą, właśnie w tej sposobów robi je Piotr Ogiński. Niska temperatura ma wpłynąć na chrupkość i jędrność małosolnych. Możesz także iść na kompromis i zalać ogórki przegotowaną wodą, która wystygnie do temperatury pokojowej. 

Małosolne z przepisu Ogińskiego

Piotr Ogiński radzi, aby do kiszenia wybierać jedynie małe ogórki podobnej wielkości. Powinny wyjść jędrne, chrupki, zmniejszamy również ryzyko, że będą puste w środku. Pamiętaj również o tym, aby dodatki, których będziesz używał: czosnek, chrzan, czy koper, były jędrne, świeże i pozbawione skaz.

Zadbaj również o to, aby słoiki, w których przygotowujesz przetwory były czyste, wyparzone i nieuszkodzone, tyczy się to także pokrywek.

Składniki:

  • Słoik o pojemności 3 litrów,
  • ok. 3 kg ogórków,
  • 3 l wody
  • 60 g soli kamiennej niejodowanej,
  • 9 liści laurowych,
  • 2 gałązki kopru,
  • 1 główka młodego czosnku,
  • kawałek świeżego chrzanu.

Zacznij od dokładnego umycia ogórków pod bieżącą, zimną wodą. Czosnek pokrój na pół, chrzan w plasterki. Umyty koper włóż do słoika, dodaj ogórki, przełóż je czosnkiem i chrzanem, składniki powinny dość ciasto do siebie przylegać. Dorzuć także liście laurowe.

Następnie do miski wlej trzy litry wody, dodaj sól, pamiętaj, aby używać soli kamiennej niejodowanej. Dokładnie wszystko wymieszaj, do momentu aż się rozpuści. Zalej ogórki solanką i odstaw na kilka dni. Piotr Ogiński w swoim przepisie zaleca, aby odstały pięć dni, jednak już po dwóch-trzech powinny być dobre. Kiedy na dworze jest wyjątkowo gorąco, małosolne mogą zrobić się nawet w jeden dzień.

 

Źródła: instagram.com/kochamgotowac, terazgotuje.pl

Zobacz też:

Jak zmiękczyć awokado? Włóż je do papierowej torebki i dodaj popularny owoc

Tak Duńczycy przyrządzają polędwiczki wieprzowe. Mięso rozpływa się w ustach

Złota kawa to coraz modniejszy napój. Nie tylko dlatego, że przyspiesza odchudzanie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory