Zanim opanierujesz i usmażysz, dobrze natrzyj. Takich schabowych rodzina jeszcze nie jadła
Chrupiący, soczysty schabowy z mizerią i ziemniaczkami to konieczność w niedzielę. Dużą rolę w smaku tego mięsa odgrywa też marynata. Wiele osób pomija ten krok i od razu przechodzi do panierowania, a to duży błąd. Gdy raz spróbujesz schabowych w tej marynacie, już nigdy więcej nie ominiesz tej czynności.
Kotlet schabowy to jedna z najpopularniejszych potraw z kuchni polskiej. W tradycyjnej wersji plaster schabu rozbija się tłuczkiem, a następnie panieruje w mące, jajku i bułce tartej. Od niedawna jednak chętnie przygotowywane są marynaty, które dodają jeszcze więcej smaku potrawie.
Zaczynając swoją przygodę ze smażeniem kotletów schabowych, mogą one wychodzić twarde i suche. Przyczyn może być kilka, ale najczęstszą z nich są nieodpowiednio rozbite kotlety. Grube plastry mięsa wymagają dłuższego smażenia, co sprawi, że kotlet nie będzie już miękki i rozpływający się w ustach.
Drugim błędem, który sprawi, że schabowe będą twarde i suche jest pomijanie marynowania mięsa. Leżakowanie kotletów w odpowiednich składnikach sprawi, że będą one po usmażeniu znacznie bardziej soczyste, a do tego aromatyczne.
Schabowy będzie miał wyjątkowy aromat, jeśli jeszcze przed panierowaniem i smażeniem odpowiednio go zamarynujemy. Jak zrobiłam takie kotlety za pierwszym razem, rodzina była w szoku. Zajadali się, aż im się uszy trzęsły.
Składniki na marynatę do 1 kg schabu:
- 4 ząbki czosnku
- 2 gałązki świeżego rozmarynu
- 2 gałązki świeżego tymianku
- pieprz czarny ziarnisty
- sól
- 4 łyżki oliwy z oliwek.
Schab umyj i pokrój na równe plastry. Owiń je w folię i zacznij rozbijanie za pomocą tłuczka. Gdy będą już ubite, zabierz się za marynatę. W moździerzu rozdrobnij około 6 ziaren pieprzu czarnego. Gałązki rozmarynu i tymianku drobno posiekaj, a czosnek przeciśnij przez praskę. W misce wymieszaj oliwę z solą, pieprzem, ziołami i czosnkiem.
Każdego kotleta z osobna natrzyj przygotowaną marynatą, tak, aby mięso było dokładnie pokryte. Następnie przełóż je do miski, w której wcześniej zrobiłeś marynatę, a naczynie owiń folią spożywczą. Kotlety w marynacie włóż do lodówki na około 12 godzin.
Po tym czasie kotlety opanieruj zgodnie z tradycją, w mące, jajku i bułce tartej. Smaż je na rozgrzanym tłuszczu do złocistego koloru.
Schabowe powinno się smażyć zgodnie z tradycją na smalcu. Inny tłuszcz, jak olej rzepakowy, tak dobrze nie odda soczystości i smaku kotletom. Można go natomiast zastąpić masłem klarowanym lub tłuszczem gęsim.
Należy natomiast pamiętać, aby tłuszcz był dobrze rozgrzany. W przeciwnym wypadku panierka wchłonie cały tłuszcz, a danie stanie się niesmaczne.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Jak zmiękczyć awokado? Włóż je do papierowej torebki i dodaj popularny owoc
Tak Duńczycy przyrządzają polędwiczki wieprzowe. Mięso rozpływa się w ustach
Złota kawa to coraz modniejszy napój. Nie tylko dlatego, że przyspiesza odchudzanie