Ciasto Wróbelek bez pieczenia. Mus wychodzi tak lekki jak chmurka
Wszyscy uwielbiają ptasie mleczko, a ciasto Wróbelek - jak nazwa wskazuje - jest jeszcze lżejsze, bardziej puszyste i wyjątkowe w smaku. To deser na zimno, więc nie musisz nawet uruchamiać piekarnika. Sprawdź, jak zrobić przepyszne i leciutkie ciasto Wróbelek.
Jeśli nie lubisz ciężkich i intensywnych w smaku deserów, to świetnie trafiłeś. Ciasto Wróbelek jest tak leciutkie jak ptaszek, od którego wzięła się jego nazwa. Łączy wyjątkowo puszyste warstwy z pyszną polewą. Odkryj, co kryje w sobie pyszny piankowy deser.
Warstwy ciasta Wróbelek przypominają nieco ptasie mleczko. Choć gotowy produkt cukierniczy możesz kupić w sklepie, to warto go przygotować samodzielnie w domu. To mleczna, lekka i bardzo puszysta pianka, oblana polewą czekoladową. Najczęściej ma waniliowy smak, choć może też być czekoladowa, śmietankowa czy cytrynowa. Domową piankę przygotowuje się m.in. na bazie galaretki, żelatyny, mleczka skondesowanego czy cukru pudru.
Najprościej jest rozpuścić krystaliczną galaretkę w 100 ml wrzątku i zmiksować ją przez ok. 8 minut. Ubitą masę należy przełożyć do pojemnika wyłożonego folią spożywczą i włożyć go do lodówki na ok. 45 minut. W tym czasie trzeba rozpuścić tabliczkę gorzkiej czekolady w kąpieli wodnej. Po wyjęciu pianki trzeba ją delikatnie pokroić w prostokąty i oblać schłodzoną polewą. To najprostszy sposób na zrobienie własnej pianki. Ciasto Wróbelek przygotowuje się nieco inaczej.
Ciasto Wróbelek wychodzi równie puszyście, co ptasie mleczko. Na herbatnikowym spodzie znajdują się dwie warstwy napowietrzonego musu. Całość oblewa jeszcze aksamitna polewa czekoladowa. Jak zrobić pyszny deser? Przepis krok po kroku znajdziesz poniżej.
Składniki:
Spód:
- 200 g herbatników
Warstwa piankowa:
- 500 ml mleka
- 550 g kwaśnej śmietany 18%
- 750 g śmietanki 36%
- 200 g cukru
- 4 łyżki kakao w proszku
- 45 g żelatyny
Wierzch:
- 100 g czekolady półgorzkiej
- 50 g śmietanki 36%
- kakao do dekoracji
Sposób wykonania:
Formę do pieczenia o wymiarach 20x30 cm wyłóż folią spożywczą lub papierem do pieczenia (spód i boki). Wewnątrz rozłóż herbatniki, w razie potrzeby łamiąc je i wypełniając ubytki czy szczeliny.
Przygotuj warstwę piankową. Mleko podgrzej w garnuszku. Dodaj żelatynę i dobrze ją wmieszaj, do całkowitego rozpuszczenia. Za pomocą miksera ubij śmietanę kwaśną i kremówkę, razem z cukrem. Masa musi być puszysta i dobrze napowietrzona. Małymi porcjami dodawaj mleko z żelatyną, cały czas mieszając, aż uzyskasz gładką konsystencję.
Podziel masę na 2 równe części. Do jednej dodaj kakao i wmieszaj je za pomocą miksera. Wylej mieszankę na warstwę herbatników i wstaw całość do lodówki na ok. 30-60 minut, do lekkiego zastygnięcia. W tym czasie drugą połowę masy trzymaj w cieple. Kiedy warstwa kakaowa będzie już na tyle zastygnięta, by utrzymać ciężar drugiej, na wierzch wylej warstwę śmietankową. Całość wstaw do lodówki na co najmniej godzinę, do całkowitego zastygnięcia.
Przygotuj wierzch. W garnuszku podgrzej śmietankę do temperatury 50-60 st. Celsjusza. Dodaj połamaną czekoladę i zostaw na 2 minuty. Polewę dobrze wymieszaj, by była jednolita. Zostaw ją do przestudzenia - do momentu aż zacznie delikatnie tężeć. W tym momencie wylej ją na wierzch śmietankowej warstwy piankowej.
Ciasto Wróbelek wstaw ponownie do lodówki do całkowitego stężenia polewy. Podawaj na zimno, posypane kakao.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Kultowe danie mięsne z PRL-u. W sam raz na andrzejkową imprezę
Ekspresowe, mięciutkie pierniczki. Zrobisz je w 15 minut
To najszybsza sałatka dla gości. Będzie gotowa w mniej niż 10 minut