Czeski placek na miodzie piekę nie tylko od święta. Jesienią poprawi humor
Miodownik to popularne ciasto, które ma wielu fanów. Wiele osób rezygnuje z przygotowania go w domu ze względu na sporą ilość pracy, której wymaga. Na szczęście jest alternatywna wersja, która zadowoli każdego miłośnika połączenia budyniu i miodu. Ten czeski placek idealnie sprawdzi się jako pyszny deser na różne okazje i święta. Przekonaj się, jak go przygotować.
W domowych warunkach często brakuje nam czasu oraz chęci na przygotowanie trudnych i skomplikowanych wypieków. Jeśli szukasz przepisów, które będą szybkie i proste do zrobienia, mamy coś dla ciebie. Poznaj czeski miodownik i przygotuj go sam.
Ten czeski placek to ciasto, które pokochają spryciarze. Kryje w sobie smak klasycznego miodownika, ale nie wymaga od nas tyle pracy. W dalszym ciągu jednak trzeba liczyć się z przygotowaniem trzech różnych części.
Pierwszą z nich jest kruchy, maślany spód, który stanowi jego podstawę. Ciasto musi być mocno schłodzone, zanim rozwałkujemy je i włożymy do pieca. Na nim znajdzie się kremowy, puszysty krem, który przypomina budyń. Wzbogacony jest o miód, który zapewni ciastu charakterystyczny aromat, od którego wzięła się jego nazwa. Ostatnim elementem jest chrupiąca warstwa, która przypomina bezę. To prawdziwa wisienka na torcie. Wzbogacona jest o płatki migdałowe, które przypieczone w piekarniku nadają ciastu niezwykłego aromatu.
Razem w czeskim miodowniku mamy wszystko. Maślany, kruchy spód, aksamitny krem o miodowym aromacie oraz chrupką wierzchnią warstwę z płatkami migdałów. To ciasto zachwyci twoich bliski oraz gości.
Zobacz także: Lamingtony są lepsze niż sklepowe ciastka. Mają nawet swoje święto narodowe
Składniki na spody:
- 250 g mąki pszennej,
- 125 g masła,
- 50 g cukru,
- jajko,
- łyżeczka proszku do pieczenia.
Składniki na budyniowy krem:
- 500 ml mleka,
- 3 żółtka,
- 100 g cukru,
- 40 g mąki pszennej,
- łyżka miodu.
Składniki na chrupiący wierzch:
- 3 białka,
- 100 g cukru,
- 100 g płatków migdałowych.
Sposoby wykonania:
Zaczynamy od przygotowania spodów. Do dużej miski wsypujemy mąkę, cukier i proszek do pieczenia. Następnie dodajemy posiekane zimne masło. Rozcieramy palcami i łączymy składniki. Następnie dodajemy jajko i całość zagniatamy. Owijamy ciasto folią i wkładamy do lodówki na ok. 30 minut. Po tym czasie wyciągamy je, rozwałkowujemy i wkładamy do okrągłej formy do pieczenia. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C. przez ok. 15-20 minut, do momentu, aż będzie lekko zarumieniony. Wyciągamy i pozostawiamy do ostudzenia.
Przechodzimy do przygotowania kremu. W garnuszku zagotowujemy mleko. W osobnej miseczce umieszczamy żółtka oraz cukier i ubijamy je na jasną masę. Następnie stopniowo dodajemy mąkę. Kiedy masa będzie gotowa, wolno przelewamy do miski gorące mleko, stale mieszając. Następnie ponownie umieszczamy je w garnku i gotujemy na małym ogniu. Kiedy masa będzie gęsta, dodajemy miód, mieszamy i pozostawiamy do ostygnięcia.
Na końcu przygotowujemy masę na chrupki wierzch. Białka ubijamy na sztywną pianę, stopniowo dodając cukier. Na końcu bardzo delikatnie dodajemy płatki migdałowe i mieszamy.
Kiedy wszystkie warstwy ostygną, przechodzimy do składania ciasta. Na upieczony spód wylewamy budyń, a następnie równomiernie wykładamy pianę z płatkami migdałowymi. Wsuwamy całość do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i pieczemy przez 25-30 minut. Po tym czasie wyciągamy i pozostawiamy do ostygnięcia. Kroimy dopiero wtedy, kiedy będzie zimny, aby nie stracił kształtu. Na końcu możemy posypać go cukrem pudrem lub polać odrobiną płynnego miodu dla ozdoby.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Chleb, który pomaga w odchudzaniu i obniża cholesterol. Zrób go w domu
Kremowa jajecznica po francusku. Po takim śniadaniu zgłodniejesz dopiero w porze obiadowej
Roladki wołowe wyjdą delikatne i mięciutkie. Podaj je ze specjalnym sosem