Do tych faworków nie potrzebujesz śmietany ani masła. Prosty przepis, zawsze wychodzi
Masz ochotę na faworki, ale nie robisz ich, bo unikasz śmietany? To żadna przeszkoda. Sprawdź przepis na faworki bez śmietany - również wychodzą pyszne, cała rodzina będzie się zajadać. To może stać się jedna z waszych ulubionych karnawałowych słodkości.
Śmietana i masło to te składniki faworków, które nadają im niezwykłą kruchość. Czy karnawałowy przysmak nadal będzie rozpływać się w ustach, jeśli przygotuje się go w wariancie odpowiednim dla osób z nietolerancją białek mlecznych lub dla tych, które ograniczają podaż tłuszczu w diecie? Jak najbardziej. Faworki bez śmietany i masła mogą być równie pyszne i kruche, jak te klasyczne. Wystarczy dodać do ciasta odrobinę proszku do pieczenia i odpowiednio mocno je napowietrzyć.
Do przygotowania tego przepisu potrzebujesz:
- 250 g mąki pszennej (+ do podsypania stolnicy),
- 15 g cukru pudru (+ do dekoracji),
- 3 żółtka,
- 75 ml napoju roślinnego, np. „mleka” owsianego,
- ½ łyżki spirytusu lub octu,
- ¼ łyżeczki proszku do pieczenia,
- szczypta soli,
- olej roślinny (do smażenia).
Wymieszaj mąkę z cukrem pudrem, solą i proszkiem do pieczenia.
Połącz produkty sypkie żółtkami i spirytusem. Zagnieć na zwarte, gęste ciasto (ręcznie lub mikserem z hakami), stopniowo dodając do niego napój roślinny.
Napowietrz ciasto, np. wałkując je i składając „w kostkę”, a następnie uderzając w nie wałkiem. Możesz też kilkukrotnie przepuścić ciasto przez maszynkę do mięsa.
Ponownie krótko zagnieć i na podsypanej mąką stolnicy rozwałkuj ciasto na jak najcieńszy placek. Pokrój ciasto na jednakowej wielkości prostokąty. W każdym zrób przez środek (wzdłuż dłuższego boku) nacięcie. Przełóż przez nie jeden z krótszych boków prostokąta – tak, by powstał faworek.
W głębokiej patelni rozgrzej olej do temperatury 170-180°C. Powinno być go co najmniej pół litra – tak, by faworki się w nim zanurzyły.
Obsmaż faworki na złocisty kolor – około 45 sekund po każdej ze stron. Usmażone przekładaj na papierowy ręcznik, by wchłonął nadmiar tłuszczu. Kiedy faworki ostygną, oprósz je cukrem pudrem.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Kultowe szwedzkie bułeczki. Słodycze skradły serca smakoszy
Genialne paszteciki na imprezową przekąskę. Najlepiej smakują do barszczu
Jeden z ulubionych deserów najmłodszych. Idealnie puszyste babeczki z chrupiącą kruszonką