Reklama
Reklama

Domowa masa makowa z przepisu babci. Gęsta wilgotna, makowiec wychodzi perfekcyjnie

Domowa masa makowa nie może równać się z tą kupioną w sklepie. Z tego powodu wiele osób przed świętami Bożego Narodzenia próbuje swoich sił, aby przygotować idealny dodatek do ciast i potraw wigilijnych. Niestety pomimo tego, że przepis jest dość prosty, po drodze kilka rzeczy może pójść nie tak. Poznaj sprawdzony przepis na idealną masę makową i kilka trików, dzięki którym uratujesz całość pomimo potknięć.

Masa makowa to tradycyjny składnik wielu świątecznych potraw. Każda babcia ma swój unikatowy sposób na jej przygotowanie, pełen sprytnych trików i tajemnic. Wypróbuj zaproponowany przez nas przepis i uzyskaj klasyczną, aromatyczną i idealnie doprawioną masę makową.

Domowa masa makowa — przepis babci

Składniki:

  • 2 szklanki maku niebieskiego,
  • 50 g rodzynek i/lub suszonej żurawiny,
  • 50 g orzechów włoskich,
  • 50 g suszonych moreli i/lub suszonych śliwek,
  • 50 g skórki pomarańczowej,
  • 50 g masła,
  • 50 g miodu,
  • opcjonalnie: cukier.

Zaczynamy od porządnego przepłukania maku, w celu pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń. Następnie wsypujemy go do garnka. Zalewamy go wodą i gotujemy przez ok. 5 minut. Następnie odcedzamy przez gęste sitko i pozostawiamy na nim do ostygnięcia. W tym czasie powinniśmy pozbyć się nadmiaru wody, który może się w nim znajdować. Następnie mielimy go w maszynce z końcówką o najmniejszych oczkach. Konieczne może być dwukrotne zmielenie maku.

Przechodzimy do przygotowania bakalii — większe morele czy śliwki kroimy na kawałki. W dużym garnku umieszczamy zmielony mak, miód, masło oraz bakalie. Całość podgrzewamy na najmniejszym ogniu i regularnie mieszamy. Kiedy składniki się połączą, warto spróbować masy. Jeśli zbyt mało słodka, można dodać do niej kilka łyżek cukru. Zdejmujemy z ognia, pozostawiamy do ostygnięcia i używamy od razu albo przechowujemy w lodówce. Masę makową można także zamrozić — w ten sposób będziemy mieć pewność, że w nienaruszonym stanie wytrzyma do świąt.  

Jak zagęścić domową masę makową?

Niedokładnie odcedzony maki równa się jednemu — masa makowa wychodzi zbyt rzadka. Przez to dodanie jej do wypieków i potraw staje się ryzykowne. Rozwiązań tego problemu jest kilka. Pierwszym, najprostszym jest dłuższe gotowanie masy. Jest to jednak dość ryzykowne, przez to, że masa bardzo szybko może się spalić. Należy robić to bardzo ostrożnie, stale mieszając. Nadmiar płynu powinien odparować, a masa samoistnie zgęstnieć.

Innym sposobem jest dodanie do niej kaszy manny albo bułki tartej. Oba składniki będą niewyczuwalne w daniu, a szybko poradzą sobie ze związaniem nadmiaru wody. Skutecznie poprawią konsystencję.

Co zrobić, żeby masa makowa była wilgotna?

Często zdarza się, że masa szybko robi się sucha. W innych przypadkach od razu po przygotowaniu możemy zauważyć, że jest zbyt mało płynna. Z pomocą kilku składników możemy temu zaradzić. Jednocześnie będziemy mieć pewność, że dłużej pozostanie świeża i wilgotna.

Przyczyną zbyt suchej masy może być zbyt dokładnie odcedzenie maku. Kiedy kryje się w nim zbyt mało wody, w wyniku ponownego gotowania może stać się zbyt suchy. Należy pamiętać, że rozwiązaniem tego problemu nie jest dolanie dodatkowej porcji wody. W ten sposób uzyskamy rozwodnioną masę o słabszym aromacie.

O wiele lepszym pomysłem jest wzbogacenie masy większą ilością miodu albo roztopionego masła. Inni decydują się dodać podczas gotowania masy obrane, starte jabłko. Nie tylko poprawia strukturę całości, ale również dodaje świeżego, lekko kwaskowatego aromatu i słodkości.

Popularnym rozwiązaniem jest także dodanie do masy niewielkiej porcji mleka albo śmietanki. Należy jednak pamiętać, że może ona wpłynąć na smak masy.

Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl

Zobacz też:

Makowiec z jabłkami. Dzięki owocom wychodzi niezwykle wilgotny

Jak zrobić idealny bigos na święta? Tylko według starego, sprawdzonego przepisu dziadka

Chrupie i zachwyca smakiem. Ta przekąska imprezowa podbije serca gości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: desery | słodycze | Boże Narodzenie