Reklama
Reklama

Dostałam przepis na wyjątkowe placki ziemniaczane. Owocowy dodatek mnie zachwycił

Doskonałe placki ziemniaczane to nie tylko pyszna przekąska, ale także podstawa dla wielu dań. Warto znać sposób na uzyskanie chrupiących i lekkich placuszków, dzięki którym zwykły obiad zamieni się w pyszną potrawę, którą będą zajadać się twoi bliscy i prosić o dokładkę. Poznaj przepis, dzięki któremu przygotujesz je szybko i prosto.

Do tej pory placki ziemniaczane w moim domu zawsze przygotowane były z ziemniaków, a jedynymi składnikami, które dodawano do masy, była cebula, jajko, sól i przyprawy. Właśnie dlatego, kiedy usłyszałam od koleżanki, że można wzbogacić tę potrawę o owoce, koniecznie musiałam to sprawdzić. Ten przepis sprawił, że spojrzałam na te kultowe danie z całkiem nowej perspektywy.

Jak smażyć placki ziemniaczane, żeby były chrupkie i lekkie?

Placki ziemniaczane są uniwersalną potrawą, która w każdym domu przygotowywana jest na różne sposoby. Niektórzy wolą, kiedy placuszki są miękkie i delikatne, a inni preferują je chrupiące. Pomimo tego jest kilka cech, które mogą sprawić, że placki ziemniaczane będą nieapetyczne.

Pierwszą z nich jest nadmiar tłuszczu. Ze względu na proces smażenia każdy placek ziemniaczany będzie odrobinę tłusty. Nie można jednak dopuścić do tego, żeby placki były nim wręcz przesiąknięte. Aby temu zapobiec, wystarczy upewnić się, że kładziemy ciasto na mocno rozgrzaną patelnię. Wówczas proces smażenia będzie krótszy, a placek nie zdąży nasiąknąć olejem. Po zdjęciu placków z patelni warto przełożyć je na ręcznik papierowy, który skutecznie wchłonie nadmiar tłuszczu.

Placki ziemniaczane mogą zrazić nas również w sytuacji, kiedy ciasto nie jest do końca usmażone. Aby zapobiec trafieniu na surowego ziemniaka, musimy zadbać o masę już na samym początku. Ziemniaki powinny być starte na małych oczkach na miazgę. Większe kawałki pozostaną niedosmażone, psując konsystencję gotowego placka. Zanim przejdziemy do przygotowania masy, upewnijmy się więc, że nie trafiły do niej niedokładnie starte resztki. Placki powinniśmy nakładać na patelnię cienką warstwą, aby szybko się zrumieniły.

Placki ziemniaczane są uniwersalne, a jeśli będziemy pamiętać o odpowiednich zasadach, na pewno wyjdą idealnie. Jeśli potrzebujesz nowego pomysłu na ich przygotowanie, spróbuj dodać do masy dodatki w postaci owoców. Ten przepis z dodatkiem śliwek udowodni ci, że ta potrawa może mieć całkiem inny charakter.

Zobacz także: Znakomita alternatywa dla mięsnego kotleta. Nie podniesie twojego cholesterolu

Placki ziemniaczane ze śliwkami — przepis i przygotowanie

Składniki:

  • 5 dużych ziemniaków,
  • 2 duże łyżki mąki ziemniaczanej,
  • jajko,
  • 7 śliwek,
  • sól,
  • cukier,
  • cynamon,
  • olej do smażenia.

Sposób wykonania:

Śliwki kroimy na pół, pozbywamy się pestek, a następnie kroimy w drobną kostkę. Ziemniaki trzemy na tarce o drobnych oczkach. Jeśli mają dużo wody, warto odsączyć je na sitku.

W dużej misce mieszamy ze sobą ziemniaki, śliwki, mąkę ziemniaczaną, jajko i doprawiamy solą, cukrem i cynamonem. Dokładnie mieszamy do momentu, aż utworzy się jednolita masa.

Na patelni rozgrzewamy olej, a następnie nakładamy niewielkie porcje i smażymy z jednej i drugiej strony na złoty kolor. Podajemy je gorące z łyżką kwaśnej śmietany. 

Źródło: terazgotuje.pl, youtube.pl/@HeniaFoksprzepismamypl

Zobacz też:

Najlepsza surówka dla wielbicieli kebabów. Sekret tkwi w specjalnym sosie

Szwedzkie ciasto miłości to moje nowe kulinarne odkrycie. Dużo czekolady i kawa

W sezonie kulki mocy robię z dodatkiem tego warzywa. Idealne na drugie śniadanie lub przekąskę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ziemniaki | śliwki | placki