Reklama
Reklama

Drożdżowe ciasto i dobrze doprawiony mięsny farsz. Przepis na pyzy łódzkie

Pyzy łódzkie to prawdziwa uczta dla miłośników tradycyjnych smaków. Delikatne, puszyste ciasto skrywa dobrze doprawione, mięsne nadzienie, a całość podana jest z aromatyczną, podsmażoną cebulką i pieczarkami, które dodają głębi i charakteru. Pyzy są idealne do mrożenia, dzięki czemu możesz mieć pożywny obiad zawsze pod ręką - wystarczy rozmrozić, podgrzać i podsmażyć cebulkę na maśle jako pyszne wykończenie do podania.

Wśród mącznych dań szczególne miejsce zajmują pyzy, te z mięsem to sycący obiad, który wielu z nas pamięta jeszcze z czasów dzieciństwa. Ich sekretem zazwyczaj był wyrazisty farsz, oraz doskonałe, delikatne ciasto. Jeśli masz ochotę, na powrót do klasycznych smaków, koniecznie wypróbuj nasz przepis na pyzy łódzkie. 

Sprawdź także: Szybki kolacja dla miłośników parówek. Zrób z nich rewelacyjną zapiekankę

Przepis na pyzy łódzkie   

Gotowe danie możesz zaserwować z cebulką i pieczarkami lub przygotować do nich chrupiące skwarki.  

Pyzy: 

  • 40 g drożdży, 
  • 1 łyżeczka cukru, 
  • 125 ml ciepłego mleka, 
  • 2 jajka, 
  • 50 g roztopionego masła, 
  • 500 g mąki pszennej. 

Nadzienie i dodatki: 

  • 200 g mięsa wieprzowego lub drobiowego, 
  • 2 białe cebulki (podzielone), 
  • 1-2 ząbek czosnku, 
  • ½ łyżeczki suszonego majeranku, 
  • 1 jajko, 
  • sól, pieprz ziołowy i czarny, 
  • 2 łyżki masła, 
  • 200 g pieczarek,  
  • natka pietruszki.

Jak zrobić łódzkie pyzy? 

Przygotuj mięsny farsz. Ugotuj kawałek mięsa np. wieprzowej łopatki lub ud z kurczaka. Możesz użyć mięsa, na którym gotowała się zupa. Ugotowane mięso, wystudź, oddziel od kości (jeśli gotowało się z kością) i zmiel w maszynce do mięsa lub w malakserze. Do mielonego mięsa dodaj drobno posiekaną cebulkę (możesz ją wstępnie podsmażyć) i przeciśnięty przez praskę czosnek. Dopraw solą oraz obficie czarnym i ziołowym pieprzem. Dosyp suszony majeranek, wbij jajko i wszystko dokładnie wymieszaj - możesz wyrobić ręką, aby uzyskać zwarty farsz. Odstaw na bok.  

Przygotuj ciasto. Drożdże rozkrusz do miseczki, dodaj cukier i odrobinę ciepłego mleka. Wymieszaj z 2 łyżkami mąki, po czym odstaw na 10 minut, aż drożdże zaczną pracować. Resztę mąki przesiej do miski lub na stolnicę, zrób wgłębienie i wlej do środka zaczyn. Wymieszaj delikatnie drewnianą łyżką, po czym dodaj resztę mleka, roztopione masło oraz wbij jajka. Mieszaj składniki, po czym zacznij wyrabiać (ok. 10 minut) na gładkie, elastyczne ciasto. Możesz zagniatać ręcznie lub użyć robota kuchennego ze specjalnym hakiem do wyrabiania ciasta. Ciasto oprósz mąką, przykryj ściereczką i odstaw na 15 minut.  

Z wyrośniętego ciasta odrywaj fragmenty, formuj kule, lekko spłaszczaj i nakładaj farsz do środka, po czym sklejaj jak pączki. Zwróć uwagę na dokładne składanie, aby farsz ze wydostał się ze środka. Odkładaj pyzy na podsypaną mąką powierzchnię.  

W dużym garnku zagotuj wodę. Umieść na garnku sitko do gotowania na parze. Układaj pyzy partiami i gotuj każdą partię ok. 15 minut pod przykryciem. Ugotowane parowańce wykładaj na tacę.  

W międzyczasie na szerokiej patelni rozpuść masło, lekko podsmaż drobno posiekaną cebulkę, a po 1-2 minutach dorzuć pokrojone w plasterki pieczarki. Przesmażaj, aż pieczarki zmiękną. W razie potrzeby dodaj więcej masła.  

Pyzy łódzkie podawaj na gorąco, polane podsmażoną cebulką z pieczarkami. Posyp drobno posiekaną natką pietruszki. 

Źródła: terazgotuje.pl 

Zobacz też:

Marynowane śledzie wigilijne. Delikatna przekąska lub baza do sałatek

Przepis na śledzie od Bożeny Dykiel. Miękkie, delikatne i rozpływają się pysznym sosie

Kruche ciasto, kwaskowate jagody, puszysta beza. Jagodowa Delicja będzie królować na stole

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dania obiadowe