Fasolka szparagowa po francusku to jest przysmak. Zapomnij o masełku i bułce tartej
Masło oraz bułka tarta to składniki, które najczęściej towarzyszą fasolce szparagowej na naszych stołach. Warto się jednak z nimi pożegnać, nie tylko ze względu na kaloryczność, ale również smak. Okazuje się, że jest to jeden z nudniejszych sposobów na podanie szparagów. Z tego powodu, jeśli masz już dość klasyki, podajemy przepis, który sprawi, że spróbujesz fasolki w całkiem nowej odsłonie.
Na ryneczkach oraz w sklepach coraz częściej zaczyna się pojawiać fasolka szparagowa. Niektórzy już oficjalnie zaczęli sezon i jedzą ją regularnie. Dlaczego warto ją kupić?
Sezon na fasolkę szparagową trwa od czerwca praktycznie do końca września. Warto go wykorzystać i cieszyć się właściwościami tej rośliny.
Fasolka szparagowa należy do roślin strączkowych. Przez to ma korzystny wpływ dla naszego organizmu. Jedną z jej największych zalet jest wysoka zawartość błonnika. Dzięki niemu sprzyja regulacji pracy naszego układu pokarmowego, usprawnia i przyspiesza pracę jelit oraz pozytywnie wpływa na skład flory bakteryjnej jelit.
Roślina ta zawiera również mnóstwo cennych składników odżywczych, takich jak m.in.: wapń, żelazo, kwas foliowy, potas, sód, magnez, fosfor, cynk, witaminy A, C oraz K.
Ze względu na zawartość substancji oraz witamin o działaniu antyoksydacyjnym, fasolka szparagowa może pomóc w opóźnieniu procesu starzenia się organizmu, zatrzymaniu szkodliwego działania wolnych rodników oraz zmniejszeniu ryzyka wystąpienia w przyszłości nowotworów.
Fasolka szparagowa jest polecana kobietom w ciąży. Wynika to z zawartości cennego kwasu foliowego, który jest niezbędny dla zdrowia mam. Fasolka ma w sobie także sporo żelaza, przez co powinny ją jeść osoby, które cierpią na jego niedobór. Może pomóc z nawracającymi bólami głowy, zmęczeniem oraz wypadaniem włosów.
Jest niskokalorycznym warzywem, a w 100 g znajdziemy jedynie 31 kcal. Ma również niski indeks glikemiczny. Z tego powodu polecana jest osobom odchudzającym się i dbającym o linię.
Zobacz także: Chłodnik mi się znudził, teraz robię placek z botwinki. Jest dziecinnie prosty i mega dobry
Składniki:
- 500 g świeżej fasolki szparagowej,
- 1 cebula,
- 2-3 łyżki oliwy z oliwek,
- pól pęczka natki pietruszki,
- gałka muszkatołowa,
- sok z połówki cytryny,
- sól.
Wykonanie:
Fasolkę myjemy, obieramy, następnie gotujemy w osolonej wodzie do momentu, aż będzie miękka, ale nadal jędrna. Cebulę obieramy i drobno siekamy.
Na patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy cebulkę do momentu, aż się zarumieni. Następnie dorzucamy do niej ugotowaną fasolkę, posiekaną natkę pietruszki, gałkę muszkatołową, sok z cytryny oaz sól. Podsmażamy na patelni do momentu, aż składniki się połączą, a fasolka nabierze złotego koloru. Tak przygotowana będzie stanowić pyszny dodatek do obiadu lub danie samo w sobie. Możemy zjeść ją na lekki podwieczorek lub kolację.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Ekspresowe, mięciutkie pierniczki. Zrobisz je w 15 minut
To najszybsza sałatka dla gości. Będzie gotowa w mniej niż 10 minut
Nie masz czasu, a niebawem mają zjawić się goście? Zrób ekspresową Sałatkę Książęcą