Reklama
Reklama

Fasolka w tym wydaniu jest wybitna. Lepsza od naszej po bretońsku

Fasola to doskonały składnik będący motywem przewodnim wielu rozmaitych potraw. Jedną z nich jest fasolka po toskańsku. Są osoby, które wcześniej nie słyszały o tym daniu. Okazuje się, że według niektórych smakoszy jest ono lepsze od znanej wszystkim fasolki po bretońsku. Jak zrobić fasolkę w tym oryginalnym wydaniu i czy przed gotowaniem trzeba moczyć fasolę?

Fasola to warzywo wykorzystywane między innymi w kuchni polskiej, meksykańskiej oraz włoskiej. Jest doskonałym źródłem białka i błonnika. Zawiera cenne związki takie jak witamina C, żelazo czy magnez. Z tego względu warto włączyć ją do swojej diety. Co ciekawe, weganie i wegetarianie często używają fasoli jako zamiennika mięsa. Czy wiesz, jak przygotować ją do gotowania? 

Sprawdź także: Ziemniaczane Pyrowce idealne na obiad. W środku skrywają pyszny farsz

Czy fasolę trzeba moczyć przed gotowaniem?

Wiele osób może obawiać się spożywania fasoli ze względu na jej właściwości wzdymające. Z tego powodu, należy pamiętać o jej namoczeniu przed gotowaniem. Taki zabieg sprawi, że pozbędziemy się substancji odpowiedzialnych za wzdymanie. Fasolę trzeba moczyć około 10-12 godzin. Nie należy przekraczać tego czasu, ponieważ wówczas istnieje ryzyko, że ziarna zaczną ulegać fermentacji.  

Do tego zabiegu najlepiej jest użyć wody w temperaturze pokojowej. Na jedną szklankę fasoli należy wykorzystać 4 szklanki wody. Po upływie 10-12 godzin, fasolę warto przecedzić i przepłukać. Potem należy ją gotować pod przykryciem przez około 60-90 minut, do momentu, aż zmięknie.

Fasolka po toskańsku – przepis

Fasolka po toskańsku to świetne danie, które może zasmakować bardziej, niż klasyczna fasolka po bretońsku. Z pewnością dość duży wpływ na smak mają tutaj suszone pomidory. W co się trzeba zaopatrzyć, by przygotować fasolkę po toskańsku? Oto lista składników: 

  • 500 g fasoli Jaś; 
  • 1 duża cebula; 
  • 120 g suszonych pomidorów; 
  • 1 puszka pomidorów krojonych; 
  • 2 ząbki czosnku; 
  • 1 liść laurowy; 
  • 2 kulki ziela angielskiego; 
  • 1 łyżeczka bazylii; 
  • 1 łyżeczka oregano; 
  • 1 łyżeczka tymianku; 
  • Sól i pieprz; 
  • 20 g oliwy,
  • opcjonalnie: tarty parmezan, pieczywo. 

Sposób przygotowania: 

  1. Fasolę należy wymoczyć (tak jak zostało wcześniej wspomniane – przez przynajmniej 10-12 godzin) a następnie przecedzić i gotować w posolonej wodzie przez około 60-90 minut. Do gotującej się fasoli trzeba dorzucić jeszcze liść laurowy i ziele angielskie. 
  2. Gdy fasola będzie prawie gotowa, należy pokroić cebulę w kostkę a następnie zeszklić na oliwie, korzystając przy tym z głębokiej patelni zaopatrzonej w pokrywkę. Do cebulki dodajemy również poszatkowane suszone pomidory oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Doprawiamy solą i pieprzem według uznania. 
  3. Pod około 2 minutach dodajemy pomidory z puszki i przyprawiamy całość oregano, bazylią i tymiankiem. Po kolejnych dwóch mintuach, przerzucamy wszystko do garnka z fasolą. 
  4. Gotujemy naszą fasolkę z pozostałymi składnikami przez około 5 minut. Po tym czasie należy wyłowić liść laurowy i ziele angielskie. Żeby całość była nieco gęstsza, trzeba wykorzystać pewien trik. Mianowicie – wyławiamy jedną chochlę fasoli (powinno być jej być około 1 szklanki), a potem blendujemy ją i wlewamy z powrotem do potrawy. Gotujemy jeszcze około 5 minut. Po tym czasie fasolka po toskańsku jest gotowa. Możesz podawać ją z tartym parmezanem. 

Z czym można jeść fasolkę po toskańsku? Danie wyśmienicie smakuje w połączeniu z włoską bruchettą. Możemy również nieco spolszczyć potrawę i podać ją z pajdą wiejskiego chleba lub bułką kajzerką.

Źródło: zdrowie.interia.pl, terazgotuje.pl

Zobacz też:

Włoskie gołąbki w wybornym sosie. Ostatnio rodzina nie chce jeść innych

Chleb, który pomaga w odchudzaniu i obniża cholesterol. Zrób go w domu

Kremowa jajecznica po francusku. Po takim śniadaniu zgłodniejesz dopiero w porze obiadowej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fasola