Reklama
Reklama

Gdy tylko zaczyna kwitnąć, zbieram i robię nalewkę. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie

Ta roślina uważana jest za chwast, którego ciężko pozbyć się z ogrodu. Nierzadko można ją również spotkać na łąkach. Gdy tylko widzę, że zakwitła, biorę koszyk i biegnę ją zbierać. Przygotowuję z niej wybitną nalewkę. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.


Nawłoć pospolita, nazywana inaczej złotnikiem, złotą dziewicą czy złotą rózgą, znana jest w medycynie ludowej od wieków. Chętnie przygotowywano z niej lecznicze napary, syropy czy nawet nalewki.

Nawłoć pospolita – inwazyjna, ale leczy

Nawłoć pospolita to gatunek, który może być wyjątkowo szkodliwy dla roślin, które uprawiane są w ogrodzie. Natomiast chwast może działać leczniczo i warto z tego skorzystać. To bogate źródło witaminy C i związku aktywnego, jakim jest kwercetyna.

W efekcie nawłoć pospolita wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Roślina będzie wpływać przeciwzapalnie, złagodzi już występujące stany zapalne i zapobiegnie następnym. Zmniejszy ryzyko rozwoju chorób serca, nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych. Do tego przyjmowanie produktów z nim spowolni procesy starzenia się.

W dodatku nawłoć pospolita znacząco zwiększy odporność. Ma ona właściwości nie tylko przeciwzapalne, ale także przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Chwast wykorzystywano jako remedium na przeziębienia, grypę. Złagodzi bóle gardła, napady kaszlu czy nawet ataki astmy.

Nawłoć pospolita jest też szeroko polecanym wsparciem przy schorzeniach układu moczowego. Zadziała moczopędnie, a właściwości antybakteryjne pomogą w przypadku infekcji układu moczowego, zapaleniu dróg moczowych czy pęcherza.

Jak zrobić nalewkę z nawłoci?

Przygotowanie nalewki z nawłoci to banał, a naprawdę warto. Latem robię zapas, a zimą naprawdę się przydaje. Do czasu, gdy będą jej potrzebować, trzymam ją w ciemnym i chłodnym miejscu, aby się nie popsuła.

Składniki:

  • 5 łyżek suszonych kwiatów nawłoci
  • 3/4 l wody
  • 1/2 l spirytusu.

Suszone kwiaty nawłoci umieść w większym naczyniu. Wodę doprowadź do wrzenia, a następnie zalej nią roślinę. Naczynie przykryj i pozostaw na 30 minut do zaparzenia. Po tym czasie całość odcedź i pozostaw do całkowitego wystudzenia.

Chłodny napar wymieszaj ze spirytusem. Gotową nalewkę z nawłoci przelej do ciemnych butelek. Przechowuj je w spiżarce lub piwnicy.

Na co pomaga picie nalewki z nawłoci?

Picie domowej nalewki z nawłoci może mieć właściwości zdrowotne. Między innymi może ona leczyć choroby układu moczowego, a to za sprawą działania moczopędnego. Dodatkowo właściwości żółciopędne wspomogą w chorobach dróg żółciowych.

Należy jednak pamiętać, że nalewka z nawłoci to wciąż alkohol. Zbyt duża ilość spożycia jej może w negatywny sposób wpłynąć na organizm. Przed jej przyjmowaniem, szczególnie w czasie choroby, należy poinformować lekarza o takim zamiarze i dowiedzieć się, czy nie będzie ona reagować z przyjmowanymi lekami.

Źródło: smaker.pl, terazgotuje.pl

Zobacz też:

Włoskie gołąbki w wybornym sosie. Ostatnio rodzina nie chce jeść innych

Chleb, który pomaga w odchudzaniu i obniża cholesterol. Zrób go w domu

Kremowa jajecznica po francusku. Po takim śniadaniu zgłodniejesz dopiero w porze obiadowej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nalewki | przetwory