Reklama
Reklama

Kaszubskie racuchy robię przynajmniej raz w tygodniu. Chrupią aż miło

Słodkie, puszyste placuszki na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z kuchnią kaszubską, która kojarzy nam się głównie z rybami. W rzeczywistości desery stanowią dużą część tej tradycji, a słodkie ruchanki powoli zdobywają popularność szczególnie wśród turystów. Poznaj prosty przepis na te pyszne placki, a przekonasz się, dlaczego warto doceniać skarby kuchni kaszubskiej.

Ruchanki przyciągają uwagę swoją dwuznaczną nazwą. W rzeczywistości to proste i pyszne placuszki, które pochodzą z Kaszub. Dzisiaj przygotowujemy je na bazie drożdży, dzięki którym mają charakterystyczny smak oraz puszystą strukturę. To właśnie od nich pochodzi nazwa. Aby ciasto wyszło, drożdże muszą pracować, czyli "ruszyć". Inna teoria mówi, że ciasto na placuszki musi być dobrze wyrobione, czyli "wyruchane".

Ruchanki — przepis na kaszubskie racuchy

Składniki:

  • 300 g mąki pszennej,
  • 400 ml mleka,
  • 40 g masła,
  • 2 jajka,
  • 1 łyżka cukru,
  • 25 g świeżych drożdży,
  • 0,5 łyżeczki soli,
  • 2 jabłka,
  • olej do smażenia.

Mleko podgrzewamy w mikrofali lub garnuszku, aby było letnie. Rozpuszczamy na patelni masło i pozostawiamy do ostygnięcia. W osobnym naczyniu mieszamy 100 ml mleka z cukrem oraz drożdżami. Dokładnie mieszamy, do momentu, aż cukier i drożdże się rozpuszczą i odstawiamy na 15 minut, aby zaczyn zaczął pracować.

Do miski wsypujemy mąkę, sól oraz dodajemy jajka. Lekko mieszamy, a następnie dolewamy 300 ml ciepłego mleka oraz rozpuszczone masło. Wstępnie mieszamy, a następnie dodajemy zaczyn, który mieszamy z resztą masy. Na samym końcu dodajemy obrane ze skórki i pokrojone w plasterki jabłka.

Na patelni rozgrzewamy olej i nakładamy na niego ciasto za pomocą łyżki. Smażymy z dwóch stron do momentu, aż placuszki będą złociste. Zdejmujemy z patelni na suchy ręcznik papierowy, aby odsączyć z nadmiaru tłuszczu.

Zobacz także: Chrupiące, tanie i bardzo smaczne. Zrób szwajcarskie placki ziemniaczane

Z czym jeść kaszubskie racuchy?

Ruchanki jako tradycyjna potrawa województwa pomorskiego, zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych. Przez to wiemy, w jaki sposób powinny wyglądać placuszki — ich średnica powinno wynosić od 5 do 7 cm, a ich grubość ok. 0,5 cm.

Ruchanki to placuszki, które pasują na każdą okazję. Warto podawać je posypane cukrem pudrem z dodatkiem ulubionego dżemu lub konfitury. Możemy podać je jako deser, podwieczorek czy przekąskę. Sprawdzą się również jako lekkie, słodkie śniadanie. 

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Proste sznycelki z panierką. Chrupiące z zewnątrz, soczyste w środku

Te naleśniki dosłownie rozpuszczają się w ustach. Z kremowym dodatkiem to kulinarny sztos

Przepis na kiełbasę morawską mam od sąsiada. Nie wierzyłam, że uda mi się zrobić takie delicje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: placki | słodycze