Kiedy otwieram słoik, zawartość znika w kilka minut. Przepis na ogórki po białostocku
Niezależnie od tego, czy zamierzasz przygotować ogórki kiszone, małosolne, czy te po białostocku, musisz zadbać o to, aby zaopatrzyć się w dobry produkt. Podczas wizyty na targu, czy w warzywniaku staraj się wybierać ogórki, które są jędrne, twarde, mniej więcej jednej wielkości, a także pozbawione widocznych skaz. Nie zapomnij również o aromatycznych dodatkach, baldachach kopru, czosnku, pieprzu, czy gorczycy.
Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z przetworami na zimę, a nie masz jeszcze doświadczenia, zacznij od tych prostych ogórków po białostocku. Wystarczy pokroić ogórki w plasterki, wrzucić do marynaty, przełożyć do słoików i zapasteryzować. Dodatek natki pietruszki i świeżego koperku nadaje marynowanym warzywom fantastyczną świeżość i lekkość. Według przedstawionego przepisu możesz przygotować także patisony lub cukinie. Każde z warzyw będzie równie smaczne i chrupiące.
Podczas przygotowywania przetworów, ważne jest nie tylko używanie dojrzałych i nieuszkodzonych warzyw i owoców, czy aromatycznych przypraw. Warto pamiętać, że jeśli chcemy, aby weki wyszły pyszne i wytrzymały w spiżarni lub piwnicy długie miesiące, należy zadbać także o czystość słoików i nakrętek. Powinny być czyste i wyparzone.
- 4 kg ogórków,
- kilkanaście liści laurowych,
- ok. 4 łyżeczki ziaren czarnego pieprzu,
- 5-6 ząbków czosnku,
- kilka sztuk koperkowych baldaszków,
- ok. 3 łyżeczki gorczycy,
- 1 łyżeczka nasion kolendry (opcjonalnie),
- po garści świeżego koperku i natki pietruszki.
Zalewa:
- 200 ml oleju,
- 200 ml octu,
- 200 g cukru,
- 3 łyżki soli.
Wyszoruj ogórki i namocz je w czystej wodzie przez ok. 30 minut. W tym czasie przygotuj zalewę. Do garnka wlej olej, ocet, wsyp cukier i sól. Podgrzewaj marynatę, aby cukier i sól się rozpuściły, po czym zagotuj i odstaw do przestudzenia. Koperek i natkę pietruszki umyj i drobno posiekaj. Z ogórków odetnij końcówki i poszatkuj (za pomocą szatkownicy lub tarki) albo potnij ostrym nożem na plasterki. Umieść ogórki w misce, dosyp posiekaną zieleniną, zalej przestudzoną zalewą i wymieszaj. Odstaw marynowane ogórki na ok. 4 godziny w chłodne miejsce.
Słoiki wyparz i osusz. Potrzebujesz ok. 10 półlitrowych słoików. Na dno każdego wrzuć kilka ziaren czarnego pieprzu, gorczycy i kolendry (opcjonalnie), plasterki ząbków czosnku, po jednym liściu laurowym i kawałku baldaszka kopru. Napełniaj słoiki zamarynowanymi ogórkami, lekko upychając je w środku. Następnie porozlewaj pozostałą zalewę tak, aby marynata zakrywała umieszczone w słoikach ogórki. Mocno zakręć słoiki i ostrożnie wstaw je do dużego garnka z wodą w celu pasteryzacji. Pasteryzuj ok. 4-7 minut (w zależności od ulubionego stopnia miękkości/chrupkości) od momentu zagotowania wody. Następnie ostrożnie wyjmij słoiki, odwróć je do góry dnem, przykryj ręcznikiem lub ściereczką i odstaw do wystudzenia.
Gotowe słoiki z ogórkami po białostocku przenieś do chłodnego, ciemnego miejsca i przechowuj tam przez całą zimę. Po otwarciu przechowuj w lodówce przez ok. 10 dni.
Źródła: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Ekspresowe, mięciutkie pierniczki. Zrobisz je w 15 minut
To najszybsza sałatka dla gości. Będzie gotowa w mniej niż 10 minut
Nie masz czasu, a niebawem mają zjawić się goście? Zrób ekspresową Sałatkę Książęcą