Reklama
Reklama

Kremowy pasztet z dyni. To najlepsze smarowidło do chleba, jakie ostatnio jadłam

Pasztet kojarzy się z wyrobem mięsnym, jednak wcale nie musi tak być. Ostatnio wypróbowałam przepis na pasztet dyniowy. Jest to absolutnie najlepsze smarowidło do chleba, jakie jadłam od dawna. Już wcale nie kupuję gotowych, sklepowych past warzywnych.

Warzywne pasztety i pasty kanapkowe zdobywają coraz większą popularność. Wiele osób zastępuje nimi masło na kanapkach, gdyż są zdecydowanie mniej kaloryczne, a zarazem zdrowsze. W ostatnim czasie moim ulubionym smarowidłem stał się ten pasztet z dyni.

Pasztet z dyni - sezonowy przysmak do chleba

Póki mamy okazję zebrać dynię z ogrodu czy kupić ją na targu w niższej cenie, koniecznie trzeba to wykorzystać. Z jej miąższu można przygotować prawdziwe cuda, które zwykle chowamy do słoików i zajadamy zimą. Pasztet z dyni natomiast nie nadaje się do przechowywania w słoikach do następnego sezonu, więc w trakcie jesieni korzystajmy, ile się da.

Pasztet z dyni to wyjątkowy sezonowy przysmak do chleba. Najlepiej zajada się go z chrupiącym pieczywem, ale z powodzeniem sprawdzi się też jako dodatek do ulubionych krakersów czy pokrojonych w słupki świeżych warzyw. Chętnie zajada się go nie tylko jako oddzielny dodatek do kanapek, ale też jako zdrowsze zastępstwo masła. Co równie istotne, pasztet ten jest całkowicie wegański, więc może go włączyć do diety niemalże każdy.

Jak zrobić pasztet z dyni?

Zrobienie pasztetu z dyni jest bardzo proste i dosyć szybkie. Zdecydowanie najwięcej czasu pochłonie nam przygotowywanie dyni, na które składa się pokrojenie jej, obranie i wydrążenie pestek. Poświęcony czas jest całkowicie warty efektu końcowego. Pasztet z dyni wychodzi lekki i aksamitny. Jego aromat jest delikatnie słodki, ale nieprzytłaczający. To perfekcja pod każdym względem.

Składniki:

  • 600 g dyni (wydrążonej i obranej),
  • 5 łyżek oliwy z oliwek,
  • 2 szalotki,
  • 2 ząbki czosnku,
  • łyżeczka sosu sojowego,
  • 400 g fasoli białej z puszki,
  • łyżka tahini,
  • sól i pieprz do smaku.

Sposób wykonania:

Wydrążoną dynię pokrój w średniej wielkości kostkę i obtocz w 2 łyżkach oliwy z oliwek, soli oraz pieprzu. Miąższ piecz w piekarniku rozgrzanym do 200 st. Celsjusza przez około 35-40 minut. Po tym czasie dynia powinna zrobić się miękka i lekko skarmelizowana. Odstaw ją do wystygnięcia.

Czosnek i szalotkę posiekaj na drobno. Na patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy z oliwek, a gdy tłuszcz będzie ciepły, wrzuć chwilę wcześniej pokrojone warzywa. Zawartość naczynia cały czas mieszaj, aby nic się nie przypaliło. Smaż aż cebula osiągnie lekko złocisty kolor, a następnie patelnię ściągnij z ognia.

Do misy blendera dodaj ostudzoną pieczoną dynię, podsmażoną szalotkę z czosnkiem, odsączoną i wypłukaną z zalewy fasolę, sos sojowy, tahini i łyżkę oliwy z oliwek. Całość miksuj do momentu, aż masa osiągnie jednolitą, gładką konsystencję. W razie potrzeby ponownie dopraw ją solą i pieprzem. Gotowy pasztet z dyni podawaj najlepiej zaraz po przygotowaniu.

Tą zupą ratowali kiedyś dzieci. Najlepsze lekarstwo na biegunkę

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Przepis wzięłam od koleżanki spod Biłgoraju. Ten regionalny przysmak jest przepyszny

Rozgrzeje i doda energii w najbardziej ponury dzień. Ta zupa to będzie jesienny przebój

Jesienna kawa z korzennym twistem. Jeden ze składników podkręca metabolizm

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory | przepisy wegańskie