Reklama
Reklama

Mielone podwórkowe wychodzą jak u babci. Przepis krok po kroku

Wszyscy miłośnicy gotowania z pewnością lubią próbować nowych przepisów i dań kuchni świata. Jednak większość z nich na pewno zgodzi się ze stwierdzeniem, że nie ma to jak domowy obiad. Mielone podwórkowe to potrawa, która w mig przeniesie się do czasów dzieciństwa. Jak je zrobić? Podpowiadamy.

Mielone podwórkowe to prosty, domowy przysmak, który wiele osób pamięta z czasów dzieciństwa. Jeszcze ciepłe kotlety wkładane między dwie kromki chleba były szybkim posiłkiem na wynos podczas zabaw na podwórku. Mielone możesz podać jako danie obiadowe, serwując z gotowanymi ziemniakami i mizerią. Ten mięsny przysmak łączy prostotę i tradycję, przypominając o domowych smakach sprzed lat. Kotlety będą idealne na szybki, a jednocześnie sycący posiłek dla całej rodziny. 

Sprawdź także: Ekspresowa wersja gołąbków. Zrób je po poznańsku

Przepis na mielone podwórkowe 

W recepturze na mielone podwórkowe znajdziesz klasyczne składniki. Aby urozmaicić ich smak warto połączyć mielone mięso wieprzowe oraz to z ud kurczaka. Oprócz cebuli, namoczonej bułki, dodaj do niej także majonez, majeranek oraz włoskie zioła.

Składniki: 

  • 500 g mielonego mięsa wieprzowego z szynki lub łopatki, 
  • 500 g mielonego mięsa z ud kurczaka, 
  • 1 biała cebula, 
  • 3 łyżka masła (łącznie), 
  • 2 łyżki majonezu, 
  • 1 bułka kajzerka,  
  • ok. 80 ml mleka do namoczenia bułki, 
  • bułka tarta (łącznie ok. 6 łyżek), 
  • woda (łącznie ok. 300 ml), 
  • majeranek oraz zioła włoskie,
  • olej lub smalec do smażenia.

Jak zrobić mielone podwórkowe?

Cebulkę obierz i posiekaj w drobną kostkę. Podsmaż na łyżce masła lub oleju, aż stanie się złota, miękka i błyszcząca. Kajzerkę namocz w mleku i odciśnij. Użyj gotowego, mielonego mięsa lub zmiel je w maszynce do mielenia mięsa na mniejszych oczkach. Razem z mięsem możesz zmielić namoczoną bułkę. Użyj mieszanki mięsa wieprzowego i drobiowego, która zasmakuje szczególnie dzieciom. 

Do miski z mięsem i bułką dodaj podsmażoną cebulkę, ok. 3 łyżki bułki tartej, majonez, a także sól i pieprz. Możesz dosypać trochę suszonego majeranku lub ziół włoskich. Dokładnie wyrabiaj masę ręką, a w razie potrzeby dolej trochę wody. To wyrabianie może zająć kilka minut.  

Następnie zwilż dłonie w wodzie, nabieraj porcje mięsnej masy, formuj kotlety, obtaczaj w bułce tartej i smaż na rozgrzanym tłuszczu z obydwu stron. Usmażone kotlety przełóż do garnka, dodaj 2 łyżki masła i kilka łyżek wody. Przykryj pokrywką i duś na małym ogniu ok. 15 minut. Dzięki temu mielone podwórkowe będą bardziej delikatne i wilgotne, a poza tym będziesz mieć pewność, że nie są surowe w środku. Kotlety podawaj jako element dania obiadowego lub przekąska do chleba. 


Źródła: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Proste sznycelki z panierką. Chrupiące z zewnątrz, soczyste w środku

Te naleśniki dosłownie rozpuszczają się w ustach. Z kremowym dodatkiem to kulinarny sztos

Przepis na kiełbasę morawską mam od sąsiada. Nie wierzyłam, że uda mi się zrobić takie delicje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dania obiadowe