Reklama
Reklama

Najlepszy sos czosnkowy na grilla i do pizzy. Najpierw trzeba go... podgotować

Sos czosnkowy to jeden z najchętniej używanych w kuchni dodatków. Pasuje do dań mięsnych i warzywnych, świetnie sprawdza się do potraw z grilla i pizzy. Nic dziwnego, że każdy szuka swojego ulubionego przepisu na sos czosnkowy. Jeśli jeszcze takiego nie znalazłeś, wypróbuj sprawdzoną recepturę.

Przygotowanie sosu czosnkowego zajmie ci tylko kilka minut. Wszystkie niezbędne składniki znajdziesz już w lodówce albo w pobliskim sklepie. To rewelacyjny dodatek do makaronu, dań grillowanych, ale też aromatycznej pizzy. Przekonaj się, jak zrobić gotowany sos czosnkowy.

Gotowany sos czosnkowy - przepis

Sos czosnkowy najczęściej robiłeś ze składników wyjętych prosto z lodówki? Nic dziwnego, właśnie tak każe go przyrządzać większość przepisów. Tym razem spróbuj nieco innej receptury - na gotowany sos czosnkowy. Będzie znacznie bardziej aromatyczny.

Składniki:

  • główka czosnku (średniej wielkości),
  • 200 ml śmietanki 30%,
  • łyżka soku z cytryny,
  • szczypta tymianku lub oregano,
  • sól i pieprz.

Sposób wykonania:

Czosnek obierz i podziel na ząbki. W rondelku zagotuj śmietankę. Dodaj czosnek. Wlej sok z cytryny, wsyp po około pół łyżeczki soli i pieprzu. Wymieszaj do połączenia składników i gotuj jeszcze przez kilka minut. Lekko wystudzoną masę przełóż do kielicha blendera, dodaj szczyptę tymianku lub oregano i zblenduj na aksamitny sos. Następnie przelej go do miski i odstaw do całkowitego wystygnięcia. Jeśli będzie zbyt gęsty, dodaj nieco śmietanki. 

Jak zrobić gotowany sos czosnkowy?

Choć najczęściej zimną śmietankę łączy się po prostu z czosnkiem, to mało kto decyduje się jeszcze podgrzać całość na małym ogniu. Tymczasem obróbka cieplna pomoże wydobyć cały smak zamknięty w ząbkach czosnku. Sos stanie się jeszcze bardziej aromatyczny, co jest główną zaletą przepisu. 

Trzeba przyznać, że taki dodatek pasuje niemal do wszystkiego. Do czego podawać gotowany sos czosnkowy? Świetnie sprawdzi się zarówno do dań z grilla, pizzy, ale też potraw na bazie makaronu. Użyjesz go do sałatek, grzanek, a nawet imprezowych przekąsek przyrządzonych z ciasta drożdżowego lub francuskiego. 

Źródło: terazgotuje.pl, Instagram @serekszop_w_kuchni

Zobacz też:

Kultowe danie mięsne z PRL-u. W sam raz na andrzejkową imprezę

Ekspresowe, mięciutkie pierniczki. Zrobisz je w 15 minut

To najszybsza sałatka dla gości. Będzie gotowa w mniej niż 10 minut

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywa | dodatki