Reklama
Reklama

Niskokaloryczne i pyszne przetwory do słoików. W sezonie zrób kiszoną cukinię

Kiszonki są niezwykle zdrowe, wspierają zachowanie prawidłowej mikroflory jelitowej, wspierają trawienie, oraz pomagają dbać o odporność organizmu. W sezonie, kiedy cukinia jest najsmaczniejsza i najtańsza, koniecznie przygotuj ją również w wersji fermentowanej. Sprawdź, jak zrobić kiszoną cukinię do słoików, która świetnie sprawdzi się podczas jesiennych i zimowych miesięcy.

Choć kiszenie to tradycyjny sposób konserwacji żywności, przez pewien czas kojarzyło się niemal wyłącznie z ogórkami i kapustą. Obecnie modne stało się kiszenie rozmaitych produktów. Niektórzy wprost za nimi przepadają, inni podchodzą do nich z dużą dozą nieufności. Jeśli chcesz spróbować nowych smaków, ale nie masz pewności, czy polubisz kiszone rzodkiewki czy banany, zacznij swoją przygodę od cukinii. Kiszona cukinia przypomina nieco ogórki, więc z pewnością nie będzie dla ciebie przykrym zaskoczeniem, a być może zachęci cię do dalszych, odważniejszych eksperymentów z kiszonkami. 

 Sprawdź także: Z przerośniętych ogórków robię genialną sałatkę i najlepszy sos na grilla

Przepis na kiszoną cukinię

Do przygotowania kiszonej cukinii, będziesz potrzebować:

  • 4-5 cukinii (około 2 kg),
  • 1 duża główka czosnku, 
  • korzeń chrzanu (1 sztuka, około 12 cm), 
  • 4 łodygi kopru (z baldachami), 
  • 8 liści porzeczki, 
  • 1 łyżeczka pieprzu ziarnistego, 
  • sól niejodowana (2 łyżki na litr wody). 

Jak zrobić kiszoną cukinię?

 
Zagotuj wodę z solą (będziesz potrzebować jej około 2 litry). Lekko przestudź. Obierz cukinie i pokrój na plastry. Obierz ząbki czosnku i korzeń chrzanu. 

Wyparz 4 litrowe słoiki. Na dnie każdego ułóż 3-4 ząbki czosnku (podziel główkę na 4 części), łodygę kopru włoskiego, 2 liście porzeczki i około 3 cm korzenia chrzanu. Wypełnij słoiki ciasno cukinią. Wsyp po ¼ łyżeczce pieprzu na słoik. 

Zalej słoiki solanką. Lekko potrząsaj przy tym słoikami tak, by solanka dotarła do wszystkich zakamarków. Powinna też przykryć cukinię w całości. Zakręć szczelnie słoiki i pozostaw w temperaturze pokojowej.  

Po 3 dniach przenieś słoiki w chłodniejsze, ocienione miejsce. Cukinia ukisi się po około dwóch tygodniach. Szczelnie zamknięte słoiki możesz przechowywać w spiżarni nawet przez kilka miesięcy. Po otwarciu przechowuj w lodówce. 

 

Źródła: terazgotuje.pl 

Zobacz też:

Proste sznycelki z panierką. Chrupiące z zewnątrz, soczyste w środku

Te naleśniki dosłownie rozpuszczają się w ustach. Z kremowym dodatkiem to kulinarny sztos

Przepis na kiełbasę morawską mam od sąsiada. Nie wierzyłam, że uda mi się zrobić takie delicje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory