Reklama
Reklama

O wspaniałych właściwościach tych owoców pisał już Herodot. W sezonie robię zapas soku na cały rok

Czeremcha była doceniana przez zielarzy od dawna. Współcześnie ludzie zapominają jednak o zdrowotnych właściwościach rośliny, a często uważają ją nawet za trującą. Warto przekonać się, że przypominające jej jagody, czarne kuleczki w rzeczywistości są pyszne i skutecznie wspierają nasz organizm. Aby zachować je na jesień i zimę, wystarczy, że przygotujesz z nich sok. Przekonaj się, jak to zrobić.

Czeremcha to drzewo lub krzew, które dorasta do pokaźnych rozmiarów. Jej owoce często zjadane są przez ptaki. Warto jednak je uprzedzić i zebrać czarne kuleczki, aby przygotować z nich pyszny sok.

Owoce czeremchy — owoc o niezwykłych właściwościach

Owoce czeremchy są niezwykle zdrowe, a wiadome to było już w starożytności, kiedy pisał o nich Herodot. Wtedy spożywano je surowe, przyprawione jedynie solą lub tworzono z nich wino. Owoce czeremchy znajome były również mieszkańcom Syberii, którzy wykorzystywali je do przygotowania mąki. Charakteryzuje je bogactwo składników odżywczych, dzięki którym mają tak duży wpływ na nasz organizm. Znajdziemy w nich witaminę C, wapń, fosfor, potas, antyoksydanty, rutynę, błonnik, kwasy organiczne, garbniki i pektyny.

Czeremcha będzie przede wszystkim idealna na infekcje podczas sezonu jesienno-zimowego. Skutecznie wspiera układ odpornościowy oraz działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Wykazuje również działanie moczopędne, przez co może przyspieszyć proces pozbywania się toksyn z organizmu.

Owoce czeremchy doceniane są również w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych, szczególnie zatruć pokarmowych, biegunek i problemów z trawieniem. Mogą one złagodzić uciążliwe objawy.

Jedną z mniej znanych właściwości czeremchy jest jej działanie rozluźniające. Może się okazać, że przyjmowanie jej pomoże nam w regeneracji oraz złagodzi objawy nadmiernego stresu i zmęczenia.

Regularne przyjmowanie owoców czeremchy zmniejsza wystąpienie w przyszłości chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, udar, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca czy nowotwory.

Zobacz także: Najlepszy polski superfood. Latem robię zapas soku, bo obniża ciśnienie i dobrze wpływa na skórę

Jak zrobić sok z czeremchy?

Składniki:

  • 1 kg świeżych owoców czeremchy,
  • 3 szklanki wody,
  • 250 g cukru.

Owoce czeremchy należy dokładnie umyć i przebrać. Jeśli masz więcej owoców czeremchy, wystarczy, że podwoisz lub potroisz podane proporcje. W garnku umieść tylko dojrzałe, czarne owoce o błyszczącej skórce. Dolej do garnka 2 szklanki wody, zagotuj i zmniejsz ogień. Gotuj na małym ogniu przez 15 minut.

Garnek zestaw z ognia, przykryj ściereczką i odstaw na całą noc. Następnego dnia odcedź owoce i pozbądź się płynu. Przełóż je ponownie do rondelka, dodaj szklankę wody i zagotuj. Po kilku minutach dokładnie odcedź owoce, a pozostały po nich sok zostaw w garnku. Dodaj do niego cukier, wymieszaj i zagotuj. Kiedy się rozpuści, będzie gotowy do przelania do słoików.

Butelki lub słoiczki wyparz i dokładnie osusz. Następnie przelej do nich sok, dokładnie zakręć i pasteryzuj przez 10-12 minut. Po tym czasie odstaw je do ostygnięcia, przykryte ściereczką. Zimne przełóż do ciemnego i chłodnego miejsca.

Jak stosować sok z czeremchy?

Sok z czeremchy jest słodki, ale ma intensywny i bogaty aromat. Można stosować go podobnie, jak inne domowe soki. Rozwodniony będzie stanowił idealny napój. Można z jego dodatkiem przygotować również lemoniadę. W jesienne i zimowe wieczory będzie z kolei stanowił słodki dodatek do gorącej herbaty.

Jeśli lubimy drinki o ciekawym smaku, możemy dodawać sok do alkoholu. Warto pamiętać, że z owoców czeremchy przygotujemy również pyszną nalewkę.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Te naleśniki dosłownie rozpuszczają się w ustach. Z kremowym dodatkiem to kulinarny sztos

Przepis na kiełbasę morawską mam od sąsiada. Nie wierzyłam, że uda mi się zrobić takie delicje

Wygląda jak podstawa drzewa. Ciasto Pień robi się prościej niż myślisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory | soki