Pierwszy raz jadłam w gruzińskiej restauracji. Zrobiłam w domu, wyszły rewelacyjne
Tego wybitnego przysmaku po raz pierwszy spróbowałam w gruzińskiej restauracji. Zachwycona, postanowiłam odtworzyć go w domowych warunkach. Z tego przepisu pierogi wyszły naprawdę rewelacyjne. Wypróbuj sama, żeby zaskoczyć rodzinę.
Daniem, które zaskoczyło mnie swoją prostotą i smakiem, były czebureki. Czeburek to duży, płaski pieróg wykonany z ciasta przaśnego, który wypełniony jest mięsnym farszem. Zamiast tradycyjnego gotowania, danie smażone jest na dobrze rozgrzanym, głębokim tłuszczu. Dzięki temu całość jest chrupiąca, a ciasto nabiera charakterystycznego złotego koloru i dzięki niemu nazywane są “złotymi pierogami".
Oryginalnie czebureki pochodzą z kuchni ludu mongolsko-tatarskiego z Półwyspu Krymskiego. Nie są więc one częścią tradycyjnej kuchni gruzińskiej. Mimo tego stanowią bardzo popularną i chętnie zajadaną przekąskę w Gruzji. Pierogi pojawiły się tam w wyniku wpływów kulinarnych innych narodów. Z powodzeniem zadomowiły się w Gruzji i teraz przez wielu kojarzone są właśnie z tym krajem.
Odkąd spróbowałam tego dużego pieroga w gruzińskiej restauracji, wiedziałam, że jeszcze nie raz zrobię takie w domu. Czebureki z tego przepisu wychodzą wyśmienite. Ciasto po usmażeniu jest złociste, chrupiące. Jego smak dopełnia aromatyczny i soczysty mięsny farsz. Są tak rewelacyjne, że cały czas mam na nie ochotę.
Składniki:
- 500 g mąki
- 250 ml gorącej wody
- 4 łyżki oleju
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 200 g mielonego mięsa wieprzowego
- 200 g mielonego mięsa wołowego
- sól
- pieprz
- olej do smażenia.
Na początku przygotuj ciasto. W misce umieść mąkę, dodaj pół łyżeczki soli, 4 łyżki oleju i gorącą wodę. Składniki zacznij łączyć przy użyciu łyżki. Gdy ciasto delikatnie przestygnie, tak, aby nie parzyło, zacznij wyrabiać je w dłoniach. Dobrze wyrobione ciasto powinno być gładkie i elastyczne. Owiń je folią spożywczą i odstaw na 10 minut.
W osobnym naczyniu połącz dwa rodzaje mięsa. Dodaj do nich posiekaną w kostkę cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek, sól, pieprz. Wszystko ze sobą połącz i z powstałego farszu uformuj kulki o równej wielkości.
Ciasto rozwałkuj na stolnicy i wytnij z niego okrągłe kształty przy użyciu większej szklanki. W Na środku ciasta umieść po kulce z farszu. Każdy kawałek zlep tak, aby utworzył się kształt pieroga.
W głębokim garnku rozgrzej dużą porcję oleju do smażenia. Gdy tłuszcz będzie ciepły, wrzucaj na niego pierogi tak, aby nie sklejały się ze sobą. Smaż je z obu stron na złoty kolor. Usmażone czebureki wyłów łyżką cedzakową i wyłóż na ręcznik papierowy, który odsączy nadmiar tłuszczu.
Gotowe, złociste czebureki podawaj na ciepło lub na zimno. Świetnie skomponują się z dodatkiem musztardy czy sosu czosnkowego.
Źródło: smaker.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Schabowe wyszły twarde jak podeszwa? Dodaj jeden składnik, a staną się soczyste i miękkie
To nie jest zwykła zapiekanka ziemniaczana. Pyszne dodatki wynoszą jej smak na inny poziom
Ciastka pieguski lepsze niż w sklepie. Zrobisz je w kilka chwil