Polacy uwielbiają to ciasto. Na święta, imieniny, urodziny niezastąpione
Ciasto Pychota znane również pod nazwą "Pani Walewska" to rarytas, który może okazać się prawdziwym hitem na świątecznym stole. Niezwykłe połączenie słodkiego dżemu, budyniowego kremu, bezy oraz kruchego ciasta sprawi, że twoi goście będą w siódmym niebie. Jak zrobić smakowitą Pychotkę, która jest ulubionym ciastem wielu Polaków? Sprawdź tradycyjny przepis!
Pychotka to ciasto, które bardzo często gości na polskich stołach w trakcie świąt, rodzinnych spotkań i różnego typu uroczystości. Znany również pod nazwą "Pani Walewska" słodki specjał składa się z kruchego spodu, budyniowego kremu, bezy oraz dżemu z czarnej porzeczki – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by ten ostatni składnik zamienić na dżem o innym smaku lub powidła.
Ciasto Pychotka to doskonała propozycja na deser. Tego rodzaju wypiek podany podczas urodzin lub imienin z pewnością zasmakuje gościom. W końcu nie bez powodu "Panią Walewską" uznaje się za ulubione ciasto Polaków.
Przeczytaj też: Najlepsza mąka na babkę. Ciasto pięknie wyrasta, jest puszyste i mokre
Zrobienie ciasta Pychotka nie jest zbyt skomplikowane. Z jego przyrządzeniem powinny sobie poradzić nawet te osoby, które nie mają zbyt często styczności z wypiekami. Kluczowe okazuje się nabycie odpowiednich składników. Do przygotowania Pychotki będą potrzebne:
Na kruche ciasto:
- 500 g mąki pszennej typ 500;
- 220 g masła, najlepiej świeżo wyjętego z lodówki;
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia;
- 1 saszetka cukru wanilinowego;
- 100 g cukru pudru;
- szczypta soli;
- 6 żółtek.
Na krem budyniowy:
- 500 ml mleka;
- 200 g masła wyjętego wcześniej z lodówki (musi zmięknąć);
- 1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (można zastąpić śmietankowym);
- 1 łyżeczka cukru wanilinowego;
- 80 g cukru pudru.
Na bezę:
- 6 białek;
- Około 230 g drobnego cukru.
Do przełożenia:
- 2 słoiczki dżemu z czarnej porzeczki (powinniśmy mieć go około 500 g).
Sposób przygotowania:
- Najpierw bierzemy się za kruche ciasto. Do dużej miski przesiewamy mąkę i proszek do pieczenia. Dodajemy pozostałe składniki (szczyptę soli, masło, cukier puder i wanilinowy oraz żółtka). Porządnie zagniatamy całość, dzielimy na dwie części i rozwałkowujemy.
- Bierzemy prostokątną lub kwadratową foremkę. Wykładamy ją papierem do pieczenia. Następnie jedną część rozwałkowanego ciasta umieszczamy w formie.
- Przygotowujemy bezę. Ubijamy białka z drobnym cukrem. To dość czasochłonny proces, jednak po kilkunastu minutach powinna powstać puszysta masa. Dzielimy ją na dwie części.
- Na umieszczone w formie ciasto nakładamy cały słoiczek dżemu z czarnej porzeczki. Dokładnie rozprowadzamy go po całości. Następnie na ów dżem kładziemy warstwę z jednej części przygotowanej wcześniej bezy.
- Pieczemy ciasto z dżemem i bezą w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez około 25-30 minut. Beza powinna się lekko zarumienić. Po tym czasie wyciągamy je z piekarnika, obkrawamy boki i ostrożnie zsuwamy wraz z papierem do pieczenia na większą deskę do krojenia.
- Oczyszczamy foremkę z pozostałości ciasta i postępujemy analogicznie jak wcześniej – wykładamy rzeczoną foremkę papierem do pieczenia, umieszczamy w niej drugą część ciasta, smarujemy za pomocą drugiego słoiczka dżemu i na koniec rozprowadzamy po całości drugą część bezy. Ponownie pieczemy w piekarniku, korzystając z tych samych ustawień.
- W międzyczasie możemy zrobić krem budyniowy. Odmierzamy 300 ml mleka, przelewamy je do rondelka i podgrzewamy. W 200 ml zimnego mleka rozpuszczamy budyń. Gdy mleko w rondelku się zagotuje, dolewamy do niego stopniowo drugą porcję mleka z rozpuszczonym budyniem. Mieszamy całość, aż zgęstnieje.
- Zostawiamy budyń do wystudzenia. Bierzemy miskę, do której wkładamy pokrojone, miękkie masło. Ubijamy je mikserem, stopniowo dodając do niego wystudzony budyń. Najlepiej robić to łyżka po łyżce. Następnie uzupełniamy całość cukrem pudrem i cukrem wanilinowym.
- Gdy całość uzyska konsystencję kremu, przelewamy go do formy z ciastem. Dokładnie wygładzamy masę, a następnie wykładamy na wierzch upieczone wcześniej ciasto z dżemem i bezą. Chowamy ciasto do lodówki na około 6-7 godzin. Po tym czasie jest gotowe do serwowania. Możemy je udekorować prażonymi migdałami, jednak nie jest to konieczne.
Ciasto Pychotka doskonale smakuje w towarzystwie ulubionej kawy bądź herbaty. Z pewnością warto je zrobić podczas świąt lub na inną uroczystą okazję.
Zobacz też:
Niezwykle soczyste i aromatyczne. Udka kurczaka inaczej to mój ulubiony przepis
Nie ma prostszego przepisu. Dziś zrobię ciasto bananowe, które zawsze się udaje
To śniadanie zawsze robi furorę. Przepis na nadziewane precle