Reklama
Reklama

Przepis na czaszuszuli przywiozłam z wakacji w Gruzji. Lepszego nie jadłam

Aromatyczna, rozgrzewająca i po prostu pyszna. Kuchnia gruzińska może wydawać się z początku obca, ale jej cechy sprawiają, że szybko zdobywa serce smakoszy. Receptury, które w niej znajdziemy, są często proste do zrobienia i niezwykle smaczne. Idealnie sprawdzą się na ostatnie dni lata, a także pierwsze dni jesieni. Proponujemy przepis na niepowtarzalny gulasz, którego przygotowanie jest bardzo łatwe. Jeśli zadbasz o odpowiednie przyprawy, będziesz mieć szansę przenieść gruzińskie smaki do swojej kuchni.

Czaszuszuli - gruziński pikantny gulasz

Kuchnia gruzińska ma wielu fanów. W jej repertuarze znajdziemy przede wszystkim owoce i warzywa w otoczeniu aromatycznych ziół, orzechów oraz pestek. Często pojawiają się dobrej jakości sery, mięsa w towarzystwie wina. To zdrowa kuchnia, w której na pewno nie znajdziemy nudy.

Gulasz czaszuszuli może brzmieć obco i dziwnie. W rzeczywistości jest jednak ciekawym daniem stworzonym z dobrze znanych nam składników. Jego nazwa w języku gruzińskim oznacza "pikantny". Osoby o delikatnym podniebieniu nie powinny się go jednak obawiać ze względu na to, że poziom ostrości można w łatwy sposób dostosować do osobistych preferencji.

Gulasz jest niezwykle aromatyczny, rozgrzewający oraz treściwy, a do jego przygotowania potrzebna będzie nam jedynie duża patelnia lub garnek. Warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości składniki. Nie są one mocno przetworzone, przez co warto zadbać, aby były pyszne same w sobie. Danie przygotowuje się przez długie duszenie mięsa w aromatycznym sosie. Do niego dodaje się lekko podsmażone wcześniej warzywa. Całość jest prosta do przygotowania, a kiedy zachowamy odpowiednią kolejność smażenia poszczególnych elementów dania, będziemy mieć pewność, że potrawa wyjdzie idealnie.

Zobacz także: Zrobiłam kaszubską dziadówkę według przepisu Strzelczyka. Smak mnie zaskoczył

Czaszuszuli - przepis na gruziński gulasz

Składniki:

  • 0,5 kg wołowiny,
  • 0,5 karkówki wieprzowej,
  • 5 łyżek koncentratu pomidorowego,
  • 4 cebule,
  • 5 pomidorów,
  • 2 papryki,
  • 4 ząbki czosnku,
  • papryka słodka,
  • kolendra,
  • adżika,
  • chmeli suneli,
  • pęczek koperku, natki pietruszki i świeżej kolendry,  
  • sól,
  • olej do smażenia, 
  • opcjonalnie: ostra papryka. 

Sposób wykonania:

Cebulę obieramy z łupin i kroimy w paski. Mięso kroimy w paski, a następnie obtaczamy je w oleju. Czosnek kroimy w grubą kostkę. Paprykę myjemy i kroimy w grubą kostkę.

W woku lub dużej patelnie rozgrzewamy olej. Najpierw wrzucamy do niej cebulę. Kiedy się ładnie zarumieni, zdejmujemy ok. 2/3 z patelni. Dorzucamy do pozostałej w woku cebuli paprykę i dalej smażymy. Po kilku minutach ściągamy warzywa z patelni. Przecieramy ją delikatnie ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu i układamy na niej mięso. Każdy kawałek kładziemy osobno, aby się nie stykały. Po kilku minutach przekładamy na drugą stronę, aby każdy z nich był ładnie zarumieniony z obu stron. Do usmażonego mięsa dodajemy wszystkie przyprawy i mieszamy. Następnie dodajemy koncentrat pomidorowy, odłożoną wcześniej cebulę oraz czosnek. Dolewamy również odrobinę wody i dusimy. Dodajemy soli do smaku.

Pomidory myjemy i kroimy w ćwiartki. Koperek, natkę pietruszki oraz świeżą kolendrę siekamy. Po ok. godzinie duszenia dodajemy warzywa - cebulę z papryką, pomidory oraz zieleninę. Podsmażamy jeszcze kilka minut, aby wszystkie składniki się zagrzały i podajemy z chlebkiem pita. 

Źródło: terazgotuje.pl, youtube.pl/@kuchniakazan6367

Zobacz też:

Chleb, który pomaga w odchudzaniu i obniża cholesterol. Zrób go w domu

Kremowa jajecznica po francusku. Po takim śniadaniu zgłodniejesz dopiero w porze obiadowej

Roladki wołowe wyjdą delikatne i mięciutkie. Podaj je ze specjalnym sosem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gulasz