Reklama
Reklama

Przestałam kupować przyprawę do piernika. Robię sama, wychodzi 100 razy lepsza i jest zdrowsza

Święta Bożego Narodzenia to zapach piernika i pierniczków. Do tych wypieków dodaje się określone przyprawy korzenne, które w połączeniu tworzą charakterystyczny zapach utożsamiany z tym wypiekiem. Producenci przypraw postanowili więc stworzyć swoje gotowe przyprawy do piernika. Ja nie kupuję ich już od dawna i przyprawę do piernika robię sama. Jest o wiele lepsza i zdrowsza.

Piernik to ciasto, które zajadane jest w okresie zimowym, a w szczególności podczas świąt Bożego Narodzenia. Charakteryzuje się długą trwałością i wyjątkowym aromatem i obie te cechy zawdzięcza wyjątkowej mieszance przypraw korzennych. Większość z nas zna ją pod nazwą "przyprawa do piernika", bo tak jest sprzedawana w każdym sklepie.

Co jest w przyprawie do piernika ze sklepu?

Składy przypraw do piernika ze sklepu mogą nieco się od siebie różnić w zależności od tego, jakiej marki produkt wybierzemy. Zwykle mieszanka przypraw jest taka sama lub podobna, ale zmieniają się proporcje. Przez to też mogą wystąpić różnice w aromacie.

Przede wszystkim w przyprawach do piernika ze sklepu króluje cynamon. To jego jest najwięcej i jest bazą dla innych aromatycznych dodatków. Później znajdziemy najczęściej goździki, nasiona kolendry, gałkę muszkatołową. Co może zaskoczyć, w gotowych mieszankach znajduje się pieprz czarny i ziele angielskie, które dodają typowej ostrości. Niektóre marki decydują się na wzbogacenie tych składników o imbir, kakao lub kardamon.

Tym, co jednak najbardziej martwi w gotowych przyprawach do piernika, jest cukier. 100 g przyprawy ze sklepu potrafi zawierać od 50 do 70 g cukru. Przygotowując piernika po staropolsku lub pierniczki możemy nie zdawać sobie sprawy, że po dodaniu aromatycznej mieszanki nasz wypiek będzie jeszcze słodszy. Kłopot może pojawić się także w przypadku osób, które nie mogą spożywać cukru.

Jak zrobić domową przyprawę do piernika?

Domową przyprawę do piernika robię nie tylko ze względu na brak cukru. Produkt własnej roboty jest o wiele bardziej aromatyczny, a do tego podczas robienia go, cały dom wypełnia się niesamowitym zapachem. Dodatkowo samodzielnie przygotowane połączenie smaków można dowolnie zmieniać według swoich upodobań i potrzeb. Odkąd zrobiłam ją raz z tego przepisu, przestałam kupować na dobre.

Składniki:

  • 50 g kory cynamonu cejlońskiego,
  • 20 g suszonego imbiru,
  • 15 g goździków,
  • 15 g kardamonu,
  • 10 g gałki muszkatołowej,
  • 10 g ziela angielskiego,
  • szczypta czarnego pieprzu.

Sposób wykonania:

Wszystkie przyprawy umieść w moździerzu lub młynku. Rozmiażdż je wspólnie, a następnie wymieszaj. Możesz również użyć gotowych suszonych, mielonych przypraw, natomiast może być to trudne w przypadku m.in. goździków.

Gotową domową przyprawę do piernika użyj od razu po przygotowaniu lub przesyp do szczelnie zamykanego pojemnika. Używaj jej w takiej ilości, jak podano w przepisie do piernikowych wypieków.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Ciasto warte grzechu. Na świątecznym stole to pozycja obowiązkowa

Niewielka zmiana w przepisie i wychodzi najlepsza surówka do obiadu. Takiego Colesława jeszcze nie jadłam

​Aromatyczny sernik pomarańczowy. Zapisz przepis i zrób go na święta Bożego Narodzenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyprawy