Rozpływa się w ustach i urzeka smakiem. Jak zrobić czosnek konfitowany?
Czosnek towarzyszy nam w kuchni w bardzo wielu daniach. Podsmażony na oliwie idealnie komponuje się z mięsem lub warzywami, świetnie podkręca smak surówek i sałatek, a dodany do ogórkowych kiszonych sprawia, że są wyjątkowo wyraziste. Czy wiesz jednak, co to jest czosnek konfitowany? Podpowiemy ci, jak go zrobić oraz do czego go stosować.
Konfitowanie to sposób konserwowania żywności, który polega na długim gotowaniu produktu w głębokim tłuszczu w niskiej temperaturze. Ta metoda kulinarna przywędrowała do nas z Francji, gdzie używana jest od dawien dawna. Do konfitowania poleca się stosowanie: oleju rzepakowego lub kokosowego, masła klarowanego, tłuszczu gęsiego lub kaczego, dobrze sprawdzi się również oliwa z oliwek. Z reguły konfituje się mięsa, jednak ta technika pozwala także na uzyskanie genialnego czosnku. Sprawdź, jak w prosty sposób zrobić konfitowany czosnek we własnej kuchni.
Do przygotowania konfitowanego czosnku, będziesz potrzebować: 5 główek czosnku, oliwy z oliwek, kilku gałązek rozmarynu oraz soli.
Główki czosnku obierz, a następnie włóż do naczynia żaroodpornego, wlej oliwę z oliwek, tak aby całkowicie zakryła czosnek, dorzuć rozmaryn, oraz całość dopraw do smaku solą. Piekarnik nagrzej do 120 stopni, a następnie wstaw naczynie, piecz przez około 90 minut. Kiedy czosnek będzie gotowy, przełóż go do czystego, szczelnie zamykanego słoika.
Nie wiesz, do czego wykorzystać konfitowany czosnek? Doskonale smakować będzie jako dodatek do świeżego pieczywa. Warto również przygotować chrupiące grzanki i to właśnie na nich zaserwować czosnek. Konfitowanie sprawia, że jest wyjątkowo miękki i delikatny, dlatego można posmarować nim kromkę. Można wykorzystać go również jako dodatek do mięs, sprawdzi się jako składnik do marynaty lub farszu do roladek.
Konfitowany czosnek będzie rewelacyjnie smakował dodany do dipu, na przykład takiego na bazie jogurtu oraz świeżych ziół. Możesz zaserwować go wraz z surowymi lub pieczonymi warzywami, albo mięsami z grilla lub podać go na desce serów. Konfitowanie to także świetny sposób na konserwowanie żywności, taki czosnek przełożony do słoika może spędzić w lodówce kilka miesięcy.
Źródło: Smaker.pl, okolicepalnika.pl
Zobacz też:
Zacznij niedzielę sycącym śniadaniem na słodko. Idealne danie na jesienne dni
Bez grama nabiału. Ser, który mogą jeść weganie i osoby z nietolerancją laktozy
W tym roku zrobiłam dżem winogronowy z pestkami. Z goframi i naleśnikami smakuje wybornie