Reklama
Reklama

Smak dzieciństwa i ulubione smarowidło do chleba mojego dziadka. Zawsze mam lodówce

To smarowidło pamiętam jeszcze z dzieciństwa. Mój dziadek kładł je na chleb i zajadał się jak najlepszym na świecie daniem. Dziś wracam do niego po latach, a smak jest tak samo wyjątkowy. Kiełbasy w słoiku robię więcej i chowam do spiżarki. Może tam stać nawet kilka miesięcy i czekać na ciężkie czasy lub na to kiedy najdzie mnie ochota na coś pysznego.

Kiełbasa w słoiku była obecna niemalże w każdym domu w czasach PRL-u. Z czasem jednak przepis został wyparty, a teraz wielu patrzy na nią z niesmakiem. Zrobiona w domowych warunkach jest pyszna, pozbawiona ulepszaczy i dodatku zbędnego tłuszczu. Przez to nie ma nic wspólnego z tłustą, sklepową konserwą.

Kiełbasa w słoiku z galaretką - przepis z dzieciństwa

Kiełbasę w słoiku przygotowywano u mnie od lat. Pamiętam, jak robiła ją babcia, a później zajadaliśmy się domową konserwą razem z dziadkiem. To absolutny smak dzieciństwa, do którego wracam z przyjemnością. Wypróbuj ten przepis ze starego notatnika babci i rozkoszuj się mięsnym smakiem.

Składniki:

  • 1,5 kg mięsa wieprzowego z łopatki,
  • 500 g boczku,
  • 15 g soli kamiennej,
  • 15 g soli peklującej,
  • 8 ząbków czosnku,
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki,
  • 1 łyżka majeranku,
  • 1 łyżka pieprzu,
  • 1 łyżka żelatyny,
  • 1 ziele angielskie i liść laurowy (do każdego słoika).

Z boczku odkrój skórę. Oba rodzaje mięsa pokrój na mniejsze kawałki i zmiel je w maszynce do mielenia z sitkiem o dużych oczkach. Ząbki czosnku przeciskaj razem z mięsem lub przeciśnij je przez wyciskarkę do czosnku. Do zmielonego mięsa dodaj również słodką paprykę, majeranek, żelatynę, pieprz. Sól zmieszaj z odrobiną letniej wody i dodaj do pozostałych składników.

Mięso zacznij wyrabiać w dłoniach. Przyprawy powinny się równomiernie rozłożyć. Czynność powinna trwać co najmniej 5 minut. Masa powinna być dobrze związana.

Do każdego słoika wrzuć po 1 zielu angielskim i 1 liściu laurowym. Mięso zacznij przekładać do przygotowanych naczyń. Pamiętaj, aby dobrze je ubijać, aby było jak najmniej miejsc pustych, z samym powietrzem. Słoiki powinny być wypełnione do 3/4 wysokości.

Spód dużego, szerokiego garnka wyłóż bawełnianą ściereczką, a na to ustaw słoiki. Wszystko zalej wodą tak, aby 3/4 słoika znajdowało się pod wodą. Kiełbasę w słoiku pasteryzuj przez około 60 minut na małym ogniu. Po tym słoiki pozostaw w garnku i uzupełnij wodę, która wyparowała.

Słoiki delikatnie wyciągnij i ustaw je do góry dnem. Gdy przestygną, kiełbasa w słoiku jest gotowa do jedzenia lub przechowywania na później.

Jak przechowywać domową kiełbasę w słoiku?

Kiełbasę w słoiku należy przechowywać w chłodnej spiżarce, gdzie temperatura nie jest wyższa niż 10 st. Celsjusza. Dla pewności, że nic się nie zepsuje, przetwory można trzymać także w lodówce, ale nie jest to konieczne.

Kiełbasa w słoiku jest pasteryzowana, więc z tego powodu zachowa świeżość na dłużej. Odpowiednio przechowywana może stać nieotwierana nawet rok. Jeśli chcemy, aby starczyła na jeszcze dłużej, warto powtórzyć pasteryzację. Wtedy w spiżarni spędzi nawet kilka lat.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Kultowe danie mięsne z PRL-u. W sam raz na andrzejkową imprezę

Ekspresowe, mięciutkie pierniczki. Zrobisz je w 15 minut

To najszybsza sałatka dla gości. Będzie gotowa w mniej niż 10 minut

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kuchnia polska | przetwory