To prawdziwy rarytas wśród jabłkowych przetworów. Jesienią zrób "kawior" jabłkowy
"Kawior" jabłkowy na bazie jesiennych owoców i aromatycznych warzyw to wyrazisty dodatek do dań. Oczywiście, oprócz wyglądu i nazwy, nie ma nic wspólnego z rybią ikrą. To całkowicie wegańskie danie, jest proste w przygotowaniu, pełne smaku, witamin, minerałów i błonnika. Kilka słoiczków warto mieć pod rękę.
Jeśli jesteś jedną z tych osób, które dbają o to, aby odżywiać się zdrowo, z pewnością masz kilka sprawdzonych patentów, które ułatwiają ci gotowanie codziennych posiłków. Jednym z nich jest przygotowywanie gotowców, czyli tzw. meal prep. Słoiki z przetworami, gotowe sosy do słoików, czy mrożonki w zamrażarce potrafią uratować sytuację, gdy brakuje czasu na gotowanie. "Kawior" jabłkowy to samo zdrowie, przekonaj się, jak go zrobić.
Zanim zabierzesz się za odtworzenie przepisu, zaopatrz się w czyste i wyparzone słoiki oraz pokrywki. Pozwoli ci to przedłużyć świeżość przetworów oraz zapobiegnie psuciu się dań.
Składniki:
- 2 średnie jabłka,
- 2 średnie marchewki,
- 1 pomidor malinowy,
- 1 czerwona papryki,
- 1 mała cebula,
- 1-2 ząbki czosnku,
- 2 łyżki octu jabłkowego,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- szczypta cukru trzcinowego,
- sól, pieprz cayenne, suszony imbir (do smaku).
Umyj paprykę i pomidora. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200°C. Piecz przez około 20 minut. Odłóż warzywa do przestudzenia owinięte folią. Wówczas z łatwością zdejmiesz z nich skórkę. Z Papryki dodatkowo usuń gniazdo nasienne. Zblenduj warzywa.
Posiekaj bardzo drobno cebulę i czosnek. Marchewkę obierz i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Podsmaż szalotkę na oliwie z oliwek. Po chwili dodaj czosnek i marchewkę. Wysmaż do miękkości marchewki.
Obierz jabłka i usuń z nich gniazda nasienne. Zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Odcedź nadmiar soku (możesz go wypić). Od razu skrop jabłka octem jabłkowym i dołóż na patelnię pod koniec smażenia marchewki. Dodaj także zblendowane warzywa, cukier, sól, imbir i chili. Dokładnie wymieszaj i smaż jeszcze przez chwilę.
Przełóż gorący "kawior" do wyparzonych słoików. Zakręć szczelnie. Wstaw do garnka wyłożonego ściereczką lub gumową wkładką (słoiki nie mogą stykać się ze sobą). Zalej słoiki ciepłą wodą do 2/3 wysokości. Zagotuj. Gotuj przez 30 minut. Pozostaw do powolnego wystudzenia (pod przykryciem, np. z koca). Przechowuj w ocienionym miejscu.
Źródła: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Rozgrzeje i doda energii w najbardziej ponury dzień. Ta zupa to będzie jesienny przebój
Jesienna kawa z korzennym twistem. Jeden ze składników podkręca metabolizm
Rozgrzewa bardziej niż rosół i żurek. Gruzińska zupa to najlepsze danie na chłodne dni