Upiekłam ciasto szczęścia. Rozpływa się w ustach, smakuje wybornie
Powszechnie wiadomo, że jedzenie powinno nam nie tylko smakować, ale też służyć. Zwykle chodzi o dostarczane witaminy i minerały, jednak są potrawy, które mają dla nas “magiczne” właściwości. Tak też jest z ciastem szczęścia. Ostatnio je przygotowałam i jestem zachwycona jak miękkie i puszyste wychodzi.
Ciastem czy chlebkiem szczęścia w Polsce nazywany jest chlebek watykański. Jego nazwa jest nieprzypadkowa, gdyż istnieje legenda, że przygotowanie tego wypieku ma przynosić szczęście. Pomyślność nie jest natomiast nieskończona, bo chlebek można zrobić tylko raz w życiu.
Szczęście płynące z wypieku należy przekazać dalej. Według tradycji robi się to poprzez przekazanie zaczynu swoim bliskim, aby oni także przygotowali chlebek watykański. Koniecznie trzeba też podarować im przepis.
Jego nazwa może być myląca. Chlebek watykański w konsystencji bardziej przypomina ciasto niż tradycyjny bochenek. Może przypominać babkę czy drożdżową chałkę. Jest wilgotny, puszysty i rozpływający się w ustach. W smaku ciasto jest nieco kwaskowe.
Przygotowanie chlebka watykańskiego trwa aż 10 dni i może być naprawdę czasochłonne. Nie należy się natomiast zrażać, gdyż efekt po przygotowaniu jest tego całkowicie warty. Ciasto szczęścia podczas jedzenia dosłownie rozpływa się w ustach, przynosząc nam też radość z jedzenia. Trzymaj się wytycznych, a wyjdzie perfekcyjne.
Bardzo istotne jest, aby ciasta nie przygotowywać w metalowych naczyniach. Mogą one całkowicie zrujnować wypiek. Jeśli chodzi o miski, sięgnij po te wykonane z drewna, szkła czy plastiku. Łyżki powinny być drewniane lub plastikowe.
Składniki:
- mąka,
- cukier,
- mleko,
- świeże drożdże,
- proszek do pieczenia,
- soda oczyszczona,
- olej,
- jajka,
- czekolada,
- cynamon,
- orzechy,
- jabłka.
Sposób wykonania:
Jeśli nie otrzymaliśmy zaczynu, należy go wykonać. W naczyniu wymieszaj ze sobą po 1/3 szklanki mąki, cukru i letniego mleka. Do nich dodaj szczyptę świeżych, pokruszonych drożdży. Całość wymieszaj i przykryj ściereczką. Odstaw w ciepłe miejsce.
Dzień 1-3: zaczyn odstaw i daj mu pracować.
Dzień 4: do zaczynu dodaj 250 g cukru, przykryj ściereczką.
Dzień 5: dodaj 250 ml mleka, przykryj ściereczką.
Dzień 6: dodaj 250 g mąki, przykryj ściereczką.
Dzień 7: Całość zamieszaj trzy razy w ciągu dnia: rano, w południe i wieczorem. Z miski może wydobywać się nieprzyjemny zapach, ale nie powinien on niepokoić.
Dzień 8: dodaj 250 g cukru, 250 g mąki, 250 ml mleka.
Dzień 9: powstałą masę podziel na cztery części. Jedną z nich zostaw dla siebie, a pozostałe podaruj znajomym wraz z przepisem.
Dzień 10: do swojej części dodaj 250 g mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, pół łyżeczki sody, 250 ml oleju, 3 jajka, szczyptę cynamonu, kawałku czekolady, posiekane orzechy i dwa starte jabłka. Całość wyrabiaj ręką, a gdy osiągnie jednolitą konsystencję, ciasto przełóż do keksówki wyłożonej papierem.
Ciasto piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 st. Celsjusza przez około 40-50 minut. Gotowy chlebek watykański podawaj po wystudzeniu.
Wytrawni kucharze dodają do kremu z dyni sok. Zupa zyskuje niepowtarzalny smak
Źródło: smaker.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Najprostszy przepis na rogaliki z ciasta francuskiego. Nadzienie to ulubiony przysmak dzieci
Kultowe danie mięsne z PRL-u. W sam raz na andrzejkową imprezę