Reklama
Reklama

W Niemczech to prawdziwy przysmak. W Polsce zajadano w PRL, dziś najlepsza jest ta domowej roboty

Metka – mięsny przysmak, który w czasach PRL był niemal codziennym widokiem na stołach, dziś przeżywa swój mały renesans. Choć dla wielu młodszych pokoleń może wydawać się egzotycznym dodatkiem, dla starszych jest smakiem dzieciństwa. W Niemczech nadal cieszy się ogromną popularnością, serwowana na kanapkach czy z cebulą. Domowy przepis na metkę jest prosty i daje gwarancję, że pasta nie będzie zawierała sztucznych dodatków.

Przepis na metkę własnej roboty to propozycja na wykorzystanie niezagospodarowanych kawałków surowego mięsa. Z tym zadaniem poradzą sobie nawet początkujący kucharze, nie wymaga ono wielkiej praktyki czy umiejętności. Jeśli tylko masz w domu maszynkę do mielenia mięsa, przygotowanie smarowidła nie będzie stanowiło dla ciebie wyzwania. 

Metka - kiełbasa surowego mięsa 

Metka, znana w Niemczech jako "mettwurst", to surowa kiełbasa przygotowywana z mielonego mięsa wieprzowego. Całość doprawiona jest solą, pieprzem i czasami czosnkiem oraz majerankiem. Metka w zależności od rodzaju może również zawierać domieszki mięsa wołowego lub wędzonego. 

Historia tego smarowidła sięga czasów, kiedy konserwowanie mięsa przez solenie było jednym z podstawowych sposobów na jego przechowywanie. W Polsce metka zyskała popularność zwłaszcza na terenach byłego zaboru pruskiego, ponieważ w Niemczech uważana jest za przysmak. W okresie PRL-u była dostępna w mięsnych sklepach i obok wątrobianki stanowiła zamiennik trudno osiągalnych szlachetniejszych wędlin. 

Przyrządzona według domowego przepisu metka wyróżnia się prostotą przygotowania i wyrafinowanym smakiem. Jej jakość zależy od świeżości składników i odpowiedniej obórki mięsa. W sklepach możemy kupić metkę wiejską, bawarską, cebulową czy też łososiową, której zawartość jest bardziej zmielona i przez to delikatniejsza w smaku. Dostępna jest również metka tatarska, robiona z mięsa wołowego i sowicie doprawiana papryką.  

Przepis na metkę 

Przepis na metkę domową jest prosty, a samodzielne jej przygotowanie gwarantuje świeżość i wysoką jakość składników. Mięso na smarowidło powinno zawierać sporo tłuszczu, który niesie smak. To dobry sposób na zagospodarowanie zbyt tłustych czy niewymiarowych kawałków.  

Składniki: 

  • 300 g surowego boczku lub karkówki czy łopatki; 
  • pół łyżeczki soli peklowej, 
  • pół łyżeczki świeżo mielonego pieprzu; 
  • łyżka majeranku;  
  • 1 łyżeczka granulowanego czosnku lub suszonej cebuli;  
  • 1 łyżeczka papryki wędzonej (opcjonalnie) 

Przygotowanie: 

  1. Mięso zmiel pokrój na kawałki i zmiel w maszynce z sitkiem o drobnych oczkach;  
  2. Dodaj przyprawy i całość dokładnie wymieszaj;  
  3. Przykryj miskę folią spożywczą i odstaw do lodówki na co najmniej godzinę, aby smaki się przegryzły; 
  4. Przełóż metkę do wyparzonego słoika.  

Przygotowaną według tego przepisu metkę możesz przechowywać w lodówce przez 4 - 5 dni.  

Z czym jeść metkę? 

Metka najlepiej smakuje na świeżym pieczywie, takim jak chrupiąca bułka czy wiejski chleb na zakwasie. W Niemczech popularnym dodatkiem jest drobno posiekana cebula, która nadaje daniu odrobinę ostrości i kontrastuje ze smakiem mięsa. W Polsce metkę często podawano z odrobiną masła i ogórkiem kiszonym. 

Eksperymentując z dodatkami, możesz spróbować połączyć metkę z musztardą, kaparami lub rukolą. Dla bardziej wyrafinowanego smaku możesz przygotować metkę z odrobiną soku z cytryny i pieprzu cayenne. W czasach PRL-u na przyjęciach hitem była metka na krakersach, serwowana z kiszonym ogórkiem lub drobno pokrojoną cebulką.   

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Roladki w boczku na popisowy obiad. Wszyscy będą prosić o przepis

Najlepszy przepis na faszerowane ziemniaki. Spróbuj raz, będziesz robić często

Kurczak w boczku z naczynia żaroodpornego. Roladki wychodzą wyjątkowo soczyste

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wędliny