Ten dodatek do rosołu jest zaskakujący. Gdy raz spróbujesz, będziesz robić regularnie
Rosół to zupa, która dla wielu osób stanowi nieodzowny element niedzielnego obiadu. Istnieje mnóstwo rozmaitych wariantów rosołu, które różnią się nie tylko mięsną bazą, ale również pozostałymi składnikami. Tradycjonaliści mogą złapać się za głowę, gdy usłyszą, że niektórzy dodają do owej zupy... kwaśną śmietanę. Okazuje się, że taką wersję rosołu je się w Rumunii, gdzie znana jest pod nazwą Ciorba Radauteana.
Ciorba Radauteana to nic innego jak rosół z dodatkiem kwaśnej śmietany. Owa zupa jest jedną z tradycyjnych potraw kuchni rumuńskiej. Jej autorką jest uznana kucharka Cornelia Dumitrescu. Zupę przygotowuje się z kurczaka oraz warzyw takich jak marchew, papryka, seler czy pasternak. Wyjątkowej konsystencji nadaje Ciorbie Radauteana mieszanka z kwaśnej śmietany i żółtek.
Gotową zupe podaje się udekorowaną natką pietruszki. Nierzadko, aby dodać nieco pikanterii, do rosołu wrzuca się marynowaną ostrą papryczkę, dzięki której całość nabiera niepowtarzalnego charakteru.
Przeczytaj też: Najlepsza zupa meksykańska. Wychodzi naprawdę kremowa
Przyrządzenie rumuńskiej wersji rosołu z kwaśną śmietaną nie jest skomplikowane. Z przepisem poradzą sobie nawet te osoby, które nie są wprawione w sztuce kulinarnej. Ważne jest, by zaopatrzyć się w dobrej jakości składniki i postępować z recepturą krok po kroku.
Do przygotowania rosołu z kwaśną śmietaną potrzebne będą:
- około 1,2 kg podzielonego kurczaka (nogi, skrzydełka, pierś);
- 2 korzenie pasternaku;
- 2 duże marchewki;
- 2 korzenie pietruszki;
- 1 mały seler;
- 1 czerwona papryka;
- 4 ząbki czosnku;
- 1 łyżeczka pieprzu w ziarnach;
- 3 liście laurowe;
- Natka pietruszki;
- 400 ml kwaśnej śmietany (o zawartości tłuszczu minimum 20%);
- 4 żółtka;
- 1 łyżka octu.
Sposób przygotowania:
- Kurczaka wkładamy do garnka i zalewamy wodą w takiej ilości, by go przykryć. Następnie gotujemy kilka minut.
- W międzyczasie myjemy i obieramy warzywa (pasternak, seler, marchew, pietruszkę). Paprykę pozbawiamy gniazda nasiennego i przepoławiamy.
- Po kilku minutach gotowania wymieniamy mętną wodę (pozbywamy się w ten sposób szumowin). Do kurczaka wkładamy przygotowane wcześniej warzywa, a także uzupełniamy całość przyprawami (liściem laurowym, pieprzem). Gotujemy na wolnym ogniu przez około 2-3 godziny.
- Po upływie czasu wyjmujemy z zupy warzywa oraz kurczaka. Pasternak, pietruszka i seler nie będą nam potrzebne – możemy wykorzystać je do sałatki jarzynowej. Marchew i paprykę tniemy na małe kawałki. Umieszczamy je z powrotem w bulionie.
- Pozwalamy mięsu przestygnąć, a następnie oddzielamy je od kości. Dla lepszego smaku możemy je nieco podsmażyć na niewielkiej ilości masła klarowanego. Oddzielone mięso wrzucamy z powrotem do bulionu z warzywami.
- W osobnym naczyniu mieszamy kwaśną śmietanę, łyżkę octu, starte ząbki czosnku oraz żółtka. Doprawiamy wszystko solą i pieprzem.
- Bierzemy półtorej łyżki bulionu, dodajemy do śmietany i mieszamy. Po chwili powtarzamy czynność. Następnie wlewamy śmietanę do bulionu, mieszamy i zagotowujemy. Wówczas rosół jest gotowy do podania.
Na sam koniec dekorujemy rosół z kwaśną śmietaną za pomocą poszatkowanej natki pietruszki. Zupa smakuje wybornie i z pewnością zaskoczy domowników.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Babka inna niż wszystkie - wygląda i smakuje obłędnie. Zrób, nie czekaj na Wielkanoc
Obłędna w smaku, wprost rozpływa się w ustach. Babka maślana idealna na Wielkanoc
Przepis z rodzinnego zeszytu, zawsze wychodzi. Moje dzieci uwielbiają babcine ciasto cytrynowe