Babcia nauczyła mnie, jak robić ogórki, żeby nie były puste w środku
Sezon na ogórki trwa, przez co na potęgę przygotowujemy domowe przetwory. Niestety czasami zdarza się, że pomimo dobrego przepisu, ogórki są miękkie i puste w środku. Może się okazać, że nie jest to wina danej receptury, a warzyw, które wykorzystaliśmy. Dlatego podpowiadamy, co mogło pójść nie tak, jeśli ogórki są nieapetyczne. Dowiedz się, co zrobić, aby mieć pewność, że domowe kiszone wyjdą pyszne i jędrne.
Ogórki kiszone to zdrowa przekąska, którą warto włączyć do swojej diety. Domowe przetwory są pyszne, o ile wykonamy je z dobrych składników. Babcia pokazała mi, jakie ogórki wybierać, aby zawsze mieć pewność, że będą jędrne i pyszne.
Do zrobienia ogórków kiszonych nie potrzeba wybitnych umiejętności, ani drogich składników. Wykonanie ich jest szybkie i poradzi sobie z nim nawet początkujący kucharz. Z tego powodu wiele osób może być sfrustrowanych, jeśli ogórki wychodzą miękkie i puste w środku. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest użycie zbyt dużych ogórków. Przerośnięte egzemplarze mają tendencję do gromadzenia w sobie płynu i szybko mogą robić się miękkie i nieapetyczne.
Innym powodem może być zbyt długie zwlekanie z przetworzeniem tych warzyw. Ogórki w dużej mierze składają się z wody, a wraz z upływem czasu więdną, tracą swoją masę i nie nadają się do zamykania w słoikach. Takich ogórków nie powinno się przetwarzać.
Ważne jest też, jakie ogórki kupiliśmy w sklepie czy na rynku. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ich kolor. Problemy mogą sprawiać ogórki o ciemnym kolorze skórki. Takie egzemplarze prawdopodobnie były uprawiane ze sporym dodatkiem nawozów sztucznych, które mogą wpływać na smak oraz strukturę kiszonych ogórków.
Zobacz także: Nie jadłam lepszych ogórków niż z przepisu mojej mamy. Robi najlepsze krokodylki pod słońcem
Najprostszym sposobem na uniknięcie miękkich i pustych w środku ogórków kiszonych, jest kupienie świeżych i ładnych warzyw. Ogórki warto pozyskiwać ze sprawdzonego źródła. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wybierajmy drobne i jasne warzywa. To one są najlepsze do przetworów. Unikajmy za to ciemnych, uszkodzonych i przerośniętych ogórków. Nie dość, że będą wyglądać nieapetycznie, ich struktura może popsuć ich smak.
Ważny jest również sposób, w jaki kisimy ogórki. Powinny być one ściśle umieszczone w słoiku. Przed zamknięciem ich w przetworach ogórki warto porządnie wymoczyć w zimnej wodzie. Jest to doskonały sposób na zapewnienie im jędrności, ale także pozbycie się goryczy oraz resztek nawozów, które mogły pozostać po uprawie. Gotowe przetwory powinniśmy za to przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Światło również ma niebagatelny wpływ na jakość przetworów. Ograniczenie jego wpływu może pomóc w zachowaniu przetworów w dobrej kondycji przez dłuższy czas.
Źródło: smaker.pl
Zobacz też:
Jedna z najlepszych polskich ryb. Zdrowa, prawie nie ma ości, smakuje lepiej niż dorsz
Dodaj do herbaty zamiast soku z malin. Chroni przed infekcjami, rozgrzewa i działa przeciwzapalnie
Ulubiona kawa 100-latków. Jej codzienne picie wpływa na długowieczność