Reklama
Reklama

Bezbłędnie zbija cholesterol i reguluje poziom cukru. Ten ocet to moje ostatnie odkrycie, robię spory zapas

Prawdopodobnie większość osób mających styczność z gotowaniem słyszało o occie jabłkowym. Wykorzystuje się go między innymi do przygotowywania sosów czy marynat. Warto jednak zwrócić uwagę na nieco mniej popularny produkt. Chodzi o ocet gruszkowy, który wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Może nie tylko zbijać cholesterol, ale również pomagać w regulowaniu poziomu cukru. Jak zrobić ocet gruszkowy i do czego można go wykorzystać?

Jakie właściwości ma ocet gruszkowy?

Ocet gruszkowy to doskonały specyfik, który sporządza się na bazie całych owoców lub obierek. W smaku jest dość słodki i nieco mniej kwaśny niż ocet jabłkowy. Zawiera między innymi witaminę K, kwas foliowy, magnez, jod, potas, miedź czy bor. Znajdziemy w nim również pektyny, które mogą przyczyniać się do zbijania cholesterolu oraz regulowania poziomu cukru we krwi. 

Specyfik sporządzany na bazie gruszek zawiera również antyoksydanty. Owe związki wykazują działanie przeciwutleniające, wobec czego pomagają redukować ilość wolnych rodników, które w nadmiarze są odpowiedzialne za powstawanie stresu oksydacyjnego. Należy zaznaczyć, że stres oksydacyjny przyczynia się do rozwoju niektórych chorób oraz szybszego starzenia się skóry.

Sprawdź także: Wystarczy łyżeczka dziennie, by zahamować apetyt. Pomaga też na wysoki cukier i cholesterol

Jak zrobić ocet gruszkowy?

W jaki sposób przygotować domowy ocet gruszkowy? Najpierw, rzecz jasna, należy zaopatrzyć się w gruszki. Potrzebny będzie również duży słoik, który przedtem należy odkazić. Do tego celu można użyć spirytusu. W przypadku dużych słoików lepiej zachować ostrożność z wyparzaniem ich wrzątkiem, ponieważ mogą popękać. Nie podajemy dokładnej ilości gruszek, ponieważ każdy może mieć inny słoik, który pomieści odmienną ilość owoców. Warto użyć nieco większego naczynia, by zrobić octu na zapas.

  1. Najpierw umyj gruszki i pokrój je w plastry, razem z gniazdami nasiennymi. Możesz również użyć samych obierek. Włóż je do słoika, by wypełniły naczynie w mniej więcej 2/3. 
  2. Teraz możesz wziąć się za syrop, który posłuży do zalania gruszek. Na każdy litr wody (wcześniej przegotowanej i ostudzonej) dodaj 4 łyżki cukru. Rozpuść cukier w wodzie i wlej powstały syrop do słoika w taki sposób, by przykrył owoce i jednocześnie nie wypełnił całego naczynia. Jeśli nie starczyło ci syropu, to powtórz operację. Opcjonalnie, zamiast cukru możesz użyć miodu. Wówczas, na każdy litr wody wykorzystaj około 50-60 ml miodu. 
  3. Przykryj słoik gazą (najlepiej podwójnie złożoną), żeby zabezpieczyć ocet przed muszkami. Rzeczoną gazę warto obwiązać sznurkiem. Słoika nie zakręcaj nakrętką. Postaw go z dala od grzejników i innych źródeł ciepła. Można włożyć słoik do nieco większej miski – w trakcie całego procesu ocet może buzować. Specyfik powinien pracować w temperaturze pokojowej. Co ważne – warto codziennie przemieszać go za pomocą czystej, drewnianej łyżki. Jeśli na powierzchni pojawi się pleśń – ocet nada się jedynie do wyrzucenia. Właśnie dlatego ważne jest, by owoce znajdowały się pod wodą.
  4. Gdy rozpocznie się fermentacja alkoholowa, zaczną pojawiać się bąbelki. Zwykle dzieje się to po kilku dniach od odstawienia słoika. Specyfik zacznie wydzielać specyficzny zapach. Następnie zacznie się fermentacja octowa – owoce opadną na dno, a aromat specyfiku zacznie przywodzić na myśl ocet. 

Zazwyczaj ocet będzie gotowy po około 3-4 tygodniach. Po tym czasie można przecedzić ocet przez gazę do czystych słoików lub butelek.

Wykorzystanie octu gruszkowego w kuchni

Ocet gruszkowy znajduje wiele zastosowań w kuchni. Sprawdzi się jako dodatek do sałatkowych dressingów lub sosów. Można wykorzystać go również do przygotowywania różnego rodzaju marynat – dzięki octowi gruszkowemu, mięso stanie się miękkie i nabierze wyjątkowego smaku. Niektóre osoby dodają również niewielką ilość specyfiku do koktajli. 

Ocet gruszkowy można spożywać przed śniadaniem, w celu wsparcia trawienia. Należy jednak pamiętać, że wcześniej trzeba go rozcieńczyć. W tym celu wystarczy wlać jedną łyżkę octu do szklanki wody.

Źródła: hajduczeknaturalnie.pl; zywienie.medonet.pl; terazgotuje.pl

Zobacz też:

Nazywany jest najzdrowszym grzybem świata. Możesz zrobić zupę lub wyborne pierożki

Czym różni się dżem od konfitur? Co jest lepsze i zdrowsze?

Jest smaczniejsza i zdrowsza od łososia, ale i tak ją omijamy. Do tego delikatne mięso, brak tłuszczu i ości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory