Wystarczy łyżeczka dziennie, by zahamować apetyt. Pomaga też na wysoki cukier i cholesterol
Jeszcze do niedawna w naszych kuchniach znaleźć można było jedynie ocet spirytusowy – nieodłączny dodatek do nóżek w galarecie i marynat do śledzi. Dziś popularne są także octy jabłkowy, malinowy, czy lawendowy. Używane są nie tylko do dań, wykorzystuje się także ich działanie prozdrowotne oraz wspierające odchudzanie. Dziś przyjrzymy się bliżej octowi ryżowemu, który znamy zazwyczaj z azjatyckich potraw. Okazuje się, że ocet z ryżu może również korzystnie oddziaływać na zdrowie.
Jeśli zdarzyło ci się przygotowywać domowe sushi, z pewnością do ryżu zakupiłeś butelkę octu ryżowego. Zazwyczaj w przepisach zaleca się dodanie jedynie kilku łyżek, dlatego może pojawiać się myśl, w jaki sposób zużyć resztę. Nie wszyscy wiedzą, że może on posłużyć jako suplement diety wspierający odchudzanie. Sprawdź, jak stosować ocet ryżowy, aby wesprzeć swój organizm.
Sprawdź także: Kiszona kapusta z burakami po gruzińsku. Zaskakuje smakiem i kolorem
Ocet ryżowy powstaje z fermentowanego ryżu, produkowany jest przede wszystkim w Chinach i Japonii. Ocet chiński ma intensywniejszy smak, natomiast japoński jest mniej kwaśny i delikatniejszy. Podobnie jak inne octy, ten ryżowy wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe, dzięki czemu wspiera organizm przed rozwojem infekcji. W occie ryżowym znajdują się cenne przeciwutleniacze, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników, chronią organizm przed stresem oksydacyjnym, a także działają przeciwzapalnie, przeciwstarzeniowo i antynowotworowo.
Dodatkowo ocet ryżowy może przyczynić się do poprawy wyników badań. Pomaga zbijać wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi , ma także działanie regulujące poziom cukru. Korzystnie działa również na układ krążenia, między innymi pomagając zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi.
Produkt ten może mieć także pozytywny wpływ na proces odchudzania, ponieważ przyśpiesza metabolizm i zmniejsza apetyt. Zawiera kwasy octowy, jabłkowy i cytrynowy, które mają działanie wspierające metabolizm oraz spalanie tłuszczu. Należy jednak zaznaczyć, że picie octu ryżowego nie sprawi, że magicznie schudniemy. Podczas procesu utraty zbędnych kilogramów najważniejsze jest utrzymanie deficytu kalorycznego, zbilansowana diety, oraz wprowadzenie aktywności fizycznej.
Warto wspomnieć o tym, że ocet może powodować nasilenie dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Jeżeli cierpisz z powodu na refluks lub wrzody żołądka, produkt ten może dodatkowo podrażniać błonę śluzową przewodu trawiennego. Tym samym zaostrzając nieprzyjemne dolegliwości.
Ocet ryżowy, podobnie jak inne octy, ma szerokie zastosowanie w kuchni. Jest oczywiście niezbędny podczas przyrządzania ryżu do sushi. Warto mieć go pod ręką, kiedy przygotowujesz sosy do azjatyckich makaronów, czy dań na bazie ryżu, wystarczy odrobina, aby świetnie zaostrzyć ich smak.
Oprócz tego może świetnie sprawdzić się jako składnik marynat zmiękczających mięso, a także jako element dressingów do sałatek. Na przykład możesz połączyć łyżkę octu ryżowego z łyżką miodu, sosem sojowym, masłem orzechowym, startym czosnkiem i imbirem. Taka kombinacja będzie pasować zarówno do warzyw na surowo, jak i tych w wersji grillowanej lub pieczonej. Ocet ryżowy możesz wykorzystać także podczas przygotowywania przetworów, zastępując nim tradycyjny ocet spirytusowy.
Jeżeli chcesz wesprzeć swój proces utraty wagi, możesz zrobić napój z octem ryżowym. Wystarczy jedną łyżeczkę octu wlać do szklanki wody. Taką miksturę możesz pić o poranku, nie tylko nawodni cię po nocy, ale i poprawi trawienie oraz podkręci twoją przemianę materii.
Kurczak smakuje wybornie, ale kawa z tą przyprawą to petarda. Smaczna i do tego odchudza
Źródła: terazgotuje.pl, fit.poradnikzdrowie.pl
Zobacz też:
Przekąska na zdrowe kości, dobrą pracę serca i odporność. Szkoda, że tak rzadko jemy
Hamuje apetyt, pomaga się skoncentrować. Wystarczy dodać ¼ łyżeczki do porannej kawy
Ziarenka cenne jak złoto. Posypuj kanapki, dodawaj do zupy - wyreguluje cukier, obniży cholesterol